Laptop hep pilde kullanmak vs dolduğunda pilde kullanmak

Hamza Eren

Hectopat
Laptopu her zaman şarjda kullanmak mı? Yoksa şarj 100'de 100 olduğunda pilde kullanıp yüzde 10 düştüğünde tekrar şarjda kullanmak mı? Hangisi pil ömrünü uzatır?

Laptopu her zaman şarjda kullanmak mı? Yoksa şarj 100'de 100 olduğunda pilde kullanıp yüzde 10 düştüğünde tekrar şarjda kullanmak mı? Hangisi pil ömrünü uzatır?
Şarjda kullanmak. Çünkü doldur boşalt döngüsü ömrü kısaltacaktır.

Merhabalar, Laptop'u kullanmanın en iyi opsiyonu sürekli adaptöre bağlı kullanmaktır. Ama ayda bir boşaltıp doldurmak şartıyla. Bildiğiniz üzere adaptöre bağlıysa ve şarjı doluysa bilgisayar gücünü elektrikten alıyor ve gelen elektrik bataryanın üzerinden geçiyor. Yani elektrik kesintilerinde güç bataryaya geçiyor ve bataryanın ömrünü boşa harcamamış oluyorsunuz. Dediğim gibi sürekli adaptörde kullanın ama asla ve asla bataryayı çıkarmayın, olası bir voltaj dalgalanmasında elinize alırsınız laptopu.

Her zaman şarjda kullan ya da pilsiz fişte kullan.

Artı -1 Eksi
Bataryalar da piller gibi ömre sahip şeylerdir. Pil ömrünü uzatan yöntem yok. Sadece pil ömrünü daha yavaş azaltacak yöntem var. O da hem batarya, hem şarj takılı halde kullanmak. Bataryayı doldurup şarjı çıkarıyorum çünkü bilgisayarımı yatağa yan bir şekilde koyup film izliyorum. Bataryanın ömrünün azaldığının farkına vardım 2-3 aylık bir sürede.

Yeni konular

Geri
Yukarı