Laptop güç kesintisi

and_res

Picopat
Daha fazla  
İyi forumlar. Dizüstü bilgisayarımın özelliklerini en altta belirteceğim.

Sorun: Oyun sırasında adaptörden güç kesiliyor. Batarya takılı değil ise kapanıyor, takılı ise batarya üzerinden çalışmaya devam ediyor.
Son birkaç aydır bu sorun mevcut. (yaklaşık Max 10 dakika oynayabiliyorum)

Bilgilendirme: Ekran kartı, işlemci vs. sıcaklıklar olması gerektiği gibi, örneğin CS:GO oynarken ekran kartı Max 80°c oluyor bilgisayarın ısınma problemi yok. Fan çalışır durumda, soğutma sisteminde başka bir sorun yok. Tamircide laptopa uygun başka adaptör kullanarak da test ettik problemin devam ettiğini gördük. Adaptörden kaynaklı bir sıkıntı olmadığını gördük. (yine de adaptör hor kullanımdan kaynaklı perişan haldeydi onun tamiri yapıldı)

Bu sıkıntı sizce nereden kaynaklanıyor olabilir?
Tamirci soket değişimi yaparsak düzelebilir dedi. Ben de eve dönünce soketin model numarasını alıp fiyat araştırması yapmak için söktüm. Bu sefer biraz baskı uygulayarak taktım, yaklaşık 2 saat kadar sıkıntısız CS:GO oynadım sıkıntının ortadan kalktığını sandım ancak bilgisayarı kapatıp açtıktan sonra oyuna girince 30dk içinde tekrar kapandı.

Bilgisayarı internette dolaşmak amaçlı, ödev yapmak amaçlı hafif işlerde kullanırken asla güç kesilmiyor. Matlab'da bazen çok uzun süren kodlar çalıştırmam gerekebiliyor, akşam yatarken çalıştırıp sabaha kadar çalıştığı oldu bilgisayarın hiç güç kesintisi olmadı, olmuyor. Yani demek istediğim yalnızca oyun oynarken bu sorun oluyor.

Her türlü tavsiyeye açığım.
(Tüm sürücüleri defalarca kez kontrol ettim her şey güncel)
laptopun özellikleri şu şekilde:
- Packard Bell easynote LV44hc (2012'de satın alındı)
- Intel Core i5.
- 8 GB RAM.
- 120GB SSD (windows buraya kurulu)
- 500GB HDD.
- NVIDIA GeForce GT630M (2gb)

Son düzenleyen: Moderatör:
Önem.

Başka adaptörlerle denediniz mi? Eğer sorun hala devam ediyorsa güç girişi veya anakart akımı ile alakalı bir problemdir. Veya eski laptoplarda işlemci yükseltmiş iseniz yine aynı sorun olma ihtimali doğuyor.
Evet başka adaptörle test edildi aynı sorun devam etti, hiçbir yükseltme yapılmadı
Hocam, anlattığına göre sorun güç devresinde. Sokette olması daha büyük ihtimal. Yeni bir soketle deneyin.
Soketten kast ettiğiniz anakarta lehimli olan kısmı değil dimi ? Anakarttan bağlantı noktasına kadar olan kabloyu kas ediyorsunuz sanırım

Evet başka adaptörle test edildi aynı sorun devam etti, hiçbir yükseltme yapılmadı.

Soketten kast ettiğiniz anakarta lehimli olan kısmı değil değil mi? Anakarttan bağlantı noktasına kadar olan kabloyu kas ediyorsunuz sanırım.

Evet.
Evet başka adaptörle test edildi aynı sorun devam etti, hiçbir yükseltme yapılmadı.

Soketten kast ettiğiniz anakarta lehimli olan kısmı değil değil mi? Anakarttan bağlantı noktasına kadar olan kabloyu kas ediyorsunuz sanırım.

O zaman statik elektrikte yapar statik elektrik boşaltmayı deneyebilirsiniz.

Anladım en kısa sürede bir tane sipariş edip deneyeceğim, merak eden arkadaşlar için de 1 hafta içinde olumlu/olumsuz dönüş yapacağım ilgilendiğiniz için hepinize teşekkür ederim.

Statik elektriği nasıl boşaltabilirim peki?

YouTube'da vs videoları var onları uygulayarak yapabilirsin :D.

Anladım en kısa sürede bir tane sipariş edip deneyeceğim, merak eden arkadaşlar için de 1 hafta içinde olumlu/olumsuz dönüş yapacağım ilgilendiğiniz için hepinize teşekkür ederim.

Statik elektriği nasıl boşaltabilirim peki?
Beceremedim fakat ben de laptopu sökebildiğim kadar söktüm, soketi kontrol etmek amaçlı, tekrar topladığımda oyunlarda kapanmamaya başladı, laptopu kapattım 1 saat sonra tekrar açtım bu sefer 10 dakika bile oynayamadım, tekrar söküp topladım şimdi kapanmıyor oyunlarda. Eğer güç bağlantılarını söküp takmam statik elektriği boşaltmaya sebep oluyorsa, statik elektriği boşaltmak sorunu çözüyor olabilir.
Soket değişimi yapıldı, aynı sorun devam etmekte.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı