Çözüldü Laptop BIOS nasıl Update edilir?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Makaleler
15
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
--[Ekran Kartı]: GIGABYTE Radeon RX 6600 EAGLE 8 GB
--[İşlemci]: AMD Ryzen 5500
--[RAM]: GoodRam 8GB IRDM PRO 3600MHz CL18 DDR4 [2x8]
--[Anakart]: GIGABYTE B450M K
--[NVMe SSD] Kingston NV2 1 TB

--[Monitör] Gigabyte G24F-2
--[Klavye-Mouse] Logitech MK120
--[Kulaklık] Corsair HS50 Pro

_
Meslek
Öğrenci
Merhaba, BIOS'umda igpu için VRAM ayarı bulunmuyor, bu yüzden BIOS sürümümün eski olduğunu düşünüyorum. VRAM önemli çünkü 8 GB RAM'e sahibim ve 4 GB'lık bölümü paylaşımlı belleğe gidiyor ve geriye kalan 4 GB RAM Grand theft Auto V'de benim kritik dropları atlatmam için yeterli değil. Eski Intel masaüstü Driver'ı varken bir yöntem bulmuştum ancak yeni Driver yükleyince bu yöntem iptal oldu.

BIOS adını tam anlamadım, sanırım Intel(r) gop Driver [9. 0. 1035]. Bu sanırım BIOS sürümü, fotoğraf atmak isterdim ancak farkında olmadan IP adresi gibi bilgi yollamamak için atmadım.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Notebook kullanıyorsanız BIOS Güncellemelerini Üretici Destek Web sayfasından bulabilirsiniz ama Masaüstü kullanıyorsanız anakart modelini öğrenmek için kasayı sökerek veya AIDA64 veya HWInfo64 gibi uygulamalarla, veya Çalıştır penceresine dxdiag yazarak öğrenebilirsiniz. Daha sonrasında da anakart modeli aratarak yine en güncel BIOS'a ulaşabilirsiniz
Notebook kullanıyorsanız BIOS Güncellemelerini Üretici Destek Web sayfasından bulabilirsiniz ama Masaüstü kullanıyorsanız anakart modelini öğrenmek için kasayı sökerek veya AIDA64 veya HWInfo64 gibi uygulamalarla, veya Çalıştır penceresine dxdiag yazarak öğrenebilirsiniz. Daha sonrasında da anakart modeli aratarak yine en güncel BIOS'a ulaşabilirsiniz
Anlatım bozukluğundan dolayı yazıyı güncelledim
Notebooklarda kasanızın altında bulunan model etiketini Notebook marka web destek sayfasına girerek bütün sürücü desteğini sağlayabilirsiniz.
BIOS ayarlarımı nasıl sıfırlayabilirim? Bunlardan en yenisi yani 2017 olanı yükleyeceğim değil mi? İsimleri farklı geldiği için pek anlamıyorum da.
Eki Görüntüle 576876
Eki Görüntüle 576874

Aslında BIOS'u yenisini yükleyince ayarlar sıfırlanmış oluyor zaten en son çıkan 2017 ise en güncel de odur mantıken ama bu işleri yaparken muhakkak şarjın dolu ve şarjda olsun BIOS güncellemesi yaparken sistem aniden kapanmamasi adına iyi olur.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bir zip dosyası içinde geliyor. İçindeki exe dosyasını masaüstüne atıp çalıştırarak kurabilirsiniz

En son tarihli dosyayı indirdim, bugün olmasada yakın bir zamanda kurmuş olurum heralde. Read Me dosyasından bu yazı çıktı, gerçekten yazığı kadar kolay mı? BIOS güncellerken nerdeyse tek sorun elektriklerin gitmesi korkusu mu?

How to update the BIOS:
Click "ZRW_118.exe" under Winodows mode

Release Note:
1. Update CPU Microcode for Intel SGX security issue.

En son tarihli dosyayı indirdim, bugün olmasada yakın bir zamanda kurmuş olurum heralde. Read Me dosyasından bu yazı çıktı, gerçekten yazığı kadar kolay mı? BIOS güncellerken nerdeyse tek sorun elektriklerin gitmesi korkusu mu?

How to update the BIOS:
Click "ZRW_118.exe" under Winodows mode

Release Note:
1. Update CPU Microcode for Intel SGX security issue.
Güncellemeyi yapmadan önce ilçenizdeki planlı elektrik kesintilerini kontrol ederseniz iyi olur
Güncellemeyi yapmadan önce ilçenizdeki planlı elektrik kesintilerini kontrol ederseniz iyi olur
veya pili ile update edin

BIOS güncellerken neredeyse tek sorun elektriklerin gitmesi korkusu mu?
Hocam sizin oralar da fazla elektrik kesintisi yoksa güncellenebilir. Ben bazen can sıkıntısından ve bazen kafam takıntı olunca BIOS sürüm düşürüp veya güncelliyorum. Diğeri de son gelen güncellemede yenilikleri bahsediyor ve son güncellemede diğer güncellemeler de içeriyor. Aslında güncellemeler bir koddan ibaret. ;)

Aslında güncellemeler bir koddan ibaret. ;)
Bu 4, 58 MB güncellemeye neden şaşırdığımı açıklar.

Vay be, bir iki kod yüklenirken elektrikler gitse bilgisayarı patates edicek. :D

1590779990598.png

-
@SunSet

1. EXE dosyasını çalıştırıcam ve elektrik kesintilerine dikkat edicem.
  2. Kurulduktan sonra BIOS ayarlarını sıfırlayacağım.
Hepsi bu kadar mı, doğru mu anladım? Bu güncelleme ile sizce VRAM ayarı gelir mi?
Aslında güncellemeler bir koddan ibaret. ;)
Herhangi bir program indirmem gerekli mi?

Son düzenleme:

Geri
Yukarı