Laptop ekran kartını ısıl işlemle tamir etmek mümkün mü?

apolitikteyyare

Hectopat
Geçen yıl nisanda laptopumla PUBG oynarken birden oyun dondu. Ben de yeniden başlattım ama mavi ekran aldım. Sonra bilgisayarcıya gönderdim ve o da ekran kartının yandığını söyledi. Değişiminde veya reballda komple bozulma ihtimali olduğu için yaptırmadım. Entegre ekran kartı ile kullanmaya devam ettim. Geçenlerde bazen ekran kartlarının sıcaklıkla kendi kendine tamir olduğunu gördüm. Ben de denemek istedim ama bilgisayar kartı komple görmüyor ve driver kuramıyorum. Oysa bilgisayarcıya gönderdiğimde kart hâlâ gözüküyordu. BIOS'tan filan aktif etmem mi gerek?

Son düzenleyen: Moderatör:
Geçen yıl nisanda laptopumla PUBG oynarken birden oyun dondu. Ben de yeniden başlattım ama mavi ekran aldım. Sonra bilgisayarcıya gönderdim ve o da ekran kartının yandığını söyledi. Değişiminde veya reballda komple bozulma ihtimali olduğu için yaptırmadım. Entegre ekran kartı ile kullanmaya devam ettim. Geçenlerde bazen ekran kartlarının sıcaklıkla kendi kendine tamir olduğunu gördüm. Ben de denemek istedim ama bilgisayar kartı komple görmüyor ve driver kuramıyorum. Oysa bilgisayarcıya gönderdiğimde kart hâlâ gözüküyordu. BIOS'tan filan aktif etmem mi gerek?

Isıl işlemi BGA denilen bir cihaz ile yaklaşık yanlış hatırlamıyorsam 150-200 derecelik bir ısı verilerek yapılıyor. Bunu evde yapamazsınız. Saç kurutma makinesi vs tutmaya kalkmayın bir şeyleri patlatabilirsiniz. Servise vermen mantıklı.

Yaptırsan bile yeniden bozulacağını düşünüyorum. 2012 senesinde anakarta yaptırmıştım. Sürekli kapanıyor, işletim sistemi hata veriyordu.

Isıl işlem dedikleri yani aslında lehimleri yeniletmek oluyor. Çip'teki arızayı tamir etmiş olmuyorsunuz ancak işe yarayabilir bilemeyiz.

Benim Laptopta uygulamamıza rağmen tamir olmamıştı. Tamir olacağının garantisi vermiyorum. Olsa bile ömrü uzun olmuyor.

Geri
Yukarı