Laptop ekran kartı evde tamir edilebilir mi?

Black_Reis

Picopat
Daha fazla  
Evet çok eski HP G62 laptopum var ve ekran kartı (AMD HD5470) bozuk ne yaptıysam olmadı atigmpak.sys gibi hata veriyordu ara sırada VIDEO_TDR_FAILURE.
Hatası veriyordu yani hep hata vererek PC'yi kullanamıyordum şimdi ben laptopu söküp çakmak ile ısıtsam tabii etrafını folyo ile kaplayacağım sorun çözülür mü? Artık bilgisayarı bıraktım köşede yatıyor çünkü şu rüzgar çakmak ile yapan gördüm ama bende yok normal çakmak ile yapsam olmaz mı? Çözümlerinizi bekliyorum.

benim eski laptopun ekran kartı bozulmuştu ısıtma ile görüntü geliyordu fakat tekrar bozuluyor olacak iş değil yani temiz çıkma bir ekran kartı takılması bence daha mantıklı

Benim eski laptopun ekran kartı bozulmuştu ısıtma ile görüntü geliyordu fakat tekrar bozuluyor olacak iş değil yani temiz çıkma bir ekran kartı takılması bence daha mantıklı.

Sizdemi çakmak ile yaptınız çıkma ekran kartı alabilsem reballing de yapabilirdim ama zaten benimki laptop.

Sizdemi çakmak ile yaptınız çıkma ekran kartı alabilsem reballing de yapabilirdim ama zaten benimki laptop.
Benim laptop harici ekran kartı vardı ama sonuçta çipi ısıtıyosun zaten ben çinden özel cihaz almıştım ısıtmak için. (ucuzlarından) o dönem anakart uyumlu ekran kartı aramıştım 2. el fakat sorunlu olabileceğini düşünüp cesaret edemedim aslında başka bileşenleri bozulmuş çok temiz 2.el laptop ekran kartları oluyor ama güvenemedim. sizinki anakart üstünde sanırım

Benim laptop harici ekran kartı vardı ama sonuçta çipi ısıtıyosun zaten ben Çin'den özel cihaz almıştım ısıtmak için. (ucuzlarından)

Çakmak iş görmez mi bir 4-5 dakika tutsam iu şiddetli olan çakmak değil en basit olan çakmak işe yaramaz mı?

Benim laptop harici ekran kartı vardı ama sonuçta çipi ısıtıyosun zaten ben Çin'den özel cihaz almıştım ısıtmak için. (ucuzlarından) o dönem anakart uyumlu ekran kartı aramıştım 2. el fakat sorunlu olabileceğini düşünüp cesaret edemedim aslında başka bileşenleri bozulmuş çok temiz 2.el laptop ekran kartları oluyor ama güvenemedim. Sizinki anakart üstünde sanırım.

Evet benimki anakart üstünde sökülmediği için başka yöntemim yok çakmak işe yaramaz mı?

Çakmak iş görmez mi bir 4-5 dakika tutsam iu şiddetli olan çakmak değil en basit olan çakmak işe yaramaz mı?
Denemekten zarar gelmez. yani olabilirde o dönem araştırdığımda çip ayaklarında ısınıp-soğumadan kaynaklı iletişimsizlik olduğunu öğrenmiştim gerçektende ısıtınca görüntü geliyordu ama bir süre sonra yine sorun çıkarıyor.

Denemekten zarar gelmez. Yani olabilirde o dönem araştırdığımda çip ayaklarında ısınıp-soğumadan kaynaklı iletişimsizlik olduğunu öğrenmiştim gerçektende ısıtınca görüntü geliyordu ama bir süre sonra yine sorun çıkarıyor.

Tamam hocam yok çalışıyordu çok ısıtmaktan ve o zamanlar termal macunu kurumuş ısınmaktan bozuldu ekran kartının gücünü kısarsam ömürü uzar mı?

Tamam hocam yok çalışıyordu çok ısıtmaktan ve o zamanlar termal macunu kurumuş ısınmaktan bozuldu ekran kartının gücünü kısarsam ömürü uzar mı?

Ekran kartının gücünü kısmakla ömrü uzamaz. Ama aşırı ısınmasını önlemeye çalışabilirsin bunu ömrünü uzatmak için değil aşırı ısıdan çipin bacaklarında meydana gelen iletişimsizliği önlemek için yaparsın. Tabii gücü düşürerek de aşırı ısınmasını engelleyebilirsin. Benim laptopu kardeşim yatakta kullanmış alttan hava almadığı için ekran kartı aşırı ısınmış ve en son görüntü bozuldu araştırdım çip kaynaklı olduğunu öğrenmiştim. Isınma ile sorunun çözüldüğünü ama uzun ömürlü olmadığı bilgisine ulaştım gerçekten de uzun ömürlü olmuyor .1 hafta hatta 1 gün sonra bile görüntüyü kesebilir ya da görüntü bozulabilir.

Son düzenleyen: Moderatör:
Hocam şimdi ben bozulduktan sonra açtığımda ızgara tamamen toz doluydu hava çıkmıyordu acaba ondan olmuş olabilir mi ısınmaktan hep 90 derece deyip kapanıyordu ızgarayı falan temizleyip Windows 7 kursam sitem hem rahatlar hem de ısınmaz ama şimdi çakmak işe yarar mı bilmiyorum boş yere kasayı açmak istemiyorum.

Ekran kartının gücünü kısmakla ömrü uzamaz. Ama aşırı ısınmasını önlemeye çalışabilirsin bunu ömrünü uzatmak için değil aşırı ısıdan çipin bacaklarında meydana gelen iletişimsizliği önlemek için yaparsın. Tabii gücü düşürerek de aşırı ısınmasını engelleyebilirsin. Benim laptopu kardeşim yatakta kullanmış alttan hava almadığı için ekran kartı aşırı ısınmış ve en son görüntü bozuldu araştırdım çip kaynaklı olduğunu öğrenmiştim. Isınma ile sorunun çözüldüğünü ama uzun ömürlü olmadığı bilgisine ulaştım gerçekten de uzun ömürlü olmuyor. 1 hafta hatta 1 gün sonra bile görüntüyü kesebilir ya da görüntü bozulabilir.

Bir de ben laptopu TV'ye bağlı kullanacağım yani fan yukarıda kalacağı için hava alma sıkıntısı olmayacak zaten termal macunu yeni Cooler Master aldım 3 ay oldu süreli şimdi termal macun da çöp olacak 😕

Ekran kartının gücünü kısmakla ömrü uzamaz. Ama aşırı ısınmasını önlemeye çalışabilirsin bunu ömrünü uzatmak için değil aşırı ısıdan çipin bacaklarında meydana gelen iletişimsizliği önlemek için yaparsın. Tabii gücü düşürerek de aşırı ısınmasını engelleyebilirsin. Benim laptopu kardeşim yatakta kullanmış alttan hava almadığı için ekran kartı aşırı ısınmış ve en son görüntü bozuldu araştırdım çip kaynaklı olduğunu öğrenmiştim. Isınma ile sorunun çözüldüğünü ama uzun ömürlü olmadığı bilgisine ulaştım gerçekten de uzun ömürlü olmuyor. 1 hafta hatta 1 gün sonra bile görüntüyü kesebilir ya da görüntü bozulabilir.

Laptop ters olacak.

Geri
Yukarı