Laptop fanı temiz olmasına rağmen çok az hava üflüyor

aucvcauc

Kilopat
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
MSI GS70 STEALTH PRO 6QE
Core i7 6700hq
GTX 970M
Meslek
Makine ve Otomotiv Mühendisi
Herkese merhaba,
Ben yakın zamanda laptopumdaki (MSI GS70 Stealth Pro 6qe ) iki adet fanını, ızgaralarını ve çevresini temizledim ısınma problemim olduğundan dolayı. Fakat temizlik sonrasında bile fanlarımdan birinin hava çıkışına elimi tuttuğumda diğerine göre hiç hava çıkışı olmuyor. Bu az hava üfleyen fan ile diğeri eşdeğerler aslında. Montajını falanda iyi bir şekilde yaptım bununla ilgili bir sorun yaşamadım.
Acaba bunun sebebi ne olabilir?

Herkese merhaba,
Ben yakın zamanda laptopumdaki (MSI GS70 Stealth Pro 6qe ) iki adet fanını, ızgaralarını ve çevresini temizledim ısınma problemim olduğundan dolayı. Fakat temizlik sonrasında bile fanlarımdan birinin hava çıkışına elimi tuttuğumda diğerine göre hiç hava çıkışı olmuyor. Bu az hava üfleyen fan ile diğeri eşdeğerler aslında. Montajını falanda iyi bir şekilde yaptım bununla ilgili bir sorun yaşamadım.
Kaç yıldır kullanıyorsunuz?

Normal bir durum o. Benim de 2 fandan biri daha çok dönüyor. Gaming laptoplarda olabilen bir şey yani. Biri ekran kartı diğeri işlemci soğutmasına yoğunlaşır. İkisi birbirinden bağımsız yani. Bazı inceleme videolarını izlersen, bilgisayar çalışırken alt kapak sökülmüş halde görüntüsü falan varsa ve bilgisayar boştaysa, fanlardan biri normal dönerken diğerinin çok az, hatta hiç dönmediğini bile görürsün. Eğer bilgisayarı ilk aldığın zaman iki fan aynı şekilde çalışıyorsa ve sonradan bu durum olduysa onu bilemem. Ama gaming laptoplarda fanların çalışma şekli böyle olabiliyor.

Hocam dediğinize tamamen katılıyorum. Fakat son zamanlarda olan bir durum bu. Fanların dönüş hızını takip ediyorum ve %100 çalıştırdığımda 7200RPM'e çıkıyor ikisi de ama nedense hava çıkış şiddetleri çok farklı.

Hocam fanları yağlamayı denediniz mi?
Evet yılda 1 kere falan muhakkak bakımını yaparım laptopu açıp macunu vs değiştiririm.

Kaç yıldır kullanıyorsunuz?
8 yıldır kullandığım bir laptop kendisi fakat düzenli olarak macun, fan ve temizlik bakımlarını yapıyorum.

Aynı sorun bende de var sorun büyük ihtimal eski olmasından kaynaklı.(sitem özelliklerimiz neredeyse aynı)
Olabilir hocam. Temizlikten dolayı olsa diyorum ama şuan sıfır gibi soğutma sistemim dikkatlice temizliyorum. Soğutma performansı hala tatmin edici ama bu hava çıkışı mevzusu aklımı kurcaladı sadece

Herkese merhaba,

Arkadaşım normal bir durum. Biri işlemci diğeri ekran kartı fanı ihtiyaca göre çalışır. İkisi de aynı tur atmaz. Keyfine bak.:)

Arkadaşım normal bir durum. Biri işlemci diğeri ekran kartı fanı ihtiyaca göre çalışır. İkisi de aynı tur atmaz. Keyfine bak.:)
Hocam msi ın kendi uygulaması üzerinden devirlerini kontrol ediyorum ama yine de böyle oluyor nedense

Geri
Yukarı