Rehber Laptop fan kontrol etme

Bizim için gerekli uygulama bu. Bu uygulamayı indirip yönetici olarak çalıştırın ve kurun. Sonra açın ve resimdeki yere tıklayın.

Adsız.png

Tıkladıktan sonra "edit" in yerindeki kısma tıklayın. Burası marka marka sıralanmış. Siz kendi markanızı ve modelinizi bulun.

1609229490887.png

Sizin modeliniz yok ise korkmayın benimki de yok: ) Bu linkte arayın cihazınızı.
nbfc/Configs at master · hirschmann/nbfc · GitHub
Benim cihazım burada da yok maalesef.
Eğer sizinde hiçbir yerde yok ise komut satırına şu kodu girin:
Rich (BB code):
nbfc.exe config --recommend
Orada 7-8 tane cihaz ismi çıkacak. Oradaki bütün cihazları tek tek deneyin.
Benim ki yine olmadı. Ve son çaremiz cihazınıza en yakın cihazı seçin. Bu benim fanı bozar falan demeyin. Çünkü çoğu modelde sadece isim değiştirip oraya koyuyorlar iyi çalıştığı için.
Evet şimdi fanı Config'i aktif etmeğe geldi.
Config'i seçtiniz ama fan hızlanmadı. Çünkü Config'i aktif etmediniz. Buradan "enebled" kısmını seçin. Benim tavsiyem en sona getirin uygulama kendi ayarlasın. Zaten yeterince yüksek çalıştırıyor.

Adsız.png

Sıra geldi takıntılı insanlara: )
Laptopun fanı hızlandı fakat laptopun ismi farklı gözüküyor. 1160ET yerine 1260DX gözüküyor. Resimdeki gösterilen yatay 3 çizgiye tıklayın:

Adsısdfds.png

Oraya tıkladıktan sonra Config seçili halde iken yandaki edit kısmına tıklayın:

Adsısdfds.png

Şöyle bir ekran karşılayacak sizi:

1609230987828.png

Eğer benim ki gibi direk cihaz gelmediyse resimdeki kısma 1 kere basıp Config'i seçmeniz yeterli:

dsdfdsAdsız.png

Onuda yaptınız diyelim bir kere "insert model" kısmına basmanız yeterli:

dsdfdsAdsız.png

Onuda yaptınız ve sırada kaydetmek var. Kaydetmek için üstteki "Save as" a tıklayın. "Save" değil. Tıkladığınız zaman böyle bir şey gelecek:

dsdfdsAdsız.png

Sarı kısma tıklayın ve silin. Kendi modelinizi yazın. Yazdıktan sonra "ok" a tıklayın:

dsdfdsAdsız.png

Evet bunu yaptıktan sonra çıkabilirsiniz.
Şimdi isteyen yapabilir bu dediğimi. Zorunlu değildir.
Şimdi ise kritik sıcaklığı belirleme. Uygulama benimkini 85 olarak ayarlamış ben bunu 75'e çektim.

dsdfdsAdsız.png

Onun üstündeki şeye dokunmayın.

Yapamadığınız kısım olursa yazabilirsiniz.
Konu tamamen bana aittir. Diğer forumlarda yayımlayan benim.
(Technopat'ta banım olduğu için başka bir forumda düzenledim.)

Cihazı yeniden başlatın. CMD ile uygulamayı yönetici olarak çalıştırın.
Yönetici ile alakası yok, unutmuştum bu konuyu; kodda yanlışlık var.

Doğru kod : nbfc.exe config --recommend

C harfi büyük yazılmış konuda. Ve hala benim bilgisayara uygun config bulamadım :)

Yönetici ile alakası yok, unutmuştum bu konuyu; kodda yanlışlık var.

Doğru kod : nbfc.exe config --recommend

C harfi büyük yazılmış konuda. Ve hala benim bilgisayara uygun config bulamadım :)
Komut satırına bu şekilde girince yine çalıştıramadım. AsusFx503vd için. Bu arada genel olarak fan kontrolü üzerine farklı çözüm yöntemi bulan varsa yeşillendirirse sevinirim.

Bilgisayarı formatladım ardından Bios güncellemesi sonrası ( ne gerek vardı ki diye yakınıyorum) şarjda bilgisayarda en ufak işlem yaparken fan sesi artışı olup ve acayip sinir bozucu bir hal almaya başladı.
Fanı da kontrol edemiyorum son çare İşlemci güç yönetimi kısmında sistem soğutma ilkesi "Etkin"i edilgen yaparak kullanacağım. Sanırım işlemci gücünden kısıp fanları daha geç devreye sokuyor

Son düzenleme:
Hocam cmd'ye "nbfc.exe config --recommend" yazdım fakat hiçbir şey göstermiyor?

Dosya Ekleri

• resim_2023-09-01_142823885.png
    resim_2023-09-01_142823885.png
    10,9 KB · Görüntüleme: 11
Son düzenleme:

Geri
Yukarı