Laptop fanı gereğinden hızlı çalışıyor

cccemalccc

Hectopat
Laptopu normal kullanımda kullanırken fan sesi 10 saniyeliğine son hızda çalışırken bir anda susuyor ve bu ara sıra böyle tekrar ediyor. Isı değerlerine baktığımda işlemci sıcaklığı boştayken 40-50 derece aralığında, termal macunu daha 2 ay önce yeniledim ve fanı da geçen ay temizledim (laptop 2 senelik). Donanımsal bir sorun olduğunu düşünüyorum çünkü laptopun kasasını kaldırdığımda hatta şu an klavyeye yazarkenki titreşimde bile fan anlık olarak son hızda çalışıyor. BIOS güncel.

Görev yöneticisine bakınız o fan sesi arttığı sırada antimalware çalışıyor olabilir.
Baktığımda açık herhangi bir program yoktu ve işlemci %7 kullanımdaydı
Boşta 50C 2 Senelik laptop için gayet normal. Kullanımda en fazla kaç C alıyorsunuz?
Lol oynarken en fazla 75 görüyorum
Normal, ısıya göre kendini ayarlıyor.
Olay zaten ısınmamasında. Kendi kendine son hızda çalışıyor.
Denetim masası > Donanım ve ses > Güç seçenekleri. Hangi modda olduğuna bakar mısınz?
Dengeli modda. Hangi moda alırsam alayım değişmiyor.
Belki zararlı yazılım vardır.
Az önce son hızda çalıştı yine. Laptopun klavyesine hafiften vurdum fan normal hızına geri döndü. İnternette okuduğumda yağsız kalmış olabilir diyolarda 2 senelik laptopta bu kadar hızlı yağsız kalamaz... Fan yerinden oynamış olabilir diye düşünüyorum, fanı hiç sökmedim bu zamana kadar bu arada.

Baktığımda açık herhangi bir program yoktu ve işlemci %7 kullanımdaydı

Lol oynarken en fazla 75 görüyorum

Olay zaten ısınmamasında. Kendi kendine son hızda çalışıyor.

Dengeli modda. Hangi moda alırsam alayım değişmiyor.

Az önce son hızda çalıştı yine. Laptopun klavyesine hafiften vurdum fan normal hızına geri döndü. İnternette okuduğumda yağsız kalmış olabilir diyolarda 2 senelik laptopta bu kadar hızlı yağsız kalamaz... Fan yerinden oynamış olabilir diye düşünüyorum, fanı hiç sökmedim bu zamana kadar bu arada.
Fanı temizlemeyi deneyin.

Yeni konular

Geri
Yukarı