Laptop Batarya Kullanımı

Holy Diver

Kilopat
Daha fazla  
İyi günler arkadaşlar. Ben günde en fazla 10 saat sabit olmamak şartı ile laptop kullanıyorum. Bu 10 saatin 4-5 saatini oyun oynayarak geçiriyorum. Bunları yaparken laptopu prize takarak kullanıyorum. Size sorum ise laptop bataryası çıkmadığı için bataryanın ömrü azalır mı? Azalacaksa önlemenin bir yolu var mı? Cevalarınızı bekliyorum şimdiden teşekkürler.
Kullandığım laptop modeli Asus G550JK.

Böyle bir soru yakin zamanda bir kere daha sorulmustu yanlis hatirlamiyorsam.

Yanlis bilgilendirmek gibi olmasin ama sanirim eger bataryaniz doluysa zaten dizüstü bilgisayariniz sadece sebekeden gelen elektrikle calisiyor , yani bataryanizin ömrü kisalmiyor diye biliyorum.
Hem bataryadan kullansa bile , ömrü bittigi zaman yenisi alirsiniz o kadar pahali olmamasi gerek. 20-30 euro gibi fiyatlari var sifir bataryalarin.
Ben Rog g751 sistemimi alinca birde batarya hediye istedim , gönderdiler sagolsunlar mesela yaninda.

@Neşeli Enginar'ın (yazması da telaffuz etmesi de tuhaf geldi) dediği gibi, pil dolu olduğunda akımdan kesiliyor bu yüzden sürekli şarjda durmadığı için ömründe kısalma olmuyor. Yalnız, sürekli dolu olarak kalırsa o ömrünü biraz daha çabuk bitirmesine neden olabilir, bu yüzden arada bir pil üzerinden kullanım yapmak faydalı olabilir. 1-2 haftada bir yeterli, sürekli doldur/boşalt yapmak ise ömrü çok daha fazla kısaltır.

Asıl pil takılı değil iken laptop'ı kullanmak tehlikeli. Pil, bir elektrik kesintisinde olası bir donanım problemini engeller.

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı