Laptop fan yağlamak için yağ önerisi

Zer0Malware

Hectopat
Arkadaşlar selamlar,

Bilgisayar: MSI GP62M 7RD LEOPARD-619TR

Bilgisayarı aldım alalı 3-4 sene oluyor bakım yapıyorum termal macunu düzenli olarak yeniliyorum ancak şu sıralar ısınma sorunları benim başımı ağrıtıyor fanın devirleri düştü.

Noctua h1'i 3-4 sene önce almıştım ve sanırım şırınga içinde kalan miktarı etkisini kaybetmeye başladı Noctua H1 yerine kryonaut almayı planlıyorum 1-2 güne siparişini vereceğim.

Şimdi kafama takılan asıl soru şu, ben bu fanları yağlamak için sıvı gres yağı kullanabilir miyim? Winkel marka sıvı gres yağı alsam etkili olur mu? Bilgisayarı ilk aldığımda fan RPM'i 7000'de iken şu an Turbo fanlar maksimum 6500-5800 arasında gidip geliyor.

Almayı planladığım yağ bu: Winkel Ww 3000 Sıvı Gres Sprey Zincir Yağlama 500 Ml. | Trendyol

Yoksa evde ki WD40 bu iş için uygun mudur? Kalitesiz makine yağı alıp uğraşmak istemiyorum. Bu iş için balçıklanmayan fanı bozmayacak kaliteli bir yağ önerir misiniz?

Görselde ki bakır boruların üstüne termal pedi ben ekledim bu kısımlara ısı kalkanı yapmayı planlıyorum boş olan yerlere Raspberry pi heatsinkleri felan takacağım elimde ki noctua H1'i kullanıp.

Sağ tarafta ki blokta kare bakır bloğu noctua h1 ile sıvayıp montajını gerçekleştirdim GPU 7 derece daha soğuk.

Dosya Ekleri

• IMG_20210113_203001.jpg
    IMG_20210113_203001.jpg
    227,3 KB · Görüntüleme: 368
Son düzenleme:
Arkadaşlar selamlar,

Bilgisayarı aldım alalı 3-4 sene oluyor bakım yapıyorum termal macunu düzenli olarak yeniliyorum ancak şu sıralar ısınma sorunları benim başımı ağrıtıyor fanın devirleri düştü.

Noctua h1'i 3-4 sene önce almıştım ve sanırım şırınga içinde kalan miktarı etkisini kaybetmeye başladı Noctua H1 yerine kryonaut almayı planlıyorum 1-2 güne siparişini vereceğim.

Şimdi kafama takılan asıl soru şu, ben bu fanları yağlamak için sıvı gres yağı kullanabilir miyim? Winkel marka sıvı gres yağı alsam etkili olur mu? Bilgisayarı ilk aldığımda fan RPM'i 7000'de iken şu an Turbo fanlar maksimum 6500-5800 arasında gidip geliyor.

Almayı planladığım yağ bu: Winkel Ww 3000 Sıvı Gres Sprey Zincir Yağlama 500 Ml. | Trendyol

Yoksa evde ki WD40 bu iş için uygun mudur? Kalitesiz makine yağı alıp uğraşmak istemiyorum. Bu iş için balçıklanmayan fanı bozmayacak kaliteli bir yağ önerir misiniz?
Ben masaüstü kullanıyorum WD40 çok iyi oluyor sesi kesiyor

Arkadaşlar selamlar,

Würth silikon sprey veya kaliteli bir sıvı gress alın derim.

Tavsiye ederim. Gerçekten harika bir macun.

Hocam peki bu carbonite termal ped nasıldır? Arcticin 8w değerine sahip termal pedlerinden alıp VRAM kısımlarına uygulamayı ve soğutucu bloğunada ısı kalkanı yapmayı planlıyorum yalnız carbonite iletken olduğundan sıkıntı gibi. Alüminyum ve bakır heatsinklerle desteklemeyi planlıyorum.

Aslında kafamda bir delilik yapmak var yani gidip vernik alıp sıvı metal macun ile soğutmaya kalksam aslında güzel olurda işte makinenin alüminyum kısımları gofret gibi dağılır malum garantiside bitti makineyi pert etmeyelim sonra 🤣

Hocam peki bu carbonite termal ped nasıldır? Arctic'in 8W değerine sahip termal pedlerinden alıp VRAM kısımlarına uygulamayı ve soğutucu bloğunada ısı kalkanı yapmayı planlıyorum yalnız carbonite iletken olduğundan sıkıntı gibi. Alüminyum ve bakır heatsinklerle desteklemeyi planlıyorum.

Aslında kafamda bir delilik yapmak var yani gidip vernik alıp sıvı metal macun ile soğutmaya kalksam aslında güzel olurda işte makinenin alüminyum kısımları gofret gibi dağılır malum garantiside bitti makineyi pert etmeyelim sonra 🤣

Bende garip maddeler ile soğutma işine kalkışmayı düşündüm. Sonra bilgisayar fiyatlarına bakınca gidip normal https://www.hepsiburada.com/thermal...-1gr-termal-macun-tg-k-001-rs-pm-HB00000YI0ZR bunu satın aldım.
12.5W değer var. En iyisi bu.

Bende garip maddeler ile soğutma işine kalkışmayı düşündüm. Sonra bilgisayar fiyatlarına bakınca gidip normal https://www.hepsiburada.com/thermal...-1gr-termal-macun-tg-k-001-rs-pm-HB00000YI0ZR bunu satın aldım.
12.5W değer var. En iyisi bu.

Yukarıda görsel ekledim hocam makinenin içi böyle. İşlemci İ5 7300 HQ olduğu için çok sıkıntı oluyor İ7'ye tekabül eden bir işlemci ama çok fena ısınıyor bu sebeple bir şeyler yapmam lazım soğutma standı var ama o kadarda etkili olmadı. Oyun oynarken 78 derecelere çıkıyor battlefield 4 medium ayarlarda geçenlerde 72 dereceydi ancak 78 dereceyi ben 10 saat sonunda turbo fansız görüyorum.

Bakır bloklara termal pedi ben ekledim ekstra olarak sağ tarafta ki blokta bakır kare bir heatsink var onuda noctua h1 ile sıvayıp montajladım ekran kartı sıcaklığını biraz olsun aldı.

Ekstra olarak EK M.2 Heatsink taktım SSD'ye oda az çok işe yaradı daha uzun sürede maksimum sıcaklığa erişmekte.

Thermal grizzly umarım dediğiniz gibi iyidir pişman etmez beni bu sıcaklıklar sıkıntı çünkü.

Yukarıda görsel ekledim hocam makinenin içi böyle. İşlemci i5 7300 HQ olduğu için çok sıkıntı oluyor i7'ye tekabül eden bir işlemci ama çok fena ısınıyor bu sebeple bir şeyler yapmam lazım soğutma standı var ama o kadar da etkili olmadı. Oyun oynarken 78 derecelere çıkıyor Battlefield 4 medium ayarlarda geçenlerde 72 dereceydi ancak 78 dereceyi ben 10 saat sonunda Turbo fansız görüyorum.

Bakır bloklara termal pedi ben ekledim ekstra olarak sağ tarafta ki blokta bakır kare bir heatsink var onu da Noctua H1 ile sıvayıp montajladım ekran kartı sıcaklığını biraz olsun aldı.

Ekstra olarak EK M.2 Heatsink taktım SSD'ye oda az çok işe yaradı daha uzun sürede maksimum sıcaklığa erişmekte.

Thermal grizzly umarım dediğiniz gibi iyidir pişman etmez beni bu sıcaklıklar sıkıntı çünkü.

Sıcaklıklar normal hatta baya iyi.

@Zer0Malware selamlar, fan yağlamak için konuda linkini verdiğiniz yağı alıp kullandınız mı? Memnun musunuz? WD40 önerenler var ama 26 lira ile 44 liralık ürün arasında illa ki fark vardır diye düşünüyorum.

Benim de PSU fanından ses geliyor, kontrol ettiğimde kabloya sürtme vs. yok, fanı tornavida yardımı ile durdurup PC yi çalıştırdığımda ses kesiliyor. Biraz daha hızlı çalışırsa kuleden kalkış izni isteyecek kasa 😁

Yeni konular

Geri
Yukarı