Laptop dengeli modda çok cızırtı geliyor

Bünyesinde HDD barındıran dizüstü bilgisayarların çoğunda bu cızırtı ile ben de karşılaşıyorum. Eski dizüstü bilgisayarımda da vardı bu. HDD'ler mekanik diskler olduğu kullanılma esnasında için bu tip bir ses üretiyorlar. Bence bir sorun yoktur. Bununa birlikte her bilgisayarda farklı yere konumlandırıldığından bu diskler cızırtıları farklı yerlerden gelebilir. Benimkinde o ses Touchpad'ın yanından gelirdi.

Ben de öyle düşünüyordum da dediğim gibi güç tasarrufu moduna alınca işlemci düşük seviyede çalışınca ses gidiyor. Çok rahatsız ettiği için belki bir sorun ve çözümü vardır diye açtım konuyu.

Bünyesinde HDD barındıran dizüstü bilgisayarların çoğunda bu cızırtı ile ben de karşılaşıyorum. Eski dizüstü bilgisayarımda da vardı bu. HDD'ler mekanik diskler olduğu kullanılma esnasında için bu tip bir ses üretiyorlar. Bence bir sorun yoktur. Bununa birlikte her bilgisayarda farklı yere konumlandırıldığından bu diskler cızırtıları farklı yerlerden gelebilir. Benimkinde o ses touchpad'ın yanından gelirdi.

Komik olan şu ki bende NVMe SSD dışında hiçbir depolama birimi yok ve arkadaşla aynı durumu yaşıyorum.
Aynı sorun bende de vardı açtığımda fanlara dolaşmış olan saç tellerinin o sesi yaptığını gördüm.

Aydınlandım resmen! Bizim evde kedi var ve her yer tüy. Ondan olabilir. Ben bir baktırayım. Teşekkürler :D

Son düzenleme:
Coil whine repair Ekran Kartından ve Güç kaynağından gelen tiz ses sorunu tamiri kesin çözüm - YouTube
Coil Whine, the ultimate solution. - YouTube
YouTube'da 2 çözüm buldum biri masaüstü anakartında bobin ve kapasitörleri değiştiriyor diğeride PSU'ya mıknatıs koyuyor.
Anakart tamiri yapan bir yere sormak lazım , yorumlarda işinin ehli tamirci 10 dakikada yapar yazmış ama ben daha bunun tamirini yapan bir yer bulamadım.
İlginç geldi mıknatıs koymak falan.

Geri
Yukarı