Soğuk lehim olan laptop ekran kartını tamir etmek

DragonHunters

Hectopat
Elimde HP Pavilion DV6 3050 et var. Ekran kartı soğuk lehim arızasıyla 4 sene uğraştım bir türlü çözemedim sürekli arızayı veriyor. 2 aya yeni PC toplayacağım idarelikte olsa tamir etmek istiyorum. Attığım linkteki ekran kartının yanına flux sürüyor ve ekran kartının altından geçiyor. Videodaki fluxtan başka marka flux sürsem aynı videodaki gibi altından geçer mi? Dakika 5:45'te anlatmaya başlıyor.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Lehimin yenilenmesi lazım, bu işlemler geçici. Zaten belli bir noktadan sonra flux da sürsen lehim yüzeyi tutmaz oluyor.
Yani konu sahibi idarelik dediği için reballinge gerek yok. Zaten şuan Reballing yaptırmaya kalksan en az 1000-2000TL vardır ki aşırı gereksiz bir fiyat. Reballing de garantili bir işlem değil zaten.
Videodaki fluxtan başka marka flux sürsem aynı videodaki gibi altından geçer mi?
Başka markaf flux olsa da sıkıntı olmaz. Aslında flux olmasa da sıkıntı olmaz ama siz kullanın yine de. Fluxı sürüp sıcak hava tabancasıyla +350-400 derecede 3-6 dakika tutarsanız yeterli olur. Bu işlem ilk seferinde çoğunlukla 1-2 aydan fazla gidiyor. Daha sonrasında tekrar soğuk lehime düşüyor haberiniz olsun. İdarelik kullanacaksaniz işinizi görür. (Belki 5-6 ay da gidebilir net bir şey söylemek doğru olmaz)

4 sene boyunca anakartı alüminyum folyo sarıp çakmakla ısırıyordum (anakart zarar gelmesin diye). İlk yaptığımda 2 ay tutuyordu şimdi yapıyorum 10 gün dayanıyor bu yüzden farklı bir yöntemle yapayım dedim soğuk lehim arızası garanti yöntem yok PC ederi zaten 1500-3000 civarında ortalama. Bu işlemin denedikten sonra bilgilendirme yaparım kaç gitti vb.

Bu yöntemi lehim pastası ile yaparsam ne olur aynı etkiyi görür müyüz? Meraktan soruyorum.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı