Laptop Bataryası Sorunu

Creed Dostu

Kilopat
Makaleler
4
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
Asus Prime X670 -P-CSM ATX Anakart
AMD Ryzen 7 7800X3D İşlemci
Corsair Vengeance 6000 Mhz DDR5 Ram
Pny 4070 Ti GPU
Kingston 1 TB SSD
Phantex P500A Kasa
Sharkoon 650W Gold Zero 80+ Gold
Meslek
Öğrenci
Arkadaşlar bir şey sormak istiyorum sizlere, batarya "tam dolu" olmasıyla beraber, dediklerine göre bataryadan şarj yemiyor, batarya ile olan elektriği, bağı kesiyormuş. Peki koruma modu ile şarjı kullandığım zaman % 60'da "şarj takılı, pil dolmuyor" olması aynı şey mi, batarya ile elektriği kesiyor mu ?

Sanırım arabalardaki, ayağınızı gazdan çekince yakıtı kesmesi gibi birşey. Eğer varsa güzel birşey, çünkü bataryaların ömrü sürekli laptopa takılı kullanıldıklarından azalır, ama bir taraftanda sama geliyor, eğer elektrik bağını keserse ani bir güç kesintisinde nasıl direk batarya'ya geçicek? "Şarj takılı, Pil dolmuyor" ibaresi prize takılı olmadığından dolayı yazar.

Sanırım arabalardaki, ayağınızı gazdan çekince yakıtı kesmesi gibi birşey. Eğer varsa güzel birşey, çünkü bataryaların ömrü sürekli laptopa takılı kullanıldıklarından azalır, ama bir taraftanda sama geliyor, eğer elektrik bağını keserse ani bir güç kesintisinde nasıl direk batarya'ya geçicek? "Şarj takılı, Pil dolmuyor" ibaresi prize takılı olmadığından dolayı yazar.
Hayır dostum öyle değil, yalnış biliyorsun.

Bak dostum bataryayı zaten çıkarmam. Diyorum ki misal batarya azaldı, şarja taktım, doluyor ve "tam dolu" olduktan sonra çıkarıyorum. Diğeri ise aynı şekilde laptobun batarya kullanımıyla ilgili koruma modu var. Bu ise tam doldurmuyor, % 55 60'a kadar gelip bataryayı doldurmuyor. Yani prize takılı. Demek istediğim koruma moduna almasam tam dolup takılı olduğu halde batarya ile bağlantıyı kesiyor yani bataryadan şarj yemiyor. Çoğu kişi öyle diyor. Doğru olduğunu düşünüyorum ama bir de koruma modunda aynı şey mi, bataryadan şarj yemiyor mu. Bilmek istediğim bu ve biraz uzun oldu. :p

Uzun olması sorun değil bende genelde uzun yazılar yazarım zaten :D Şarj yememekten kast ettiğiniz ne onu tam anlayamadım yoksa olayı çözdüm :D Ama aynı şey gibi görünüyor.

Arkadaş muhtemelen Lenovo kullanıyor. Energy Management' i açınca pil %60' a gelince doldurmayı bırakıyor ve %60 da sabitliyor. Bundan sonra aynı laptopun bataryasını çıkarmış gibi sadece şarj fişinden gelen elektriği yiyor. Şarj aletini laptoptan çıkardığın anda laptop batarya kullanımına geçiyor hemen.

Uzun olması sorun değil bende genelde uzun yazılar yazarım zaten :D Şarj yememekten kast ettiğiniz ne onu tam anlayamadım yoksa olayı çözdüm :D Ama aynı şey gibi görünüyor.
Arkadaş muhtemelen Lenovo kullanıyor. Energy Management' i açınca pil %60' a gelince doldurmayı bırakıyor ve %60 da sabitliyor. Bundan sonra aynı laptopun bataryasını çıkarmış gibi sadece şarj fişinden gelen elektriği yiyor. Şarj aletini laptoptan çıkardığın anda laptop batarya kullanımına geçiyor hemen.
Aynen kardeşim z510 kullanıyorum. Yani koruma modunda bataryadan şarj yemiyor mu, batarya ile bağı kesiliyor mu prize takılıyken bile. Çünkü tam dolu olduğu zaman prize takılı olmasından batarya ile olan elektriği bağı kesiyormuş. Bataryadan şarj yemiyomuş artık. Öyle diyorlar.

Hayır bataryadan yemiyor. Ancak fişi çekersen anında batarya kullanımına geçiyor. Bataryanın ömrünü uzatmak için yapılmış bir şey.

Uyarı! Bu konu 11 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı