Windows 10'dan Ubuntu'ya nasıl geçilir?

@mashiro Bir şeyi merak ediyorum, Ubuntu'nun yeni sürümleri eski cihazlarda sorun çıkarmıyor mu? Özellikle düşük sistemler için uygun olmadığını hatırlıyorum, donma-kasma yaşandığını hatırlıyorum. Hatta bu yüzden de Linux Mint gibi alternatifler tavsiye edilirdi, Ubuntu nispeten ağır bir dağıtım denirdi. Hala böyle mi?

Dosya Ekleri

• 1714220508734.png
    1714220508734.png
    218,1 KB · Görüntüleme: 18
@mashiro bir şeyi merak ediyorum, Ubuntu'nun yeni sürümleri eski cihazlarda sorun çıkarmıyor mu? Özellikle düşük sistemler için uygun olmadığını hatırlıyorum, donma-kasma yaşandığını hatırlıyorum. Hatta bu yüzden de Linux Mint gibi alternatifler tavsiye edilirdi, Ubuntu nispeten ağır bir dağıtım denirdi. Hala böyle mi?

Hayır yeni sürümlerin eski donanımlarda sorun çıkarması için sebep yok. Ubuntu kullanır iken paket yöneticisi ile çok uğraştığım için bozduğum olmuştu ama bu sadece Ubuntu'da değil tabanı olan Debian'da da yaşadım.
Linux Mint yeni başlayanlara öneriliyor çünkü varsayılan olarak hemen hemen Windows kullanan birinin kullanabileceği şekilde geliyor bunun yanında Linux Mint Ubuntu'da olan birkaç saçma şeyi çıkarıyor Ubuntu Pro sorusu, snap, gibi. Heh unutmadan Linux Mint Ubuntu tabanlı ama Debian tabanlı bir sürümü daha var.

Hocam sürüm yükselmedi.
1714243311741.png

Yazılım günceliyicisi'ni açar mısınız. Güncelleme varsa yapıp yeniden başlatın, sonra tekrar açın.

Bende sistemi 22.04 sürümüne getirdim 24.04 sitede LTS olarak yazıyor ama sanırım 22.04'e güncellemeyi yükseltme olarak göndermemişler.
İsterseniz 20.04 sürümünde kalabilirsiniz bu cevaptaki ektende bakabilirsiniz 20.04 ve 22.04 hala güncelleme almaya devam ediyor.
Ben ne yapardım derseniz 22.04e getirip sonrasında çok kafaya takmazdım 2027ye kadar güncelleme alacağı için.

Dosya Ekleri

• Screenshot_20240427_214442.png
    Screenshot_20240427_214442.png
    169,1 KB · Görüntüleme: 13
Son düzenleme:
Ubuntu'nu nesi karışık, Windows'tan daha basit.

Kendim fikrime göre evet karışık. Ama 1-2 eklenti ile GNOME ortamı daha kolay hatta oldukça güzel bir görünüme ve kullanışa geliyor. Ama KDE plasma varken kullanmam.

Karışık. Ayrıca çift ekran kartlı bir laptop kullanıyorsan hiç geçme.

Çift ekran kartı ile nasıl bir zorluk yaşadınız? Ben NVIDIA ve AMD ekran kartına sahip bir ekran kartına sahibim ama tam aksine faydasını gördüm. Oyunlarda NVIDIA karttan faydalanır iken masaüstünü işlemek için amdgpu kullanabiliyorum bu sayede daha iyi olan Wayland görüntü sunucusunu sorun yaşamadan kullanabiliyorum.

Son düzenleme:
Kendim fikrime göre evet karışık. Ama 1-2 eklenti ile GNOME ortamı daha kolay hatta oldukça güzel bir görünüme ve kullanışa geliyor. Ama KDE Plasma varken kullanmam.

Çift ekran kartı ile nasıl bir zorluk yaşadınız? Ben NVIDIA ve AMD ekran kartına sahip bir ekran kartına sahibim ama tam aksine faydasını gördüm. Oyunlarda NVIDIA karttan faydalanır iken masaüstünü işlemek için amdgpu kullanabiliyorum bu sayede daha iyi olan Wayland görüntü sunucusunu sorun yaşamadan kullanabiliyorum.

Benim Intel ve AMD gpum var aralarında geçiş yapamıyorum çünkü driver yok hiçbir şey yapamadım çok kötüydü sanırım Linux'a sonra geçerim zaten Windows 10'da patlayacak Windows 11 yükleyecek bir halimde yok çöp gibi büyük ihtimalle Fedora Linux gibi bir şeye geçerim.

Benim Intel ve AMD gpum var aralarında geçiş yapamıyorum çünkü driver yok hiçbir şey yapamadım çok kötüydü sanırım Linux'a sonra geçerim zaten Windows 10'da patlayacak Windows 11 yükleyecek bir halimde yok çöp gibi büyük ihtimalle Fedora Linux gibi bir şeye geçerim.

Fedora ve Ubuntu arasında sürücüde hiçbir fark yaşamayacaksınız AMD'nin sitesinden sürücü indirip kurmadığınız sürece, ayrıca 2 dağıtım içinde AMD'nin sürücüleri için doğrudan kurulum için dosya veriyorlar diye hatırlıyorum. En fazla değişse değişse 2 dağıtım arasında güncellemeleri alma şekli yüzünden sürücüde sürüm farkı olur.

Açıkçası sizin yerinizde olsam Ubuntu'dan farklı bir dağıtım kuracak olsaydım OpenSUSE'nin tumbleweed veya leap dağıtımlarından herhangi birini KDE Plasma ile kurardım. Sanal makinede biraz kurcalayabilirsiniz doğrudan kuruluma geçmek yerine. Kurulum ekranları Fedora ve Ubuntu'ya kıyasla oldukça farklı ve canlı test ortamı yok.

Ayrıca ChatGPT'ye bir soru sordum veDRI_PRIME kullanarak uygulamanın hangi ekran kartını kullancağını seçilebiliyor sanırsam sanırım diyorum çünkü böyle bir problem yaşamadım.

Ancak, bazı durumlarda, drı_prıme çevresel değişkenini kullanarak belirli bir programı belirli bir ekran kartı üzerinde çalıştırabilirsiniz. Örneğin, bir programı Intel ekran kartıyla çalıştırmak için terminalde şunu yazabilirsiniz:

Makefile.

DRI_PRIME=0 your_program_name

Ve AMD ekran kartıyla çalıştırmak için:

Makefile.

DRI_PRIME=1 your_program_name

Bu, belirli bir programı belirli bir ekran kartı üzerinde çalıştırmak için geçici bir çözüm olabilir. Ancak, genel sistem genelinde bir ekran kartı seçimi yapmak için daha kapsamlı bir çözüm bulunmayabilir.

Şunu da söyleyeyim orada verdiği 1 ve 0I kendiniz deneme yanılma ile bulmanız gerekebilir.

Örneğin Steam'de şu şekilde DRI_PRIME=1 %command%

1715018632548.png

Ve bir de Lutris oyun için adlı aracı keşfettiyseniz şöyle bir ayar var:

1715019160974.png

Bir de bu ekran kartı seçme olayını masaüstü uygulamaları için istemediğinizi düşünerek Steam ve Lutris gibi oyun başlatma uygulamlarından gösterdim.

Dosya Ekleri

• 1715018693022.png
    1715018693022.png
    109,9 KB · Görüntüleme: 3
  • 1715018853771.png
    1715018853771.png
    290,6 KB · Görüntüleme: 3

Geri
Yukarı