Laptop bataryasını devre dışı bırakma

Deniz_111

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba sayın üyeler.

İnternet üzerinde birçok yerde araştırmama rağmen çözümü bulamadım. Sorunum şu;
Laptop üzerinden oyun oynayan biriyim ve sürekli prizde oyun oynuyorum. Prizde oynadığım zaman pil %50'nin altına düştüğü vakit FPS kaybı oluyor ve oyun kasıyor. Tekrar doldurup oynuyorum ancak bu sıkıcı olmaya başladı. Elektrikten güç alan bir laptop nasıl pili düşürür. Aradığım çözüm ise dahili olan bataryamı nasıl devre dışı bırakabilirim. Gücü sadece elektrikten alsın istiyorum. Pil harici olmadığı için çıkarma imkanım yok haliyle. Lenovo'lar için Lenovo vantage programından devre dışı bırakıldığını gördüm ama HP Pavilion için böyle bir uygulama bulamadım. Konu hakkında yardımlarınızı bekliyorum. Teşekkürler.

BIOS ayarlarında FlexiCharger diye bir seçenek mevcut mu? Tam olarak nereden girildiğini hatırlamıyorum ama o ayar ile bu durumu çözebilirsin. En az %40'a kadar izin veriyor, yani %40'ın altına düşmeden şarj etmeye başlamıyor, istersen şarjın durması gerektiği üst sınırı da belirleyebiliyorsun.

Merhaba sayın üyeler.

İnternet üzerinde birçok yerde araştırmama rağmen çözümü bulamadım. Sorunum şu;
Laptop üzerinden oyun oynayan biriyim ve sürekli prizde oyun oynuyorum. Prizde oynadığım zaman pil %50'nin altına düştüğü vakit FPS kaybı oluyor ve oyun kasıyor. Tekrar doldurup oynuyorum ancak bu sıkıcı olmaya başladı. Elektrikten güç alan bir laptop nasıl pili düşürür. Aradığım çözüm ise dahili olan bataryamı nasıl devre dışı bırakabilirim. Gücü sadece elektrikten alsın istiyorum. Pil harici olmadığı için çıkarma imkanım yok haliyle. Lenovo'lar için Lenovo vantage programından devre dışı bırakıldığını gördüm ama HP Pavilion için böyle bir uygulama bulamadım. Konu hakkında yardımlarınızı bekliyorum. Teşekkürler.
Orijinal adaptörle şarj etmiyorsanız. Sorun adaptörün gücü olabilir. Pili devre dışı bıraksan bile büyük ihtimalle cihaza yeterli güç gitmediği için ya sistem kitlenir ya da ciddi performans kaybı olur.

BIOS ayarlarında FlexiCharger diye bir seçenek mevcut mu? Tam olarak nereden girildiğini hatırlamıyorum ama o ayar ile bu durumu çözebilirsin. En az %40'a kadar izin veriyor, yani %40'ın altına düşmeden şarj etmeye başlamıyor, istersen şarjın durması gerektiği üst sınırı da belirleyebiliyorsun.
Şarj olayını ortadan kaldıramıyor muyuz? Pili şarj etmeyeceğim. Gelen güç sadece prizden gelecek. o gücün pili doldurmasını istemiyorum. Gelen güç laptopa gelsin direkt. Hani Tak-Çıkar bataryalarda bataryayı çıkarıyorsun direkt prizden gücü alıyor. O şekil bir yol arıyorum. Kablo takılı iken şarj oluyor haliyle de şarj olurken oynuyorum. Anlatabildim galiba :/
Orijinal adaptörle şarj etmiyorsanız. Sorun adaptörün gücü olabilir. Pili devre dışı bıraksan bile büyük ihtimalle cihaza yeterli güç gitmediği için ya sistem kitlenir ya da ciddi performans kaybı olur.
Orjinal Adaptör. Hp nin laptop ile gelen adaptörü.

Şarj olayını ortadan kaldıramıyor muyuz? Pili şarj etmeyeceğim. Gelen güç sadece prizden gelecek. o gücün pili doldurmasını istemiyorum. Gelen güç laptopa gelsin direkt. Hani Tak-Çıkar bataryalarda bataryayı çıkarıyorsun direkt prizden gücü alıyor. O şekil bir yol arıyorum. Kablo takılı iken şarj oluyor haliyle de şarj olurken oynuyorum. Anlatabildim galiba :/

Orjinal Adaptör. Hp nin laptop ile gelen adaptörü.
O olayı bilmiyorum ama benim söylediğim ayarları yaparsanız piliniz %50 dolu iken şarj olmayacaktır, elektrik bilgisayara gidecektir. %40'ın altına düştüğünde şarj olacaktır ve belirlediğiniz üst sınıra kadar. Üst sınır olarak %60'a kadar düşürmene izin veriyordu sanırım. İsterseniz o şekilde ayarlayın sadece %20'lik kısmı doldurur öyle bir durumda. Dediğinizi anladım bu arada ama size yardımcı olabilecek en iyi bilgim bu.

Bilgisayarın kendi yazılımı veya BIOS ayarında devredışı bırakma ya da belli bir yere doldurma falan yoksa ancak bataryayı çıkarmanız gerekli.

Lenovo
lenovo.jpg

Öncelikle Microsoft yani Windows 10 işletim sistemi kullanıyorsanız bunu şu şekilde çözebilirsiniz:

Bilgisayarınızı normal olarak açın ve aygıt yöneticisine girin. Sonrasında eğer cihazınız bir laptop ise piller seçeneği olacaktır. Orayı açın ve Microsoft ACPI uyumlu denetim yönetimi piline sağ tıklayıp cihazı devre dışı bırak diyerek, cihazınızın pilini devre dışı bırakıp, direk adaptör üzerinden bilgisayarı beslemeniz mümkün. İhtiyacınız olunca da tekrardan ayarlara ulaşarak cihazı etkinleştir diyerek sorununuzu çok rahat çözebilirsiniz. Ek yazılım da gerektirmez. Bu şekilde piliniz çok uzun yıllar dayanabilir. Sadece bir yere götüreceğiniz zaman cihazı prizden sökmeden önce pili devreye alın ve bu kadar basit.😊
Fakat arkadaşlar yukarıda güzel açıklamışlar. Fakat şunu belirteyim:
Pili BIOS'tan devre dışı bırakmadıkça, tamamen devre dışı kalmaz. Hatta BIOS dahil, devre dışı bıraksanız bile pili çıkartmadığınız sürece yani tamamen pili laptoptan sökmediğiniz sürece pil tamamen devre dışı kalmaz. Lakin pili çıkartmanızı asla önermem. Çünkü laptopların bileşenleri, özellikle de ana kartları, masaüstü ana kartları gibi çok güç çeken ve dayanıklılık bakımından çok tüketerek çalışan güçlü malzemelerden yapılsa dahi masaüstü bir bilgisayara kıyasla 3-4 kat veya 5-6 kat daha zayıftır, çünkü nano teknoloji bunu gerektirir. Yani laptopunuz prizdeki elektrik dalgalanmasına veya ani gidip gelmesine karşı, masaüstü bilgisayarlar gibi değildir ve çok zayıftır. Nano teknoloji ve düşük voltajla çalışması için yapılmış olan laptoplar, içinde pili yoksa eğer en küçük bir elektrik dalgalanmada bile kısa devre yapmaya müsaittir. Dolayısıyla laptoptan pili söküp tamamen prizden gelen akıma bilgisayarı teslim ederseniz eğer en küçük bir elektrik dalgalanmasında veya gidip gelmesinde dahi laptopunuzun bir parçasının anakart, RAM, disklerinizin riske girmesine izin vermiş olursunuz. Şimdi diyebilirsiniz. Adaptör neden var? Adaptör sadece prizdeki elektriği pilinizin amper ve voltaj değerine indirmek ve cihazınızı sağlıklı olarak, pilinizin voltaj değerine göre beslemek için var. Yoksa masaüstü bir bilgisayar gibi pilsiz veya şarj bataryasız direk prizden elektriği çekmeniz için yapılmamıştır. Eğer laptopu evde veya elektriği bol olan bir yerde kullanıyorsanız ve piliniz de lityum iyon bir pilse, pilinizin ömrünün uzun olması için, şarja bağlı şekilde kullanınız ki pilin şarj döngüsünden yemesin. Çünkü lityum iyon piller dolduklarında sürekli doldur boşalt yapmazlar. Dolduktan sonra akımı keserler, bunun içinse herhangi bir programa da ihtiyaç duymazlar. Bu lityum iyon pillerin kendi kontrolcülerinde zaten daha yapılırken içerisine eklenmiş olup, bir işletim sistemine de veya Bios'a da ihtiyaç duymazlar. Eğer piliniz dolduktan sonra hala prize takılıysa, pil dolumu ve şarjı bırakacaktır; artık makineniz pilden enerjiyi almayıp sadece prizden gelen elektriği pil üzerinden bir akım kontrol ünitesi gibi geçirerek pilinizin döngüsünden yemeden direk cihazınızı besler ve cihazınızda pil takılı olduğu için de eğer elektrikte bir dalgalanma olursa bu akım ilk anakart ve diğer bileşenlere değil de pile geldiği için, lityum iyon pilde diğer pillerden daha özel ve akıllı olduğu için laptopunuz bu dalgalanmadan neredeyse hiç etkilenmeyecektir. Aksi halde bir elektrik gidip gelmesi veya dalgalanması cihazınıza çeşitli zararlar verebilir ve hatta cihazınız çöp olabilir. Pile gelince, siz pili rafa kaldırsanız da içerisinde şarjı tutabilmesi ve şarj döngüsü oluşturabilmesi için bir takım kimyasallar vardır. Dolayısıyla hiç kullanmayıp rafa kaldırsanız dahi, o kimyasalların ömrü bittiğinde pilin ömrü bitmiş olacaktır. Bu arada şarjda kullanın derken, pilin tembelleşmemesi içinse en az ayda bir veya her iki haftada bir şarjdan çıkartın ve lityum iyon pilinizin şarjının %20'ye kadar inmesini bekleyin ve sonra tekrar şarj edip, tam performans almak için şarjda kullanın. Her pil mutlak olarak bir şarj döngüsüne sahiptir ve şarj döngüsünü bitirince, bozulur, ölür ve yenilenmesi gerekir. Dolayısıyla durduğu yerde bozulacağına, laptopunuzu koruyarak bozulması daha iyidir. Eğer dediklerime kani olmazsanız bir elektronik uzmanına ve mühendisine sorabilirsiniz. Dolayısıyla laptop pili uzun saatler boyunca cihazı çalıştırmak için veya şarja takmadan oyun oynamak, tam performans almak için değil, kısa bir süreliğine gittiğiniz yere götürerek, elektrik kaynağına ihtiyaç duymadan kısa süreli önemli işlerinizi halletmeniz için vardır. Eğer oyun oynayacaksanız mutlaka şarjda takılı olarak oynamalısınız. Örneğin bir pil ofis modunda 3 saat, oyun ve performans modunda 1-1, 5 saat şarjını muhafaza edebilecek ve sonunda şarjı bitecektir. Diyelim ki piliniz kalitesiz bir lityum iyon pil veya farklı bir pil türü ya da ömrü bitmiş bir pil türü ve bilgisayarınızın çalışmasına, performansına kötü tesiri var ve diyelim ki pili sökmek zorunda kaldınız. O zaman ise mutlaka bir akım koruma prizi veya UPS kullanarak ve cihazınızı bunlara takarak çalıştırmalısınız ki herhangi bir elektrik dalgalanmasında cihazınıza zarar gelmesin. Umuyorum açıklayıcı olmuştur. Sayın adminler konu kilitleyebilirler.

Son düzenleme:
Öncelikle Microsoft yani Windows 10 işletim sistemi kullanıyorsanız bunu şu şekilde çözebilirsiniz:

Bilgisayarınızı normal olarak açın ve aygıt yöneticisine girin. Sonrasında eğer cihazınız bir laptop ise piller seçeneği olacaktır. Orayı açın ve Microsoft ACPI uyumlu denetim yönetimi piline sağ tıklayıp cihazı devre dışı bırak diyerek, cihazınızın pilini devre dışı bırakıp, direk adaptör üzerinden bilgisayarı beslemeniz mümkün. İhtiyacınız olunca da tekrardan ayarlara ulaşarak cihazı etkinleştir diyerek sorununuzu çok rahat çözebilirsiniz. Ek yazılım da gerektirmez. Bu şekilde piliniz çok uzun yıllar dayanabilir. Sadece bir yere götüreceğiniz zaman cihazı prizden sökmeden önce pili devreye alın ve bu kadar basit.😊
Fakat arkadaşlar yukarıda güzel açıklamışlar. Fakat şunu belirteyim:
Pili BIOS'tan devre dışı bırakmadıkça, tamamen devre dışı kalmaz. Hatta BIOS dahil, devre dışı bıraksanız bile pili çıkartmadığınız sürece yani tamamen pili laptoptan sökmediğiniz sürece pil tamamen devre dışı kalmaz. Lakin pili çıkartmanızı asla önermem. Çünkü laptopların bileşenleri, özellikle de ana kartları, masaüstü ana kartları gibi çok güç çeken ve dayanıklılık bakımından çok tüketerek çalışan güçlü malzemelerden yapılsa dahi masaüstü bir bilgisayara kıyasla 3-4 kat veya 5-6 kat daha zayıftır, çünkü nano teknoloji bunu gerektirir. Yani laptopunuz prizdeki elektrik dalgalanmasına veya ani gidip gelmesine karşı, masaüstü bilgisayarlar gibi değildir ve çok zayıftır. Nano teknoloji ve düşük voltajla çalışması için yapılmış olan laptoplar, içinde pili yoksa eğer en küçük bir elektrik dalgalanmada bile kısa devre yapmaya müsaittir. Dolayısıyla laptoptan pili söküp tamamen prizden gelen akıma bilgisayarı teslim ederseniz eğer en küçük bir elektrik dalgalanmasında veya gidip gelmesinde dahi laptopunuzun bir parçasının anakart, RAM, disklerinizin riske girmesine izin vermiş olursunuz. Şimdi diyebilirsiniz. Adaptör neden var? Adaptör sadece prizdeki elektriği pilinizin amper ve voltaj değerine indirmek ve cihazınızı sağlıklı olarak, pilinizin voltaj değerine göre beslemek için var. Yoksa masaüstü bir bilgisayar gibi pilsiz veya şarj bataryasız direk prizden elektriği çekmeniz için yapılmamıştır. Eğer laptopu evde veya elektriği bol olan bir yerde kullanıyorsanız ve piliniz de lityum iyon bir pilse, pilinizin ömrünün uzun olması için, şarja bağlı şekilde kullanınız ki pilin şarj döngüsünden yemesin. Çünkü lityum iyon piller dolduklarında sürekli doldur boşalt yapmazlar. Dolduktan sonra akımı keserler, bunun içinse herhangi bir programa da ihtiyaç duymazlar. Bu lityum iyon pillerin kendi kontrolcülerinde zaten daha yapılırken içerisine eklenmiş olup, bir işletim sistemine de veya BIOS'a da ihtiyaç duymazlar. Eğer piliniz dolduktan sonra hala prize takılıysa, pil dolumu ve şarjı bırakacaktır; artık makineniz pilden enerjiyi almayıp sadece prizden gelen elektriği pil üzerinden bir akım kontrol ünitesi gibi geçirerek pilinizin döngüsünden yemeden direk cihazınızı besler ve cihazınızda pil takılı olduğu için de eğer elektrikte bir dalgalanma olursa bu akım ilk anakart ve diğer bileşenlere değil de pile geldiği için, lityum iyon pilde diğer pillerden daha özel ve akıllı olduğu için laptopunuz bu dalgalanmadan neredeyse hiç etkilenmeyecektir. Aksi halde bir elektrik gidip gelmesi veya dalgalanması cihazınıza çeşitli zararlar verebilir ve hatta cihazınız çöp olabilir. Pile gelince, siz pili rafa kaldırsanız da içerisinde şarjı tutabilmesi ve şarj döngüsü oluşturabilmesi için bir takım kimyasallar vardır. Dolayısıyla hiç kullanmayıp rafa kaldırsanız dahi, o kimyasalların ömrü bittiğinde pilin ömrü bitmiş olacaktır. Bu arada şarjda kullanın derken, pilin tembelleşmemesi içinse en az ayda bir veya her iki haftada bir şarjdan çıkartın ve lityum iyon pilinizin şarjının %20'ye kadar inmesini bekleyin ve sonra tekrar şarj edip, tam performans almak için şarjda kullanın. Her pil mutlak olarak bir şarj döngüsüne sahiptir ve şarj döngüsünü bitirince, bozulur, ölür ve yenilenmesi gerekir. Dolayısıyla durduğu yerde bozulacağına, laptopunuzu koruyarak bozulması daha iyidir. Eğer dediklerime kani olmazsanız bir elektronik uzmanına ve mühendisine sorabilirsiniz. Dolayısıyla laptop pili uzun saatler boyunca cihazı çalıştırmak için veya şarja takmadan oyun oynamak, tam performans almak için değil, kısa bir süreliğine gittiğiniz yere götürerek, elektrik kaynağına ihtiyaç duymadan kısa süreli önemli işlerinizi halletmeniz için vardır. Eğer oyun oynayacaksanız mutlaka şarjda takılı olarak oynamalısınız. Örneğin bir pil ofis modunda 3 saat, oyun ve performans modunda 1-1, 5 saat şarjını muhafaza edebilecek ve sonunda şarjı bitecektir. Diyelim ki piliniz kalitesiz bir lityum iyon pil veya farklı bir pil türü ya da ömrü bitmiş bir pil türü ve bilgisayarınızın çalışmasına, performansına kötü tesiri var ve diyelim ki pili sökmek zorunda kaldınız. O zaman ise mutlaka bir akım koruma prizi veya UPS kullanarak ve cihazınızı bunlara takarak çalıştırmalısınız ki herhangi bir elektrik dalgalanmasında cihazınıza zarar gelmesin. Umuyorum açıklayıcı olmuştur. Sayın adminler konu kilitleyebilirler.

Bir şey sormak istiyorum, pili devre dışı bırakırsam laptopum kilitlenmez değil mi?

Geri
Yukarı