Laptop adaptörüm patladı

OMERİKOO

Decapat
Selam arkadaşlar, laptopumun adaptörü sabah yorganın altında kalmıştı hafiften, serinlesin diye elimi attığım gibi patladı. PC'de PES 13 açıktı yani ısınmamıştı tam olarak. KYK da kaldığım için elektrik sıkıntılı olabilir diye düşünüyorum ama önemli değil bu şimdilik. Patladığı gibi çektik şarjdan, adaptör çalışıyor mu bilmiyorum ama şu an PC'min son pil kırıntılarıyla yazıyorum. Ne yapmam gerekiyor? Adaptörden is yayıldı koku vs. odanın prizlerinin şarteli attı. Sigortası vs atmış olabilir adaptörün.

Son düzenleyen: Moderatör:
Selam arkadaşlar, laptopumun adaptörü sabah yorganın altında kalmıştı hafiften, serinlesin diye elimi attığım gibi patladı. PC'de PES 13 açıktı yani ısınmamıştı tam olarak. KYK da kaldığım için elektrik sıkıntılı olabilir diye düşünüyorum ama önemli değil bu şimdilik. Patladığı gibi çektik şarjdan, adaptör çalışıyor mu bilmiyorum ama şu an PC'min son pil kırıntılarıyla yazıyorum. Ne yapmam gerekiyor? Adaptörden is yayıldı koku vs. odanın prizlerinin şarteli attı. Sigortası vs atmış olabilir adaptörün.
Kalkıp da o adaptörü kullanmazsın herhalde ? Ben olsam çöpe atar yenisini alırım. Kısa devre adaptörün içinde olduysa işi bitmiştir. Kabloda kısa devre olduysa bir ihtimal kurtarılabilir.

İçindeki büyük kapasitör patladı herhalde. Yenisini alın. Adaptörü de bir daha yorganın altına falan koymazsınız artık. Sebebi elektrik tesisatı değil ısı muhtemelen.

Hocam maalesef biraz dayanıp yeni adaptör almalısınız

Hocam çok teşekkür ederim yorumlarınız için, adaptör bulamıyorum yardım eder misiniz? 7.7 Volt 19.5a bir adaptör. Bu değerlerin fazlası zarar verir mi bilmiyorum anlayan birisi yorum yapabilir. Hadron gibi markalara güvenilir mi, kafam çok karışık.

Kalkıp da o adaptörü kullanmazsın herhalde? Ben olsam çöpe atar yenisini alırım. Kısa devre adaptörün içinde olduysa işi bitmiştir. Kabloda kısa devre olduysa bir ihtimal kurtarılabilir.

Reis yenisi al diyorsun iyi diyorsunda ateş olsam cürmüm kadar yer yakarım benim o kadar param mı var.

Hocam kusura bakmayın ama zorundasınız.
Adaptör kendi başına çalışan bir alet değil, kendinden daha değerli bir cihaza güç veriyor. Gidip o adaptörü yaptırmaya falan kalkarsanız yarın laptopu da çöp edersiniz. Bu işin ayrıca patlama yangın can kaybı faktörü de var.
Böyle bir risk almaktansa yeni adaptör almanızı öneriyoruz.
Sorduğunuz soruya gelince, teknik olarak voltaj değerleri aynı olan tüm adaptörleri kullanabilirsiniz, Amper değerinin de öncekiyle aynı veya daha yüksek olması gerekir.
Mümkünse Cihazla uyumlu olduğu belirtilen bir modeli, eğer bulamıyorsanız da Voltaj değeri kesinlikle aynı, amper değeri de yakın olan bir modeli alabilirsiniz.

Bu değerler de doğru görünmüyor. 19.5V 7.7A olabilir mi?

Geri
Yukarı