Laptop fişi çekince kapanıyor

Wqxte

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba, yaklaşık 2-3 yıldır laptop kullanıyorum ve 6 aydır bu sorunu yaşamaktayım. Laptopun bataryası takılı olmasına rağmen sanki takılı değilmiş gibi veya batarya ömrü bitmiş gibi fişi çektiğim anda kapanıyor. Birkaç ay önce bir program yükleyip kontrol etmiştim %45 gibi bir değer hala kullanılabilirdi. Yani batarya ölmemişti. Fakat o sıralarda hala aynı sorunu yaşıyordum. 6 ayda toplam 2 kez şöyle bir olay oldu. Laptop birkaç hafta boyunca hep fişe takılı kaldı bilgisayarımı kapatmama rağmen fişi çekmemiştim ve bir gün bilgisayar açıkken fişi çektim. Ve laptop kapanmadı gayet normal bir şekilde çalışıyordu. Fakat uzun sürmedi. Bu olay ilk olduğunda 7-8 dakika gibi bir süre açık kaldı ve sonra tak diye kapandı. 2. kez gerçekleştiğinde ise 20-30 saniye kadar sürdü. Cidden anlamıyorum sorun ne olabilir ve nasıl çözebilirim? (batarya değiştirsem çözülür mü)
(Bu arada bu sorun ilk başladığında bilgisayara oyun yüklüyordum gece de yüklensin diye sabaha kadar açık bırakmıştım sanırım bu yüzden oldu🤦‍♂️. Fakat aynı şeyi daha öncesinde birkaç kez daha yapmıştım böyle bir şey olmamıştı gerçekten anlamlandıramıyorum🤷‍♂️.
Ayrıca fişe takılıyken şarj doluyor simgesi gözüküyor. Ama %100 bile olsa fişi çekince kapanıyor. Hatta bu pil dolma simgesi bazen hareketli oluyor böyle azalıp artıyor gibi)

1617220856576.png

Son düzenleyen: Moderatör:
Fişe takılı değilken cihaz açılmıyor veya açıldıktan bir iki saniye sonra kapanıyorsa batarya ömrünü tamamlamış demektir ki sorununuz bundan kaynaklanıyor. Batarya değişirseniz sorun çözülür. Cihaz çok eski değilse zaten %90 değerlerine ulaştığı zaman direkt gücü adaptörden alıyor. Ne yaparsanız yapın dizüstü cihazların da bir pil ömrü var.

Geri
Yukarı