Laptop batarya/şarj/kasma sorunu

derozan10

Centipat
Arkadaşlar merhaba. Yaklaşık 5 yıldır kullandığım Monster Abra A5 V5.2 Notebook'um var. Bununla alakalı kompleks bir sorunum mevcut, zor olsa da yazma yetim yettikçe açıklamaya çalışacağım.

Dün FIFA 20 oynarken bir anda elektrikler kesildi. Laptop'um şarjdaydı fakat yaklaşık 5-10 saniye sonra laptop da kapandı. Elektrikler gelince Laptop'u açtım fakat şarj olmuyor, prizde takılı %0 şarj görünüyordu. Haliyle şarj adaptörünü çıkardığım anda da PC aniden kapanıyordu. Bilgisayar açık şekilde yaklaşık 2-3 saat bekledim fakat şarjda herhangi bir artış olmadı. Bilgisayarı kapattım ve tüm gece şarjda bıraktım. Sabah uyandığımda bilgisayarın şarj ışığına baktığımda şarj Full ışığını görünce sevindim ve bilgisayarı açtım. Şarj %100 dolu görünüyordu. Fakat şarj kablosunu çıkarmayı denediğim an bilgisayar yine tak diye kapandı. Bilgisayarı şarj kablosuyla tekrar açtığımda şarj %95 görünmesine rağmen şarj kablosunu her sökmeye çalışışımda laptop aniden kapandı ve şarj kablosu takılı olmadan da açmam mümkün olmadı. Bu olaylardan yola çıkarak ve aletin de 5 senelik olduğunu düşünerek sorunun bataryada olduğunu düşündüm. Monster'ı aradığımda yeni batarya için yaklaşık 600 TL gibi bir fiyat verdiler.

Şimdi benim asıl sorunum şöyle; Bu laptopu sadece ev içinde kullanıyorum, dışarıya 1-2 kere anca çıkarmışımdır. Her zaman da şarja takılı şekilde kullanırım. Bu yüzden aslında bataryanın benim için pek bir anlamı yok gibi. Fakat anlatılması zor kısım da şu; bilgisayarı ilk aldığımdan beri her zaman; bilgisayarı şarj takılı şekilde açarım, oyuna girerim ve oyun belirgin bir şekilde kasma yapar. Ben de bilgisayarın arkasından şarj kablosunu hemen çıkarıp takarım ve oyun hemen akıcı hale gelir. (Şarj kablosunu çıkarınca ekran parlaklığı falan azalıyor yani makinenin en başta şarj almadığını düşünmüyorum) Bu hareket benim için rutin hale geldiğinden bu olayı açıkçası çok sorgulamadım fakat bu şarj kablosunu çıkarıp takma hareketi benim için her zaman çok önemli oldu. Şimdi ise bataryam ölü olunca bu şarj kablosunu çıkarıp takma aksiyonunu yapamıyorum(PC kapanıyor) ve her oyun kasıyor. Sizce bu durum neden kaynaklı olabilir, çözülebilir mi? Çünkü eğer bu sorunu çözebilirsem 600 TL'lik masraftan da kaçınmış olacağım. Umarım sorunumu anlatabilmişimdir, teşekkür ederim.

Sorunun batarya değil güç entegresi olduğunu düşünüyorum.

Aynı sorun bende de var. Batarya aldım, taktım değişen bir şey olmadı. Bende de elektrik gittiğinde olmuştu. Benim laptopta oyuna girişte bazen kasar. Benim çözümüm ise kapağı kapatıp tekrar açmak. (2 sn. uykuya almak)

Anlattıklarının aynısını yaşadım. Çözebildin mi?

Aynı sorun bende de var. Batarya aldım, taktım değişen bir şey olmadı. Bende de elektrik gittiğinde olmuştu. Benim laptopta oyuna girişte bazen kasar. Benim çözümüm ise kapağı kapatıp tekrar açmak. (2 sn. uykuya almak)

Anlattıklarının aynısını yaşadım. Çözebildin mi?
Orijinal olmak kaydıyla yeni şarj aleti alın.

Aynı sorundan delirmek üzereyim arkadaşlar lütfen yardım. Dell 5548. Yeni orjinal batarya aldım. Bios güncellemesi yaptım. Windows 10 pro lisanslı işletim sistemi var ve tüm driverlarım güncel. Cihazı şarja takınca 8-10 sn dolduruyor sonra duruyor. Pil alanına geldiğimde %24 kullanılabilir diyor ama doldurmuyor. Cihaz kapalıyken de bekledim. Dolmuyor. Denemediğim şey kalmadı. Şarj aletinin led ışığı yanıyor. Ayrıca şöyle bir durum söz konusu. Şarj ederken cihaz biraz kasıyor. Pilde çok iyi performansı. Şarj aletinden midir sorun?
Aynı sorundan delirmek üzereyim arkadaşlar lütfen yardım. Dell 5548. Yeni orjinal batarya aldım. Bios güncellemesi yaptım. Windows 10 pro lisanslı işletim sistemi var ve tüm driverlarım güncel. Cihazı şarja takınca 8-10 sn dolduruyor sonra duruyor. Pil alanına geldiğimde %24 kullanılabilir diyor ama doldurmuyor. Cihaz kapalıyken de bekledim. Dolmuyor. Denemediğim şey kalmadı. Şarj aletinin led ışığı yanıyor. Ayrıca şöyle bir durum söz konusu. Şarj ederken cihaz biraz kasıyor. Pilde çok iyi performansı. Şarj aletinden midir sorun?

Adaptör fişi çekmiş. %90 adaptör bozuk ve tek çözümü orijinal adaptör.

Geri
Yukarı