Laptop Format Atarken Lenovo Logosunda Donuyor

koc.alpkaan19

Hectopat
Yer
Çorum
Elimde Lenovo Ideapad 510 bilgisayar var. Windows 10 yüklüydü bilgisayarı açtığım da otomatik onarım hazırlanıyor yazısı çıkıyor ve sürekli orada donuyor. Ben de format atmayı denediğim de format atarken herhangi bir tuşa basın yazısından sonra Lenovo yazısı çıkıyor ve orada donuyor. Sorunum ne olabilir? ( HDD'yi masaüstüne bağladığımda formatı attım fakat sistemler farklı olduğu için mavi ekran dolasıyla yine masaüstüne ulaşamadım.)

Son düzenleyen: Moderatör:
herhangi bir tuşa basın
DVD üzerinden format atmaya çalışıyorsun galiba. Eğer öyleyse DVD okuyucuda hata olabilir veya DVD'ye yazma yapılırken sıkıntı yaşanmış olabilir. Ya başka DVD'ye tekrar Windows yazdırarak dene ya da USB üzerinden format atmayı dene.
Şu linkte USB nasıl hazırlanacak gösteriliyor.
Dikkat edeceğin kısım şu olacak hazırlarken. Videoda 1:01-1:06 arasındaki bölümde eski veya yeni BIOS sistemine göre hazırlamayı göstermiş.
Bilgisayarın UEFI format desteklemiyorsa 1. seçenek olan "BIOS ya da MBR için." seçeneğini seçeceksin.
UEFI destekliyorsa ve diskin 2TB altında ise 2. veya 3. seçeneği seçebilirsin. Ama 2TB üstünde ise tam kapasite kullanabilmek için 3. seçmen lazım.

Takıldığın kısım olursa belirt yardımcı oluruz.

DVD üzerinden format atmaya çalışıyorsun galiba. Eğer öyleyse DVD okuyucuda hata olabilir veya DVD'ye yazma yapılırken sıkıntı yaşanmış olabilir. Ya başka DVD'ye tekrar Windows yazdırarak dene ya da USB üzerinden format atmayı dene.
Şu linkte USB nasıl hazırlanacak gösteriliyor.
Dikkat edeceğin kısım şu olacak hazırlarken. Videoda 1:01-1:06 arasındaki bölümde eski veya yeni BIOS sistemine göre hazırlamayı göstermiş.
Bilgisayarın UEFI format desteklemiyorsa 1. seçenek olan "BIOS ya da MBR için." seçeneğini seçeceksin.
UEFI destekliyorsa ve diskin 2TB altında ise 2. veya 3. seçeneği seçebilirsin. Ama 2TB üstünde ise tam kapasite kullanabilmek için 3. seçmen lazım.

Takıldığın kısım olursa belirt yardımcı oluruz.
Tekrar sorunumu anlatarak başlayım ilk önce windows 10 kuruluydu bilgisayarı açtığımda otomatik onarım hazırlanıyor yazısı çıkıyor ve orda donuyor sürekli. O yüzden format atmayı istiyorum dvd de sorun yok başka pcde format atıyor usbye de doğru yazdırdığımdan eminim. Dvd ve usb ile format atarken lenovo yazısında donuyor.( hddyi başka bilgisayara taktım ve format atabildim sistemler farklı olduğu için lenovoya takınca mavi ekran alıyorum

Tekrar sorunumu anlatarak başlayım ilk önce windows 10 kuruluydu bilgisayarı açtığımda otomatik onarım hazırlanıyor yazısı çıkıyor ve orda donuyor sürekli. O yüzden format atmayı istiyorum dvd de sorun yok başka pcde format atıyor usbye de doğru yazdırdığımdan eminim. Dvd ve usb ile format atarken lenovo yazısında donuyor.( hddyi başka bilgisayara taktım ve format atabildim sistemler farklı olduğu için lenovoya takınca mavi ekran alıyorum
Laptop RAM'lerine memtest yapma şansınız varsa onu deneyin birde. Başka bir fikir aklıma gelmiyor şu an.

Hocam reklam olur mu bilmiyorum ama adamın reklama da ihtiyacı yok. Herkes biliyordur. YouTube üzerinde Nejdet Delioğlu adında bir kanal var. Aynı dediğin olayı oda yaşamış ve video çekmişti. YouTube da ararsan görebilirsin.

Benim aklıma gelenler.
*Ramleri söküp oksitlenme yapan yerleri silgi ile silmek.
*Bilgisayar temizliği yapmak.
*USB üzerinden boot yapmak.
*Farklı bir HDD ile deneme yapmak.
*HDD kafasını temizlemek.
*Ramlerin yerlerini değiştirmek veya tek tek denemek. (Çift ram varsa.)
*Farklı bir ram ile deneme yapma.

Büyük ihtimal HDD de sorun var.

Herkese teşekkür ederim. Sorunum Usbye format yazdırdığım bilgisayardaymış win 7 starter olduğu için düzgün yazmıyormuş. Ultimate çevirip tekrar usbye yazdırdım ve şuan format atıyorum.
Sorunum yine aynı 4 5 kere bilgisayar yeniden başlayınca yine donmaya başladı .

Son düzenleme:
Herkese teşekkür ederim. Sorunum Usbye format yazdırdığım bilgisayardaymış win 7 starter olduğu için düzgün yazmıyormuş. Ultimate çevirip tekrar usbye yazdırdım ve şuan format atıyorum.
Sorunum yine aynı 4 5 kere bilgisayar yeniden başlayınca yine donmaya başladı .

HDD kafasında sorun olabilir. Dediklerimi uygula. Veya bilgisayar servisine ver. Sorun işletim sisteminde değil. Söylediğin kadarı ile.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı