Laptop Fan Temizleme Nasıl Yapılır?

toomanynights

Kilopat
Makaleler
5
Bilgisayarımı sürekli servise götürüp para ödemektense öğrenip kendim temizlik yapmayı düşünüyorum. Daha önce içini açtım biraz kurcaladım ama sıkıntı çıkar diye ellemedim. Vatan bilgisayarda gezerken termal macunlar dikkatimi çekti ve kendimde yapabilirim diye düşünüp aldım. Cooler Master markasından aldım. Şimdi, ben bu işi ilk defa yapacağım, bana bu işin incelikleri nerelere dikkat etmem gerektiğini anlatır mısınız? Youtube' da aynı modelin temizleme videosu var, işi yaparken önümde o video duracak. Birde kamera ile kayıt edeceğim. Son olarak bazı sorularım var:

1-Herhangi bir şekilde bir sıkıntı çıkar ve laptop açılmaz ise yapmam gereken ilk şey nedir?
2-Fanı ve ısı borularını çıkardıktan sonra eski macunu temizlemem gerekli mi? (Alırken görevliye sordum temizlemesende olur sür direk üzerine dedi.)
3-Macunu sürdükten sonra yaymalı mıyım direkt soğutucuyu monteleyim mi? Hangisi laptop için daha iyi olur?
4-Macunun içinde bir kart ve iki adet sticker çıktı, bunlar ne işe yarıyor anlamadım.
5-Laptopumda aynı boru hem işlemciye hem ekran kartına monteli. Bunun bir sebebi var mı yoksa malzemeden mi kaçınılımış?
6-Tek tüp macun hem ekran kartına hem işlemciye yeter mi? (İşlemci iki parça, küçük olan İntel marka ekran kartı anladığım kadarıyla.)

İ5 5200u
AMD R7 M260

1- Devrelere direk olarak zarar vermezseniz bir sorun çıkmaz.
2- Eski macunu temizlemek daha iyi olucaktir. Macunların birbirine karışması performansı düşürecektir.
3- Tamamen size kalmış ama çoğu kişi yayarak kullanmayı tercih ediyor.(Fazla sürmeyin boşluk kalmayacak şekilde ince bir tabaka olmalı.
4- Kart macunu yaymanız için bir aparat. Stickerlar sadece kozmetik.
5- Gayet normal bir durum çoğu laptop modelinde böyledir.
6- Tabiki yeticektir. Burada önemli olan ince ve boşluksuz bir şekilde olması. Fazla macun kullanmanız performansı düşürebilir ve kenarlara taşmasına sebep olabilir.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı