SSD + HDD vs SSD + SSD

Depolama Birimi Nasıl Olmalı?

• Oy verenlerin toplamı
    51

expeditious

Kilopat
Makaleler
2
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
PC
MSI MAG Z490 Tomahawk
INTEL Core i7-10700K Comet Lake 3.80GHz
G.SKILL Trident Z RGB 16GB 3600MHz CL16
MSI GTX 970 Gaming 4G
SAMSUNG 970 Evo Plus NVMe 500GB
ZALMAN Z11 Neo
COOLER MASTER Hyper 212 Evo
CORSAIR VS650 650W 80+
WD Caviar Blue 1TB 7200rpm 64MB

Gear
BENQ XL2411 24" 1920x1080, 1ms, 144Hz
KINGSTON HyperX Cloud II
RAZER Deathadder v2 PRO
RAZER Gigantus v2 XXL
Meslek
Fen Bilimleri Öğretmeni
Arkadaşlar bir sorum olacak, sistem toplayan her arkadaş 120-240 GB'lik bir SSD seçip yanına 1 TB HDD koyuyor. Ben yüksek GB'lara ihtiyaç duymayan birisiyim.
Atıyorum:
Böyle bir 240 GB'lık SSD alıp, yanına:
Bunu koyuyorlar genelde. 193 + 269 =463 TL tutuyor.

Bana 1 TB hiç lazım değil, arşivci değilimdir. Bunun yerine bu Corsair SSD'den 2 tane alsam? 269+269=538 TL versem ama C ve D'min ikisi de SSD olsa? Hatta bu RAID olayları var nedir bilmiyorum ama öyle şeylere girişsem? Ne dersiniz?

Daha dün samsung evo 750 250 gb aldım ve ilk 30 saniye kullanımda şu cümleyi kurdum; SSD'siz bilgisayara bilgisayar demem. O yüzden tavsiyem 2 SSD hele ki arşiv yapmayacaksınız :)

Arşivle işin olmasa bile oyun oynuyorsan 1TB HDD şart. Şimdiki oyunlar zaten en az 30-40GB hatta GTAV 60GB boyutunda. Bir kaç tane oyun kurmaya kalkarsan 240GB yetmez.

Raid olayı kısaca şöyle; 2 HDD'yi tek HDD gibi görüp mevcut dosyayı parçalar halinde 2 HDD'ye yazma işi. Yani 2 kat hızlı oluyor dosya aktarımı. Yalnız şöyle bir durum var. 2 HDD'den biri bozulursa tüm veri çöp olur. Çünkü verinin yarısı bir HDD'de diğer yarısı öbür HDD'de.

Windows'u C sürücüsü olan SSD'ye kurduktan sonra D sürücüsünde ne olduğu çok önemli değil. Tüm depo alanını SSD'ye geçirmek için bence daha zaman var. HDD'ler piyasadan kalkıp tamamen SSD'ler satılıp piyasa biraz daha ucuzlayınca olabilir.

SSD+SSD için fiyatların düşmesini beklemesin bence, arşiv oyun vs. için mutlaka harddisk almanı öneririm. Şimdilik SSD'ye windows'u ve önemli programları kur sadece. Oyunları da Hdd'ye kurarsın.

Arşivle işin olmasa bile oyun oynuyorsan 1TB HDD şart. Şimdiki oyunlar zaten en az 30-40GB hatta GTAV 60GB boyutunda. Bir kaç tane oyun kurmaya kalkarsan 240GB yetmez.

Raid olayı kısaca şöyle; 2 HDD'yi tek HDD gibi görüp mevcut dosyayı parçalar halinde 2 HDD'ye yazma işi. Yani 2 kat hızlı oluyor dosya aktarımı. Yalnız şöyle bir durum var. 2 HDD'den biri bozulursa tüm veri çöp olur. Çünkü verinin yarısı bir HDD'de diğer yarısı öbür HDD'de.

Windows'u C sürücüsü olan SSD'ye kurduktan sonra D sürücüsünde ne olduğu çok önemli değil. Tüm depo alanını SSD'ye geçirmek için bence daha zaman var. HDD'ler piyasadan kalkıp tamamen SSD'ler satılıp piyasa biraz daha ucuzlayınca olabilir.
CS:GO ve LOL yüklü olacak sadece, ondan yeter gibi geldi.... Peki 2 SSD'yi RAID yapamıyor muyuz?

SSD+SSD için fiyatların düşmesini beklemesin bence, arşiv oyun vs. için mutlaka harddisk almanı öneririm. Şimdilik SSD'ye windows'u ve önemli programları kur sadece. Oyunları da Hdd'ye kurarsın.
HDD'ye oyun kurma hk. bilemiyorum topu topu 2 oyun var, CS:GO'yu C'ye, LOL'ü en fazla D'ye kurabilirm.

Raidin farklı sıkıntıları var. Bence SSD alacaksan raidi pek umursamana gerek yok. SSD kendi başına zaten yeterince performans veriyor. Sıkıntı yaşamazsın hiç merak etme. Oyun içinde fps'ye etki etmiyor zaten SSD veya HDD. Sadece ara yüklemeler CS'de harita yüklenmesi biraz daha hızlı olur o kadar.

HDD, SSD'den daha uzun ömürlü ve daha güvenilirdir. SSD ise bize yüksek performans sağlıyor. Aslolan sistemin SSD üzerinden çalışmasıdır. Ben D diski olarak eski laptopumun 5400 RPM'li diskini kullanıyorum. En ufak bir sorun bile hissedilmiyor. Bunun için SSD kullanmak israf olur sadece.

480 GB yeter de artar. Ana kart RAID destekliyorsa iki tane SSD al desteklemiyorsa buyurun bunu alın;
Crucial BX200 480GB 540/490MB CT480BX200SSD1
Bende 120 GB SSD var sizin gibi CS GO ve LOL yükledim yanına 3-4 oyun daha yükledim 13 gb falan boş alan var. 480 GB hayli hayli yetecektir. SSD alınca gerçekten bilgisayara farklı gözle bakıyorsun. Eskiden bilgisayar açmaya üşeniyordum 5 dakika kim bekleyecek falan diye. Şimdi 20 saniyede bilgisayar açılıyor.

Dostlar bugün 120 GB + 2,5 sata SSD kutusu aldım.Casper 7.0 kurdum ve SSD yi bilgisayara usb 3.0 kablosuyla bağladım.Ama iş Casperı çalıştırıp hdd yi kopyalamaya gelince Casper sürekli hata verdi.Hatalara aldırmayıp bi şekilde klonlamayı yaptım.Sonra SSD ile HDD nin yerini değiştirdim.Bilgisayarı açtım fakat bilgisayar SSD yi görmedi. Casper ın verdiği hata ekranı şöyle

Kusura bakma kardeş yeni üye oldum konu açamadım buraya bi sorayım dedim

Yardımcı olursanız memnun olurum

Dosya Ekleri

• capture-20160929-143706.png
    capture-20160929-143706.png
    30 KB · Görüntüleme: 158
17453314_1363129203735114_1968938468_o.jpg

Rcep baltaş,
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
bu videodaki yolu izlyerek yaptim ama şu hatayı alıyrum
17453314_1363129203735114_1968938468_o.jpg

youtubedeki videodaki herşeyi yaptım ama bu resimdeki mavi ekran daki hatayı aliyorum.
söyleyecegim şu var bendeki win10 deneme surumu yasal win10 kısıtlı olabilir. mi bu imaj dosyaları icin.
birde sizin videonuzda GBT formati gordum.. benim iki diskimde MBR olarak kopyaladim

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı