Laptop gece kapalı iken şarjda bırakılırsa ne olur?

Bonarieta

Kilopat
Daha fazla  
Merhabalar,

Bilgisayarım lityum iyon piline sahip. İnternetten araştırdığım kadarıyla sürekli şarjda bırakmak ve 2 haftada bir ya da ayda bir %20'lere kadar indirip tekrar uzun süre şarjda takılı olması faydalıymış. Fakat elektrik kesintisi oldu veya anlık gidip geldi. Bu zarar verir mi bilgisayar donanımına? Ayrıca bu sürekli şarjda bırakmada bilgisayar kapalıyken takmak da dahil mi? Gece veya gün içinde kapatıyorum bilgisayarı. Şimdiden teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Sadece bilgisayarınız açıkken şarjda bırakmaya özen gösterin.

İsterseniz şarjda kullanın, isterseniz pille. Ekran kartına ve işlemciye yük bindiren uygulamalar kullanırken pil çabuk biter, sürekli bu tarz uygulamalar kullanıyorsanız sürekli şarjda (%100'de) takılı kullanabilirsiniz. Ama çok uzun süre şarjda bırakırsanız, bir kereliğine %15-20 seviyelerine düşürüp tekrar şarja takın. Mesela haftada bir kere. Bilgisayarı kapatınca da şarjdan çıkartın.

Ana amaç pili sonuna kadar boşaltmamak olsun. Sürekli doldurup boşaltıyorsanız %25-20 seviyelerinde şarja takın. Sürekli sonuna kadar doldurup boşaltmak pili aşırı derecede yıpratıyor.

Açıkçası bu işi kullanım değil, şans olarak görüyorum. Kendi bilgisayarımı o kadar özenle kullandım, yukarıda söylenen önerileri yaptım iki yıl olmadan pili öldü. İlk aldığımda yaklaşık 5 saat giden pil belki şu an ancak 1 saat gidiyor ve asla %100 dolmuyor. (Yaklaşık 15.000 MAh kapasite kaybı var.)
Başka iki yıllık umursamadan kullanılan bir bilgisayar %100'de şarjdan çıkardığımda en az 5 saat kullanım ömrü sunuyor. (Yaklaşık 3.000 MAh kapasite kaybı var.)
Bir diğeri ise yaklaşık 5 yıllık bir bilgisayardı ve şarjı yaklaşık 3-4 saat gidiyordu, bu da umursanmadan kullanılan bir bilgisayardı. (Bunun kapasitesini bilmiyorum.)
Sakınan göze çöp batar sözüne inanmaya başladım. Ne kadar dikkatli kullansam da bilgisayarın başına illa bir şey geliyordu, umursamadan kullanılanlarda hiçbir sorun çıkmıyordu. Pil, menteşe vb.

Bu anlattıklarımdan dolayı şöyle kullanın böyle kullanın diyemem, zaten yukarıda arkadaşlar doğru kullanım şeklini de söylemiş ama tamamen şans işi olduğuna inanıyorum.
Ek olarak bütün gece prize takılı bırakmanı da önermem. Pil sağlığını geçtim gece uyurken bir kısa devre olsa ufacık bir kıvılcım tüm evi yakabilir.

Açıkçası bu işi kullanım değil, şans olarak görüyorum. Kendi bilgisayarımı o kadar özenle kullandım, yukarıda söylenen önerileri yaptım iki yıl olmadan pili öldü. İlk aldığımda yaklaşık 5 saat giden pil belki şu an ancak 1 saat gidiyor ve asla %100 dolmuyor. (Yaklaşık 15.000 MAh kapasite kaybı var.)
Başka iki yıllık umursamadan kullanılan bir bilgisayar %100'de şarjdan çıkardığımda en az 5 saat kullanım ömrü sunuyor. (Yaklaşık 3.000 MAh kapasite kaybı var.)
Bir diğeri ise yaklaşık 5 yıllık bir bilgisayardı ve şarjı yaklaşık 3-4 saat gidiyordu, bu da umursanmadan kullanılan bir bilgisayardı. (Bunun kapasitesini bilmiyorum.)
Sakınan göze çöp batar sözüne inanmaya başladım. Ne kadar dikkatli kullansam da bilgisayarın başına illa bir şey geliyordu, umursamadan kullanılanlarda hiçbir sorun çıkmıyordu. Pil, menteşe vb.

Bu anlattıklarımdan dolayı şöyle kullanın böyle kullanın diyemem, zaten yukarıda arkadaşlar doğru kullanım şeklini de söylemiş ama tamamen şans işi olduğuna inanıyorum.
Ek olarak bütün gece prize takılı bırakmanı da önermem. Pil sağlığını geçtim gece uyurken bir kısa devre olsa ufacık bir kıvılcım tüm evi yakabilir.
Evet, teknoloji şans işidir. Her an her şey başınıza gelebilir. Tabi bu demek değildir ki teknolojiyi hor kullanmalıyız :)

Sakınan göze çöp batar sözüne ben de inanıyorum. Kendini ne kadar kasarsan, sakındığın şeye o kadar zarar geliyor :D Rahat olmak lazım, yüzeysel olarak dikkat ettin mi yeterli olduğunu düşünüyorum, fazlası takıntı durumuna giriyor zaten :D

Evet, teknoloji şans işidir. Her an her şey başınıza gelebilir. Tabi bu demek değildir ki teknolojiyi hor kullanmalıyız :)

Sakınan göze çöp batar sözüne ben de inanıyorum. Kendini ne kadar kasarsan, sakındığın şeye o kadar zarar geliyor :D Rahat olmak lazım, yüzeysel olarak dikkat ettin mi yeterli olduğunu düşünüyorum, fazlası takıntı durumuna giriyor zaten :D
Şu an bahsettiğim diğer iki yıllık olanı kullanıyorum, umursanmadan olanı. Diğeri kadar dikkat etmiyorum mesela. Sabah açıyorum şarjı bitene kadar kullanıyorum sonra şarja takıyorum. Bunu her gün yapıyorum. Özel olarak haftada bir bitireyim çabasına pek girmiyorum :D
Sahibi de normalde ben değilim ama biliyorum sahibi de bunu, buna benzer şekilde kullanıyordu :D

Peki uykudayken çıkarayım mı mesela 2 saatliğine 1 saatliğine uykuya alıyorum çıkarayım mı o zaman? Cevaplar için teşekkürler.

Yeni konular

Geri
Yukarı