Laptop anakartı değiştirmek mümkün mü?

SemihÇam

Hectopat
Bildiğiniz gibi dolar aşırı yükseldi, bu devirde bilgisayar alınmaz. Benim 2013'den beri kullandığım bir laptopım var. Çok oyun oynamıyorum, sadece internette gezip yazılımla uğraşıyorum fakat artık cidden yetersiz gelmeye başladı. Rahat rahat internette gezemiyorum bile. Bugün uzun bir süre sonra fanı temizlemek için söküp termal macunu yeniledim ve aklıma bu sistemi yükseltmek geldi, işlemciyi değiştirmem gerek ama anakart FCBGA1170 soket destekliyor ve bu soket için güzel işlemci bulunmuyor. Haliyle benimde aklıma anakartı değiştirmek geldi, bu mümkün mü? Bu cihaza farklı bir anakart taksam sorun çıkarır mı? Ekran bağlantıları falan uyuşur mu? Bilenler yardımcı olursa sevinirim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Yani gerçekten çok zor. Sonuçta dizüstülerde anakartlar kasa tasarımına göre şekillendirildiği için soketler, portlar farklı yerlerde olabiliyor. Kendi laptop serinizin daha üst bir modeli varsa ( örn sizin i5'tir, i7 modeli vardır) o modelde kullanılan anakart birebir uyacaktır ama başka bir modelin anakartında risk yüksek.

Söylediğin şey imkansız, hayal bu, unut sen bu olayı. Kullandığın Laptop'un aynı kasasını kullanan üst modelleri varsa o üst modelin anakartını alıp takabilirsin ama işlemcisi, ekran kartı entegre olur genelde dizüstü anakartlarının, yani zaten o anakarta vereceğin parayla yeni PC almak daha mantıklı.
Bu kez yeni bir problem daha gelebilir o da adaptör! Adaptörler ucuz değil özellikle orjinalleri. Yani fantazi yapacaksan kafa yorarsan imkansız değil ama harcadığın emekle kendi işlemcini falan yaparsın :)

Videonun tamamını izlemedim fakat ilginizi çekebilir.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Yeni konular

Geri
Yukarı