Laptop bataryası nasıl kullanılmalı?

buzdolabi102

Kilopat
Makaleler
1
Merhaba, bu konuda çok farklı fikirler gördüm. Bataryanın ömrünü uzatmak için nasıl kullanmalıyım? Şu an mesela bilgisayarda basit işler yapıyorum şarjı %100 prizden çıkarmalı mıyım? Ara sıra laptop şarjını %20'ye indirip şarja mı takmam gerekiyor? Laptop markası ASUS %80'e kadar şarj et gibi bir ayar var mı?

Bilgisayarı sürekli şarjda kullanıyorsanız MyASUS aracılığı ile "Uzun ömürlü pil" modunu seçmeniz faydalı olacaktır. Dışarıda işiniz olduğunda tekrar "Tam kapasite" modunu seçebilirsiniz. Bunun haricinde sürekli doldur boşalt yaparak döngü sayısının artmasına sebep olursunuz dolayısıyla evde olduğunuz sürece şarjda kullanmanız doğru olanıdır. Ayda bir kez %20'ye düşürüp tekrar şarj edebilirsiniz.

Adsız.png

Merhaba, bu konuda çok farklı fikirler gördüm. Bataryanın ömrünü uzatmak için nasıl kullanmalıyım? Şu an mesela bilgisayarda basit işler yapıyorum şarjı %100 prizden çıkarmalı mıyım? Ara sıra laptop şarjını %20'ye indirip şarja mı takmam gerekiyor? Laptop markası ASUS %80'e kadar şarj et gibi bir ayar var mı?
Kesinlikle şarjda kullanmalısın. Asla şarjını %20'ye indirip laptopu şarja takma, bu laptopun bataryasının ömrünü kısaltıyor.

Geri
Yukarı