R5 1600 sistemde güç kesintisi

methlayf

Decapat
İyi forumlar arkadaşlar. Elimde sharkron lit 100 kasa var elime geçeli 3 ay civarı oluyor. 2 hafta M.2 SSD taktığımda güç kesintisi sorunu olmaya başladı. Deneme yanılma sonuçları bir sorun bulamayıp donanımda ki çoğu ürünü garantiye yolladım ve sorun çıkmadı parçalar sağlam şekilde. En son sistemi açık sistem olarak kurdum ve 2-3 sorunsuz kullandım. Dün gece kasayı topladığımda sorunsuz çalıştı. Ama kapakları takarken kablo kasılması ondan dolayı SSD SATA'sı yerinden çıkmış. Onu toplayıp tekrar PC açtığımda yine güç kesintisi sorunu yaşadım. Acaba kasada yaşadığım tam olarak sorun nedir?

Sistem.
AMD Ryzen 5 1600.
Ga B450 S2H.
Corsair 8x2 3000MHz.
Sapphire RX580 8 GB.
Sharkron lit 100.

İyi forumlar arkadaşlar. Elimde sharkron lit 100 kasa var elime geçeli 3 ay civarı oluyor. 2 hafta M.2 SSD taktığımda güç kesintısınma sorunu olmaya başladı. Deneme yanılma sonuçları bir sorun bulamayıp donanımda ki çoğu ürünü garantiye yolladım ve sorun çıkmadı parçalar sağlam şekilde. En son sistemi açık sistem olarak kurdum ve 2-3 sorunsuz kullandım. Dün gece kasayı topladığımda sorunsuz çalıştı. Ama kapakları takarken kablo kasılması ondan dolayı SSD SATA'sı yerinden çıkmış. Onu toplayıp tekrar PC açtığımda yine güç kesintısınma sorunu yaşadım. Acaba kasada yaşadığım tam olarak sorun nedir?

Sistem.
AMD Ryzen 5 1600.
Ga B450 S2H.
Corsair 8x2 3000MHz.
Sapphire RX580 8 GB.
Sharkron lit 100.

PSU'nun boş dolu fark etmez tüm kablo soketlerini kontrol edin.
Kırık yamuk birbirine temas eden bir pin vs var mı?
PSU kısadevre algıyap sistemn gücünü kesiyor olabilir.
Bir de ısı seviyelerini kontrol edin AIDA 64 ile.

Dün 1 saat civarı kontrol ettim herhangi bir sorun göremedim. En son kurulumu bitirip açılmadığında sinirlenip temperli camı kırdım. Akşam tekrardan komple söküp kontrol edeceğim. Bilgisayarı açabilirsem test ederim aida ile hocam.
PSU'nun boş dolu fark etmez tüm kablo soketlerini kontrol edin.
Kırık yamuk birbirine temas eden bir pin vs var mı?
PSU kısadevre algıyap sistemn gücünü kesiyor olabilir.
Bir de ısı seviyelerini kontrol edin AIDA 64 ile.

Hocam söktüm bilgisayarı bütün soketlerin ağızlarına baktım sorun yok, kasadan sökük halde çalıştırıp AIDA 64 testine soktum 15 dakika sıfır sorun ile çalışıyor bilgisayar. Tekrardan topladım özene bezene hiçbir temas sorunu olmadan ama sonuç yine hüsran. Açılmıyor bilgisayar. Kasanın bir yerinde bir temassızlık var ama ben bulamıyorum.

Son düzenleme:
Dün 1 saat civarı kontrol ettim herhangi bir sorun göremedim. En son kurulumu bitirip açılmadığında sinirlenip temperli camı kırdım. Akşam tekrardan komple söküp kontrol edeceğim. Bilgisayarı açabilirsem test ederim AIDA ile hocam.

Hocam söktüm bilgisayarı bütün soketlerin ağızlarına baktım sorun yok, kasadan sökük halde çalıştırıp AIDA 64 testine soktum 15 dakika sıfır sorun ile çalışıyor bilgisayar. Tekrardan topladım özene bezene hiçbir temas sorunu olmadan ama sonuç yine hüsran. Açılmıyor bilgisayar. Kasanın bir yerinde bir temassızlık var ama ben bulamıyorum.

Hocam anakart kasaya girince kapanıyorsa anakartın altındaki devre elemanlarının lehimleri kasadan kısa devre yapıyor olabilir bu soruna uzun zamandır rastlamadım ama uzay montajda çalışan sistem kasaya girince bu hatayı veriyorsa başka bir şey gelmiyor aklıma.

Bunun için anakartın altına eskiden antistatik keçe koyardık ama yeni sistemlerde buna pek ihtiyaç kalmadı ama sen yalıtkan bir malzeme kullanarak deneyebilirsin.

Hocam anakart kasaya girince kapanıyorsa anakartın altındaki devre elemanlarının lehimleri kasadan kısa devre yapıyor olabilir bu soruna uzun zamandır rastlamadım ama uzay montajda çalışan sistem kasaya girince bu hatayı veriyorsa başka bir şey gelmiyor aklıma.

Bunun için anakartın altına eskiden antistatik keçe koyardık ama yeni sistemlerde buna pek ihtiyaç kalmadı ama sen yalıtkan bir malzeme kullanarak deneyebilirsin.

Anakart hafta başı garantiden döndü bir de sorunsuz çalışır şekilde. Altına A4 koydum bende temas olmasın diye hocam. Dün çalıştı bilgisayar ama dediğim gibi SATA'yı düzeltip güç verdiğimde yine gitti. Dediğinizi denerim yarın oda olmazsa uğraşmayı bırakacağım yoksa bu sinirle kıracağım kasayı komple en sonunda.

Geri
Yukarı