Laptop 40 derece havada Metro: Last Light oynarken CPU 100 derece görüyor 80-90 arası geziyor

E R E N

Hectopat
Daha fazla  
Selam arkadaşlar. Bir şey danışmak istemiştim de. Lenovo IdeaPad Gaming 3 serisinden GTX 1650, 8 GB RAM AMD Ryzen 5 4600H bileşenlerine sahip bir PC kullanıyorum. Önceki aylarda oyun oynarken bir sorun yoktu ama temmuz sonuna doğru havalar 40 derece falan oldu ve bu da PC'yi olumsuz etkiledi. Önceden oyunlarda 65-75 derecelerde nadiren 80'i gören laptop şimdi yarım saat oynadıktan sonra 100 görüp 80-90 civarlarında geziyor. Hatta bazen 95 de gezdiğide oluyor. Laptop altında fan var. Klimalı odada oynarken sıcaklıklar tekrardan kayda değer şekilde düşüyor ve laptop rahat çalışıyor ama açık değilken durumlar bu şekilde. Laptop olduğu için çok ciddi bir sorun olduğunu düşünmüyorum ki Valorant da ise Max 80 görüyor ve 70 derecelerde çalışıyor. Kısacası 1080p düşük ayarlarda oynarken bu sorun biraz daha Metro: Last Light a özel gibi ancak 2013 yapımı bir oyun yeni nesil bir laptopu neden bu kadar zorluyor anlamış değilim. Zaten oyunu bitirmeme 2-3 saat kaldı bitirdikten sonra da sileceğim ancak dediğim gibi bu değerler beni biraz endişelendiriyor. Sizce tüm bunların sebebi havaların sıcak olması mı? Bunun 15-20 dereceye kadar etkilemesi normal mi?
Yorumlarınızı bekliyorum. Teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Güç yönetiminden plan ayarlarını degiştire tıklayınız. Sonra gelişmiş güç ayarlarını degiştir. İşlemci güç yönetimine tıklayın. En düşük işlemci %5 en yüksek %99 yapıp deneyiniz sıcaklık düşüşü olacak mı?

Güç yönetiminden plan ayarlarını degiştire tıklayınız. Sonra gelişmiş güç ayarlarını degiştir. İşlemci güç yönetimine tıklayın. En düşük işlemci %5 en yüksek %99 yapıp deneyiniz sıcaklık düşüşü olacak mı?
Hocam o tür şeyleri çok denedim ama herhangi bir etkisi olmadı şuanda da en düşük %5 en yüksek %80 de idi hatta

Ortam sıcaklığının etkisi büyük.
Haklısınız hocam ama bu kadar etki etmesi de bana biraz fazla geldi acaba bu da normal midir bir bilginiz var mı acaba?

Geri
Yukarı