Laptop deşarj edilmeli mi?

anifraxe

Hectopat
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Merhaba, HP Victus 16 S0023NT modele sahibim. İlk laptopum oldu bu benim yaklaşık 2 ay önce satın aldım ve kullanıyorum. Batarya sağlığı için araştırmalar yaptığımda belli aralıklarla bataryayı deşarj etme diye bir şeye rastladım yani komple şarj bitene kadar oynamak. İnternette araştırırken bazı kaynaklar deşarj edilmesi gerektiğini bazı kaynaklar da edilmemesi gerektiğini yazmış o yüzden buraya bir konu açmak istedim. Sorum başlkta yazdığı ki gibi, belli aralıklarla deşarj edilmeli mi edilmemeli mi?

Kendi kullanımımı söyleyeyim; ben genelde bir ürüne çok özenirsem mutlaka o ürünün başına bir şeyler gelir veya gelmese bile yani çok özenerek kullandığım bir ürünü atıyorum şöyle örnek vereyim; diyelim ki cep telefonumun şarjını hep %20 ve %80 aralığında kullanıyorum. Bir gün olur da öyle gerektiği için %20'den aşağıya şarjı düşürürsem veya %80'in üzerinde şarjdan alırsam telefonu tüm gün bunu kafaya takıyorum diyorum keşke böyle olmasaydı vs. diye beynimi yer dururum. Aynı şey oyunlar için de geçerli. Mesela bir oyun oynarken hiç ölmeden oynayacağım diye özenirsem ve ölürsem tüm moralim düşer oyunu oynayasım kaçar :D böyle saçma huylarım olduğundan dolayı ben hiçbir ürünümü o denli çok özenerek kullanmam(tabii bu hor kullanırım anlamına gelmiyor siz benim anlatmak istediğimi anlamışsınızdır).

Son düzenleyen: Moderatör:
İyilik göze batar perişan kullanmak lazım. Ben içinden çamur kazıdığım kasalar bilirim ki benimkinden iyi çalışıyor.

Deşarj konusunda ise pilin yapıldığı materyal önemli. Mesela lion piller deşarj olayında çok naziktir.

artık çoğu laptop lityum polimer kullanıyor bu pillerin özelliği kendi kendini yemez.
lityum ionlar çoktandır piyasada olduğu için böyle bir alışkanlık var.
Kaldı ki artık yeni teknoloji pili 100% yapınca pili esgeçip sanki pil yokmuş gibi prizden güç çekiyor.
Aynı şekilde çoğu telefonda(sanırım sadece samsung li-ion) lityum polimer kullanıyor.

Kısa cevap Hayır.

Geri
Yukarı