Laptoba SSD taktım fakat aktif olmadı ve BIOS'a girmiyor

Batuhan Sönmez

Hectopat
Öncelikle yardım edecek herkese teşekkür ederim. Bugün sipariş ettiğim SSD ve HDD Caddy geldi. Laptop ana slotuna SSD sorunsuz şekilde taktım. Aldığım HDD Caddy kısmına da CD ROM bölümünü sökerek HDD'yi de sorunsuz şekilde taktım. Fakat Laptop'ta ne bir hız artışı ne okuma yazma artışı oldu. Recep hocanın 2017'de attığı Windows'u SSD'ye kurma videosunu izleyerek Macrium Reflect programını kullanarak C'de bulunan Windows'u SSD diskime kopyaladım. Recep hoca yeniden başlatın BIOS'a girin diyor. Ama benim laptop ne yaparsam yapayım BIOS'a girmiyor. Ve yeniden başlatınca böyle bir görüntü oluştu. Lütfen yardım eder misiniz? Babam görürse bitirir beni. O kadar para da verdim SSD'ye. Şu an sıkıştım dardayım. Yardımları bekliyorum.

Ekran Görüntüsü (60).png

Temiz bir kurulum yapıp Windows'u SSD üzerine kurmanız lazım. Sisteminiz UEFI olduğu için BIOS girmekte zorlanıyorsunuz aşağıdaki gibi BIOS girin sonra temiz kurulumu SSD'ye yapın. En baştaki yöntem ile girin.

Disk kopyalamayı ben çok yararlı bulmuyorum. Daha önce de böyle sıkıntılar yaşayan görmüştüm. Temizinden Windows 10 2004 yüklemeyi deneyebilirsin. Bilgisayarının markası ne?

Lenovo G500 hocam. Eski bir model. Ama ben her şeyim kalsın ve ikisini bir kullanayım istiyorum. Video render alıyorum 10 saat sürüyor.
Temiz bir kurulum yapıp Windows'u SSD üzerine kurmanız lazım. Sisteminiz UEFI olduğu için BIOS girmekte zorlanıyorsunuz aşağıdaki gibi BIOS girin sonra temiz kurulumu SSD'ye yapın. En baştaki yöntem ile girin.

Aynen hocam eski hiç bir şekilde girmiyor. Şimdi ben kopyalama yaptım. SSD 2 kısıma falan bölündü. Bu işlemi yaparsam hiç bir şeyim gitmez değil mi.

Dosya Ekleri

• image.jpg
    image.jpg
    1,8 MB · Görüntüleme: 39
Son düzenleme:
Hdd caddy yi çıkar ve bilgisayarı öyle aç.Açıldığını göreceksin.Ondan sonra hdd caddyi tekrar tak ve o hdd'yi formatla.Açılışta 2 tane gpt boot hdd gördüğünden daha önceki hdd den açıyor.Dolayısıyla sen bir fark göremiyorsun.Onu çıkarınca almış olduğun ssd ile açılacaktır.Zaten açılmazsa kopyalama başarısız olmuş demektir.Eğer açılırsa dediğim gibi diğer HDD' yi fotmatlyabilirsin.Bu arada hdd leri karıştırmamaya dikkat et.En kolay boyutlarında anlaşılır.

HDD Caddy'yi çıkar ve bilgisayarı öyle aç. Açıldığını göreceksin. Ondan sonra HDD Caddy'i tekrar tak ve o HDD'yi formatla. Açılışta 2 tane GPT Boot HDD gördüğünden daha önceki HDD'den açıyor. Dolayısıyla sen bir fark göremiyorsun. Onu çıkarınca almış olduğun SSD ile açılacaktır. Zaten açılmazsa kopyalama başarısız olmuş demektir. Eğer açılırsa dediğim gibi diğer HDD'yi fotmatlyabilirsin. Bu arada HDD'leri karıştırmamaya dikkat et. En kolay boyutlarında anlaşılır.

Hocam bende 1 SSD 1 HDD var. Ben HDD olmadan açarsam açılmaz. HDD içinde sadece Windows yok. 110 GB’a yakın dosya var.

SSD'nin gücünü tam olarak almak için temiz bir kurulum yapmanız gerekecek. Öncelikle şu videodaki usb belleğin aynısından hazırlayın sonra BIOS ayarlarındaki boot menüsünden usb belleği seçin. Karşınıza Windows 10 yükleme ekranı gelecek oradan "Şimdi Yükle" butonuna basacaksınız gerekli sözleşmeleri kabul ettikten sonra nereye kurmak istediğinizi soracak. Bu kısımda her şeyi siliyorsunuz sadece iki disk kalmalı sonra o iki diskten SSD'yi seçeceksiniz ve "İleri" düğmesine basacaksınız. Windows kurulmaya başlayacak işlem bittiğinde gerekli kurulum ayarlarını yapacaksınız. Tüm verileriniz gidecek verilerinizi yedeklemeniz gerek.

Şimdi ne yapmam gerek hiçbir kayıp olmadan Windows'u SSD'ye taşımak için.

Hiçbir kayıp olmasını istemiyorsanız dediklerimi yaparken harddiski çıkarmanız gerekiyor işlem bittiğinde harddiski geri takarsanız kayıp yaşamazsınız.

Aynı işlemi kendi bilgisayarımda yaptığım için yazıyorum.Hdd den 2 ye bölünmüş durumdaysa yalnızca önceden c olan bölümü formatlaman yetecektir.

Geri
Yukarı