Laptop ekran kartı evde tamir edilebilir mi?

Black_Reis

Picopat
Daha fazla  
Evet çok eski HP G62 laptopum var ve ekran kartı (AMD HD5470) bozuk ne yaptıysam olmadı atigmpak.sys gibi hata veriyordu ara sırada VIDEO_TDR_FAILURE.
Hatası veriyordu yani hep hata vererek PC'yi kullanamıyordum şimdi ben laptopu söküp çakmak ile ısıtsam tabii etrafını folyo ile kaplayacağım sorun çözülür mü? Artık bilgisayarı bıraktım köşede yatıyor çünkü şu rüzgar çakmak ile yapan gördüm ama bende yok normal çakmak ile yapsam olmaz mı? Çözümlerinizi bekliyorum.

Öncelikle sorunun gpu çipi ile alakalı olduğundan kesin emin olmak gerekiyor. ben o zaman çok yüksek ihtimalle aşırı ısındığınıda bildiğim için çipteki bağlantıta iletişimsizlik olduğuna kanaat getirmiştim ve gerçektende öyleymiş. çakmakla uzun süre ısıttığınızda benzer ısıtmayı yapmış olabilirsiniz yani çok boşuna yapılmış bir işlem olmaz biraz fazla tutarsınız belki sıkıntısı bu olabilir. interetten araştırın zaten belki araştırmışsınızdır. ama bence çakmakla da bacak lehimleri ısınıp tekrar bağlantı sağlayabilir. tabi bunu bu iş için kullanınan makinayla yapmanız daha iyi ama böyle bir imkanınız yok. yani ben kesinlikle olmaz diyebileceğim bişey değil.. ben 4-5 kez ısıttım görüntü geldi tekrar bozuldu ve en son fırınlama yaptım riskliydi biliyordum fırından çıkarıp soğutup tekrar taktığımda ekran kartı tamamen ölmüştü. ıskartaya ayırmıştım laptopu.

Öncelikle sorunun GPU çipi ile alakalı olduğundan kesin emin olmak gerekiyor. Ben o zaman çok yüksek ihtimalle aşırı ısındığınıda bildiğim için çipteki bağlantıta iletişimsizlik olduğuna kanaat getirmiştim ve gerçektende öyleymiş. Çakmakla uzun süre ısıttığınızda benzer ısıtmayı yapmış olabilirsiniz yani çok boşuna yapılmış bir işlem olmaz biraz fazla tutarsınız belki sıkıntısı bu olabilir. İnteretten araştırın zaten belki araştırmışsınızdır. Ama bence çakmakla da bacak lehimleri ısınıp tekrar bağlantı sağlayabilir. Tabii bunu bu iş için kullanınan makineyla yapmanız daha iyi ama böyle bir imkanınız yok. Yani ben kesinlikle olmaz diyebileceğim bir şey değil. Ben 4-5 kez ısıttım görüntü geldi tekrar bozuldu ve en son fırınlama yaptım riskliydi biliyordum fırından çıkarıp soğutup tekrar taktığımda ekran kartı tamamen ölmüştü. Iskartaya ayırmıştım laptopu.

Ya kesinlikle ekran kartı zaten bir forumda birisi fanı çıkarıp laptopu açarak ısıtıyordu ama sanırım çakmak daha çok işe yarar çakmağı kenarlardan hafif ortaya doğru değdire değdire yapmayı düşünüyorum ama çöp olmasından korkuyorum en fazla ne kadar süre yapmalıyım?

Ya kesinlikle ekran kartı zaten bir forumda birisi fanı çıkarıp laptopu açarak ısıtıyordu ama sanırım çakmak daha çok işe yarar çakmağı kenarlardan hafif ortaya doğru değdire değdire yapmayı düşünüyorum ama çöp olmasından korkuyorum en fazla ne kadar süre yapmalıyım?
Bunu araştırırsınız internette süre vermeyeyim ben makul bir süre yaparsanız zaten yeterli olur diye düşünüyorum. çakmakla çipin tamamen yapısının bozulacağını düşünmüyorum açıkcası ama yinede çok uzun süre tutmamak lazım.

Bunu araştırırsınız internette süre vermeyeyim ben makul bir süre yaparsanız zaten yeterli olur diye düşünüyorum. Çakmakla çipin tamamen yapısının bozulacağını düşünmüyorum açıkçası ama yine de çok uzun süre tutmamak lazım.

Hocam ben şimdi 4-5 dakika tutsam kaç dakika soğumasını beklemeliyim çakmağın alevini nerelere tutmalıyım çipe değdirmeli miyim çünkü o kadar çok siteye baktım bunlara çok rastlayamadım sizden ricam bir araştırabilir misiniz?

Hocam ben şimdi 4-5 dakika tutsam kaç dakika soğumasını beklemeliyim çakmağın alevini nerelere tutmalıyım çipe değdirmeli miyim çünkü o kadar çok siteye baktım bunlara çok rastlayamadım sizden ricam bir araştırabilir misiniz?
Çakmağı çok çok yakın tutmak şart değmesininde çok önemli olabileceğini düşünmüyorum 4-5 dk bencede makul bir süre bende anımsamaya çalıştığımda o kadar süre ısıttığımı düşünüyorum. çok korkulacak bişey değil zaten bir şekilde ekran kartı bozuk kaybedecek çok fazla bişey yok. zaten tamamen bilinçsizce birşey yapmıyorsunuz kalkıp anakartı söküp fırına koyup ısıtsanız o tabi büyükbir hata olur sadece çipin üzerine 3-4 dk tutmanız zarar vermeyecektir bence. tabi daha kısa süre tutmak daha az riskli gibi gelebilir ama bu seferde istenilen sonuç alınmayabilir. ben çipi ısıttığımda hep aynı süre ısıtmadım yani bir süre tutmadım 2 dk yada 3dk da yapmış olabilirim ama 2dk ısıttığımda dahi görüntü gelmişti. işe yarıyor yani eğer sorun çip bacaklarındaki iletişimsizlikse. çok kafaya takmayın yani ısıtırsam tamamen laptop bozulur vs en kötü araştırırsanız çipin değiştirilmesi bile mümkün olmadı 2. el anakart bile alabilirsiniz. her türlü seçenek var.

Çakmağı çok çok yakın tutmak şart değmesininde çok önemli olabileceğini düşünmüyorum 4-5 dk bence de makul bir süre bende anımsamaya çalıştığımda o kadar süre ısıttığımı düşünüyorum. Çok korkulacak bir şey değil zaten bir şekilde ekran kartı bozuk kaybedecek çok fazla bir şey yok. Zaten tamamen bilinçsizce bir şey yapmıyorsunuz kalkıp anakartı söküp fırına koyup ısıtsanız o tabii büyükbir hata olur sadece çipin üzerine 3-4 dk tutmanız zarar vermeyecektir bence. Tabii daha kısa süre tutmak daha az riskli gibi gelebilir ama bu sefer de istenilen sonuç alınmayabilir. Ben çipi ısıttığımda hep aynı süre ısıtmadım yani bir süre tutmadım 2 dk ya da 3dk da yapmış olabilirim ama 2dk ısıttığımda dahi görüntü gelmişti. İşe yarıyor yani eğer sorun çip bacaklarındaki iletişimsizlikse. Çok kafaya takmayın yani ısıtırsam tamamen laptop bozulur vs en kötü araştırırsanız çipin değiştirilmesi bile mümkün olmadı 2. el anakart bile alabilirsiniz. Her türlü seçenek var.

Hocam şimdi başlayacağım kaç dakika soğumasını bekleyeyim? Ve kötü olan şu ki alüminyum folyo bitmiş düşük ayarda yapacağım artık 😁

Çakmağı çok çok yakın tutmak şart değmesininde çok önemli olabileceğini düşünmüyorum 4-5 dk bence de makul bir süre bende anımsamaya çalıştığımda o kadar süre ısıttığımı düşünüyorum. Çok korkulacak bir şey değil zaten bir şekilde ekran kartı bozuk kaybedecek çok fazla bir şey yok. Zaten tamamen bilinçsizce bir şey yapmıyorsunuz kalkıp anakartı söküp fırına koyup ısıtsanız o tabii büyükbir hata olur sadece çipin üzerine 3-4 dk tutmanız zarar vermeyecektir bence. Tabii daha kısa süre tutmak daha az riskli gibi gelebilir ama bu sefer de istenilen sonuç alınmayabilir. Ben çipi ısıttığımda hep aynı süre ısıtmadım yani bir süre tutmadım 2 dk ya da 3dk da yapmış olabilirim ama 2dk ısıttığımda dahi görüntü gelmişti. İşe yarıyor yani eğer sorun çip bacaklarındaki iletişimsizlikse. Çok kafaya takmayın yani ısıtırsam tamamen laptop bozulur vs en kötü araştırırsanız çipin değiştirilmesi bile mümkün olmadı 2. el anakart bile alabilirsiniz. Her türlü seçenek var.

Soğuması için beklemeli miyim?

Fazla beklemene gerek yok 15-20dk beklesen yeterli bence.

Hocam başıma neler geldi ilk önce çakmağı aşağı bakacak şekilde kabloyla basarak tuttum hem kablo hasar gördü hem de çakmağın basma yeri hasar gördü daha kötüsü ekran kartına tam müdahale yapamadan elimi yaktım neyse artık düzgün çakmak bulup yapacağım 😁

Hocam şu normal değil de rüzgar çakmak deniyor herhalde o işimi görür mü?

Hocam görünce cevaplaraanız sevinirim.

Bir de hocam tek çakmak yeterli mi?

Son düzenleme:

Geri
Yukarı