Land (programlama dili) nedir?

nicetower

Femtopat
Daha fazla  
Land programlama dili, Python dili kullanılarak tasarlanmıştır. Henüz tam olarak gelişmemiş olan bu yeni dil ile birçok şeyi kolaylıkla yapmak mümkün olacak. Land, açık kaynak kodlu, yorumlanabilir ve nesne yönelimli basit programlama dilidir. Dil birçok platformda çalışabiliyor olacak. Windows, Mac, Unix, Linux gibi çeşitli işletim sistemlerinde çalıştırmak mümkün olacak.

Söz dizimi​

Land, oldukça basit bir programlama dilidir, sözdizimi Python programlama dilinden esinlenmiştir. Ancak diğer programlama dillerinden farklı kılınmıştır, örneğin bir çok programlama dillinde zorunluluk vardır, oysa Land'de zorunluluk yoktur.

İfadeler ve akış kontrolü​

Land`den örnek ifadeler;

• İF ifadesi, bir kod blokunu belli bir koşula bağlı olarak, else ve elif (else-if'ın kisaltmasi) ile birlikte çalıştırır.
  • FOR ifadesi, yinelenebilir bir nesne üzerinden yineleme yapar, bu sırada ilgili bloktaki her ögeyi bir yerel değişkene atar.
  • VAR ifadesi, değişken tanımı yaparken tür belirtmeksizin tanım yapmamızı sağlar.
  • FUN ifadesi ile fonksiyon tanımlanır.
  • PRINT ifadesi bir ekrana yazdırma görevi görür.

Örnek program:
Kod:
# This is a very useful piece of software

FUN oopify(prefix) -> prefix + "oop"

FUN join(elements, separator)
VAR result = ""
VAR len = LEN(elements)

FOR i = 0 TO len THEN
VAR result = result + elements/i
IF i != len - 1 THEN VAR result = result + separator
END

RETURN result
END

FUN map(elements, func)
VAR new_elements = []

FOR i = 0 TO LEN(elements) THEN
APPEND(new_elements, func(elements/i))
END

RETURN new_elements
END

PRINT("Greetings universe!")

FOR i = 0 TO 5 THEN
PRINT(join(map(["l", "sp"], oopify), ", "))
END

PRINT ve LEN büyük harflerle yazılmış onlar anahtar kelime mi ? Kütüphane yada modül gibi bir yapının içinde fonksiyon olarak tanımlanmışlarmı yoksa ?

Trişkadan dil o zaman.

Ben de hemen bir tane uydurayım. Adı "The Permatik Language" olsun. Üstelik benim uydurduğum Türkçe.
Merhaba, illaha web sitesi olmak zorunda değil ve sorun olmazsa inşaAllah yakında açılacak. Domain hosting işlemleri halledilmezse domain böyle olucak: landproject.tr.gg

Yeni konular

Geri
Yukarı