Laptop her oyunda FPS düşüşü

shotgunned

Hectopat
Daha fazla  
RAM
8GB RAM
SSD veya HDD modeli
256GB SSD
Ekran kartı
MX450
İşlemci
Intel I5-1135G7
Arkadaşlar laptopu yeni aldım. Çok güçlü olmadığını biliyorum ama oynadığım her oyunda FPS düşmesi sorunu yaşamak çok sinir bozmaya başladı. Gayet güzel oynarken FPS bir anda yerleri öpüyor 5 FPS civarı. Ama kısa süreliğine 10 saniye sonra falan düzeliyor. Düzeldikten 2 dakika sonra yine aynı şekil oluyor ve bu durum çok canımı sıktı. Şarjda oynuyorum, güç planım yüksek performansta, Acer quick Access programında sistem kullanım modum performansta. Ama yine de yaşıyorum. Yaşadığım oyunlar öyle üst seviye oyunlar da değiller. ETS 2, My Summer Car. Daha fazla oyun yükleyip sistemi de boğmak istemiyorum sadece şu iki oyun için sorun çözülse yeter. Dün biraz baktım laptop kendini korumaya aldığı için oluyormuş herhalde. Bunu engellemenin yolu var mı? Laptopu alalı 2 hafta olmadı. Laptop Acer Aspire A515-56G.

Kasmadan kastınız nedir yani oyun güzel giderken bir anda FPS düşüyor mu yoksa oyun hepmi kasıyor.
Hocam BD Procoth'u kapatmadan önce oyunda sadece bir anda FPS drop yiyordum kapatınca ise hep kasmaya başladı. Kapatmadan %90-100 arası değişen GPU kullanımı kapatınca %50ye düştü. Acaba üretici kaynaklı bir sorun mu var?

Hocam bd Procoth'u kapatmadan önce oyunda sadece bir anda FPS düşmesi yiyordum kapatınca ise hep kasmaya başladı. Kapatmadan %90-100 arası değişen GPU kullanımı kapatınca %50ye düştü. Acaba üretici kaynaklı bir sorun mu var?

Yüksek ısıyı engellemek için bd prochot devre dışı bırakmanız lazım. Kasması normal ısıyı azaltıyorsunuz yani performanstan ödün veriyorsunuz. Kısacası ya performanstan ödün vereceksiniz ya da FPS düşmesi yemeye katlanacaksınız çünkü MX serisi GPU'lar çabucak ısınır. Bende de MX330 var aynı sorun bende de var. Yapacak bir şey yok fazla yani hocam.

Yüksek ısıyı engellemek için bd prochot devre dışı bırakmanız lazım. Kasması normal ısıyı azaltıyorsunuz yani performanstan ödün veriyorsunuz. Kısacası ya performanstan ödün vereceksiniz ya da FPS düşmesi yemeye katlanacaksınız çünkü MX serisi GPU'lar çabucak ısınır. Bende de MX330 var aynı sorun bende de var. Yapacak bir şey yok fazla yani hocam.
Anladım hocam. Bunu aldığıma o kadar pişmanım ki anlatamam. Hiç mi çözümü yoktur?

Anladım hocam. Bunu aldığıma o kadar pişmanım ki anlatamam. Hiç mi çözümü yoktur?

Sistem ısınıyor. Isındığı için sıcaklık düşüyor. Konu bu. Temizlik yapılması ve iyi bir termal macun sıkılıp altına takviye laptop soğutucu koyulsa sıcaklıklar engellenir. Sistem sizde ne kadardır var?

Hocam siz yanlış bir laptop seçmişsiniz herhalde MX serisi laptoplardan RTX laptoplardaki gücü beklemek doğru olmaz yapacak fazla şey yok dediğim gibi ya performanstan ödün vereceksiniz ya da ısıdan.
Hayır hocam en azından ETS oynatır zannediyordum yani. Ki aynı özelliklerdeki bir bilgisayarın oyun testlerine baktım. Adam GTA V falan oynuyor yani.

Sistem ısınıyor. Isındığı için sıcaklık düşüyor. Konu bu. Temizlik yapılması ve iyi bir termal macun sıkılıp altına takviye laptop soğutucu koyulsa sıcaklıklar engellenir. Sistem sizde ne kadardır var?
Daha yeni aldım. Bir hafta olmadı.

Hayır hocam en azından ETS oynatır zannediyordum yani. Ki aynı özelliklerdeki bir bilgisayarın oyun testlerine baktım. Adam GTA V falan oynuyor yani.

Daha yeni aldım. Bir hafta olmadı.

Altına bir soğutucu alın. Bir nebze düşer. İstiyorsanız ek takviye olarak termal macun yapabilirsiniz ama garantisi gider bence o topa girmeyelim. Size iyi bir model önereyim:

Bu arada dediğiniz doğru oynamanız lazım.

Yeni konular

Geri
Yukarı