Laptop için SSD'de DRAM mi okuma yazma hızı mı önemli?

Bütçe
1500-2000

theoheris

Picopat
Daha fazla  
Merhaba, Monster Abra A5 v18.1 laptop kullanıcısıyım. Cihazımda 500GB Crucial P2 PCI-e M.2 2280 PCI-e 3.0 X4 diye M.2 SSD var, yeterli gelmediği için 1 TB M.2 NVMe SSD almayı düşünüyorum. Konu hakkında pek fazla bir fikrim yok fakat bugün biraz kurcaladıktan sonra aklıma takılan bir şeyler oldu.

1- Samsung 970 EVO Plus 500 GB
2- Crucial P3 Plus 1 TB

Bu iki SSD arasında kaldım. Okuma-yazma hızına göre Crucial'in daha iyi olduğunu gördüm fakat biraz kurcaladıktan sonra DRAM diye bir şey olduğunu ve bunun Crucial'de olmadığını gördüm. Samsung olanın 3.0, Crucial olanında 4.0 gibi bir şey olduğunu da gördüm ve bu konuda da Crucial daha üstün gibi görünüyor. Bütçem 1500-2000 TL arası, birinde 1 TB alabildiğim paraya diğerinde 500 GB alabiliyorum ve nasıl bir SSD almam gerektiğini bir türlü bulamadım. Yardımcı olur musunuz?

Son düzenleme:
Bende bunu anlamak istiyorum işte, bunu neye dayanarak söylüyorsunuz?
P3 Plus QLC tip NAND kullanıyor. QLC NAND pek dayanıklı değil, depolama için kullanılmalı. İçine işletim sistemi kurulunca kolayca yıpranıyor. DRAM bulundurmadığından da 970 Evo Plus kadar uzun ömürlü değil.

Aradaki hız farkını günlük kullanımda fark etmen neredeyse imkansız. Kaldı ki anakartın PCIe 4.0 desteklemiyor olabilir, P3 Plus'un tam hızlarını alamayabilirsin.

Bir SSD'de DRAM yani DRAM Cache olmazsa, Cache SSD'nin kendi depolamasında yer tutar.
Performansa da etkisi olur.
Şimdi ben bu terimlerden pek fazla bir şey anlamıyorum ama şöyle de özetlemek istiyorum.
Benim bütçem Crucial'in 1 TB veya 970 Evo Plus'ın 500 GB'ına yetiyor. 1 TB olanın hem depolama hemde okuma yazma hızı daha yüksek, diğerindeyse DRAM diye bir şey var. Konuyu kısaca böyle anlatmak istiyorum ben bu tercihi yapamıyorum.

Şimdi ben bu terimlerden pek fazla bir şey anlamıyorum ama şöyle de özetlemek istiyorum.
Benim bütçem Crucial'in 1 TB veya 970 Evo Plus'ın 500 GB'ına yetiyor. 1 TB olanın hem depolama hemde okuma yazma hızı daha yüksek, diğerindeyse DRAM diye bir şey var. Konuyu kısaca böyle anlatmak istiyorum ben bu tercihi yapamıyorum.
DRAM olan SSD'ler daha iyidir. SSD alırken göz önünde bulundurun.

P3 Plus QLC tip NAND kullanıyor. QLC NAND pek dayanıklı değil, depolama için kullanılmalı. İçine işletim sistemi kurulunca kolayca yıpranıyor. DRAM bulundurmadığından da 970 Evo Plus kadar uzun ömürlü değil.

Aradaki hız farkını günlük kullanımda fark etmen neredeyse imkansız. Kaldı ki anakartın PCIe 4.0 desteklemiyor olabilir, P3 Plus'un tam hızlarını alamayabilirsin.
Sitede böyle bir şey yazıyor ama destekliyor mu bilgim yok.

Bir de şunu yazmıştım.

Konuya bir de şöyle bir şey eklemek istiyorum.

1000-2000 TL arasında 1 TB SSD önerir misiniz?

Dosya Ekleri

• resim_2023-06-01_205919226.png
    resim_2023-06-01_205919226.png
    731,6 KB · Görüntüleme: 9
Son düzenleme:
Sitede böyle bir şey yazıyor ama destekliyor mu bilgim yok.

Bir de şunu yazmıştım.

Konuya bir de şöyle bir şey eklemek istiyorum.

1000-2000 TL arasında 1 TB SSD önerir misiniz?

Buna bakabilirsiniz ama laptopta NVMe soğutma bloğu yoksa bayağı ısınır. İkisinden de çok daha iyi bir disk.

Nasıl 970 Evo Plus'a bütçeniz yetmiyor anlamadım.

Yeni konular

Geri
Yukarı