Laptop fanlarının ömrü var mıdır?

Arda Anıl

Kilopat
Yer
İZMİR
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Merhabalar. Toshiba P50-A-13K marka ve model eski bir laptopum var. Yaklaşık 4-5 yıllık, belki de 6 yıl :) i7 ve GT745M işlemciler tek fan ile soğutuluyor. Uzun zamandır kullandığım hem tasarım hem performans olarak beni gayet mutlu eden bir laptop. Bir de SSD ile performansı bayağı iyi oldu. Lakin sorunum soğutma ile. Eskiden bu kadar ısınmazdı. Özellikle bir oyunda 1-2 dakika içerisinde 90-93 dereceyi buluyor. Ve haliyle işlemci frekans düşürüyor. Önceden saatlerce oyun oynardım mesela...

6 Ayda bir kaliteli macunla yenileme yapıyorum. Ve macunlama işinde yeni birisi de değilim, yani macunda bir sıkıntı olduğunu sanmıyorum. Acaba bu bakır boru ve fanın bir performans kaybı söz konusu olabilir mi? Yani bakır boruları ve fanı değiştirsem bir iyileşme olabilir mi?

Son düzenleyen: Moderatör:
Fanın iç kısmını temizliyor musunuz? Dışarıdan belli olmasa da iç kısmında ciddi miktarda toz birikip hava girişlerini tıkamış olabilir. Ayrıca heatsink üzerinde lekeler, çatlaklar var mı?

Macunu nasıl sürdüğünüzü de belirtirseniz iyi olur.

Son düzenleme:
Merhabalar. Toshiba P50-A-13K marka ve model eski bir laptopum var. Yaklaşık 4-5 yıllık, belki de 6 yıl :) i7 ve GT745M işlemciler tek fan ile soğutuluyor. Uzun zamandır kullandığım hem tasarım hem performans olarak beni gayet mutlu eden bir laptop. Bir de SSD ile performansı bayağı iyi oldu. Lakin sorunum soğutma ile. Eskiden bu kadar ısınmazdı. Özellikle bir oyunda 1-2 dakika içerisinde 90-93 dereceyi buluyor. Ve haliyle işlemci frekans düşürüyor. Önceden saatlerce oyun oynardım mesela...

6 Ayda bir kaliteli macunla yenileme yapıyorum. Ve macunlama işinde yeni birisi de değilim, yani macunda bir sıkıntı olduğunu sanmıyorum. Acaba bu bakır boru ve fanın bir performans kaybı söz konusu olabilir mi? Yani bakır boruları ve fanı değiştirsem bir iyileşme olabilir mi?

Ömrü vardır ama bu ömür; düşme, kırılma, darbe vs olmadıkça uzundur diyebiliriz. Yine de her sene bu tip plastik kanatlar %4-5'e yakın kuvvet kaybederler. İlk bir kaç sene bunu hız arttırarak telafi ederler ama bir süre sonra zaten maksimum hızlarına ulaşmış olurlar. Sonra da soğutma yetenekleri azalmaya başlar.

Yine de bu durum, iyi bir macun kadar belirleyici rol oynamaz, ki siz zaten bu konuda hassasmışsınız. O yüzden kasanın geri kalanı, bakır borular, kasa tahliye noktaları yeterince temizlenmedi diye düşünüyorum. Oraları orta sertlikte bir suluboya fırçası ile temizlemekte fayda var.

Fanın iç kısmını temizliyor musunuz? Dışarıdan belli olmasa da iç kısmında ciddi miktarda toz birikip hava girişlerini tıkamış olabilir. Ayrıca heatsink üzerinde lekeler, çatlaklar var mı?

Macunu nasıl sürdüğünüzü de belirtirseniz iyi olur.

Lekeler mevcut evet. Böyle, damla damla lekeler var, çatlak gözlemleyemedim. Temizliğe başladığımda komple temizlik yapıyorum. Fanın içini, radyatörün aralarına hava üflüyorum vs vs. Bataryanın altını bile temizliyorum. Temizlik konusunda hassasım yani :)
Macun konusunda ise, dediğim gibi tecrübeliyim. Ana bilgisayarıma (8700K ve sıvı soğutma) da aynı yöntemleri uyguluyorum. Macunu ince tabaka şeklinde yayıyor, sonrasında mercimek tanesinin yarısı kadar, hatta belki yasında da az orta noktaya sıkıyorum ki, olası ince kalan yerleri doldursun diye. Ve İkinci bir macun yenileme sırasında bir önceki macunun iyi bir şekilde yayılmış olduğunu görüyorum. Yani ne eksik, ne de taşacak kadar fazla olmadığını görüyorum. Yani macunlamada bir sorun yok...

Ömrü vardır ama bu ömür; düşme, kırılma, darbe vs olmadıkça uzundur diyebiliriz. Yine de her sene bu tip plastik kanatlar %4-5'e yakın kuvvet kaybederler. İlk birkaç sene bunu hız arttırarak telafi ederler ama bir süre sonra zaten maksimum hızlarına ulaşmış olurlar. Sonra da soğutma yetenekleri azalmaya başlar.

Yine de bu durum, iyi bir macun kadar belirleyici rol oynamaz, ki siz zaten bu konuda hassasmışsınız. O yüzden kasanın geri kalanı, bakır borular, kasa tahliye noktaları yeterince temizlenmedi diye düşünüyorum. Oraları orta sertlikte bir suluboya fırçası ile temizlemekte fayda var.

Verdiğim cevapta da belirttiğim üzere, bu konularda hassasım. Yani temizlik sonrası bilgisayarım yeni gibi oluyor :) Hava kanalları, anakart altı ve üstü, fan içi, fan kanatları vs her şeyi iyice temizliyorum...

Kafamdaki tek soru işareti, konu başında da belirttiğim gibi fan ve bakır boru performans kaybı olabilir mi diye. Çünkü, kendimce diğer olasılıkları ortadan kaldırıyorum... Bir fan seti 250lira. Boş yere de para vermek istemiyorum, eğer bir fark olmayacaksa :)

Macun konusunda ise, dediğim gibi tecrübeliyim. Ana bilgisayarıma (8700K ve sıvı soğutma) da aynı yöntemleri uyguluyorum. Macunu ince tabaka şeklinde yayıyor, sonrasında mercimek tanesinin yarısı kadar, hatta belki yasında da az orta noktaya sıkıyorum ki, olası ince kalan yerleri doldursun diye. Ve İkinci bir macun yenileme sırasında bir önceki macunun iyi bir şekilde yayılmış olduğunu görüyorum. Yani ne eksik, ne de taşacak kadar fazla olmadığını görüyorum. Yani macunlamada bir sorun yok...
Macunlamada sorun yok ise heatsink ile ilgili sorunlara bakmamız lazım. Soğutma sistemi ömrünü tamamlamış olabilir, yanlış bilmiyorsam bu boruların içinde gaz veya sıvı olması gerekiyordu. Sürekli değişim yaptığınız için vida yuvalarında gevşeme olmuş olabilir, vidalarını takarken heatsink'in üstüne birazcık bastırarak sıkın, fan da dahil tüm sistemin iyice yerine oturduğundan emin olun. Sorun yine çözülmezse değişim yapma zamanı gelmiş olabilir.

Çıkması ile şansını deneyebilirsin. Öte yandan hiç görev yöneticisinden performans sekmesi vb. bir şey atmamışsın, belki işlemciyi normalin üzerinde kullanan x bir uygulama ya da virüs sebepli de sorun yaşayabiliyor olabilirsin. Onları elediysen OK.

Yeni konular

Geri
Yukarı