Laptop donanım testi nasıl yapılır?

Umut.JPG

Kilopat
Bugün yeni aldığım laptop için donanım testleri yapmak istiyorum. Donanım testleri için önerebileceğiniz programlar var mı? Ayrıca donanım testi yaparken nelere dikkat etmem gerekiyor bilgi verebilir misiniz ?

Laptop Modelim = NİTRO 5 AN515-45

Birde sormak istediğim 4 soru var ;

1. Laptop 8 GB fakat kullanılabilir ram miktarı 7.38 GB olarak gözüküyor normal bir değer mi ?
2. 512 GB SSD olmasına rağmen disk 467GB gözüküyor bu değer normal mi ?
3. Gündelik kullanım testi yaparken gezinirken arada fan bir kaç saniyeliğine düşük seviyede açılıp kendini kapatıyor normal bir durum mu ?
4. Pil yüzdesine gelince kalan süre kendi kendine 1 saat artıyor veya azalıyor örneğin 7 saat gözükürken bir anda 4 saat oluyor belli bir süre sonra 5 saat gözüküyor nasıl düzeltebilirim ?

Son düzenleme:
Bugün yeni aldığım laptop için donanım testleri yapmak istiyorum. Donanım testleri için önerebileceğiniz programlar var mı? Ayrıca donanım testi yaparken nelere dikkat etmem gerekiyor bilgi verebilir misiniz?

Laptop modelim = Nitro 5 AN515-45

Bir de sormak istediğim 4 soru var;

1. laptop 8 GB fakat kullanılabilir RAM miktarı 7.38 GB olarak gözüküyor normal bir değer mi?
2. 512 GB SSD olmasına rağmen disk 467GB gözüküyor bu değer normal mi?
3. gündelik kullanım testi yaparken gezinirken arada fan birkaç saniyeliğine düşük seviyede açılıp kendini kapatıyor normal bir durum mu?
4. pil yüzdesine gelince kalan süre kendi kendine 1 saat artıyor veya azalıyor nasıl düzeltebilirim?

Dediklerinizin hepsi normal donanım testi olarak BurnInTest kullanabilirsiniz.

Vermezsiniz, merak etmeyin. Aşırı sıcaklıklarda kendisi kapatacaktır.
Anladım teşekkür ederim. İlk defa laptop alıyorum daha önce hep masaüstü kullanıcısıydım o yüzden tam olarak nelerin doğru olduğunu anlayamadım . Eğer varsa bir donanımsal sıkıntı en kötü iade süresi bitmeden farketmeye çalışıyorum.

4.”” laptopu kullanışınıza göre pilin ne zaman biteceğini tahmin ediyor. Mesela sistem boşta iken 8 saat gösteriyorsa bir oyunu açıp bakarsanız 4 saat gösterebilir.

Ekran Görüntüsü (1).png

GPU tam olarak neden devre dışı gösteriyor ?

Geri
Yukarı