Laptop ideal CPU ve GPU kullanımları nasıl olmalı?

Amokacix

Centipat
Merhaba arkadaslar. Eskiden masa ustu kullanirken hic FPS ya da CPU GPU kullanimi sicakkiligi nedir bilmezdim direk kullanirdim neredeyse 15 yillik PC. Simdi yeni bir dizüstü aldim be bu FPS falandi işin içine girdim mecbur. Sizden öğrenmek istedigim CPU ve GPU kullanimi oyunlarda nasil olmali yani genelde yuzde 90-95 uzerine cikmamasina calisiyorum ya sabit 120 FPS yapiyordum ya da grafik ayarliyorum. Merak ettigim ne kadar kullanmak lazim? Yani hem PC omrunu uzatmak icin hem de ideal oyun icin. Mesela GPU'yu yuzden 99 kullanmanin ne gibi zarari var?

Zararı yok oyun ihtiyacı kadarını ayarlayıp kullanır zaten. Senin elle bir şey yapmana gerek yok. Teknolojik alet bunlar kullanılmak için varlar ve bozulana kadar kullanılmalıdır.

Öncelikle sizin 120FPS aldığınız cihazın monitörü 60 ise zaten oradan bir - yazılmıştır hanenize.
Çünkü ekran 60 FPS veriyoken ona 120 bindirmeniz saçma.

2.si GPU dediğin kullanılması için var eğer GPU %70 işlemci %99 falansa o zaman cihazda dar boğaz vardır bilgisayarınızı bir konrol ettirin.

3.sü eğer bilgisayarım ısınmasın diyorsan güç ayarlarından işlemcinin maksimum kullanımını 99'a ayarla böylece throttle yapmaz bilgisayarını daha serin kullanırsın. Ama işlemciyi kısmak tabii ki performansı düşürecektir. Ama işlemciyi kullanmıyor çoğu oyun nadiren bu performans düşüklüğü ile karşılaşırsınız.

Öncelikle sizin 120FPS aldığınız cihazın monitörü 60 ise zaten oradan bir - yazılmıştır hanenize.
Çünkü ekran 60 FPS veriyoken ona 120 bindirmeniz saçma.

2.si GPU dediğin kullanılması için var eğer GPU %70 işlemci %99 falansa o zaman cihazda dar boğaz vardır bilgisayarınızı bir konrol ettirin.

3.sü eğer bilgisayarım ısınmasın diyorsan güç ayarlarından işlemcinin maksimum kullanımını 99'a ayarla böylece throttle yapmaz bilgisayarını daha serin kullanırsın. Ama işlemciyi kısmak tabii ki performansı düşürecektir. Ama işlemciyi kullanmıyor çoğu oyun nadiren bu performans düşüklüğü ile karşılaşırsınız.
Ekranim 120 hz o yuzden hep 120 kulaniyorum. Yani 120 den fazla olmasi dediginiz gibi sacma rahatlikla 200 fps alacağım oyunda bile 120 almak arasinda bence fark yok. Mesela bir oyunda gpu kullanimi 70 cpu 40 diyelim ben bunu gpu yu 99 kullanip cpu 60 70 falan kullansam pc yi sikintiya sokmus olurmuyum

Yeni konular

Geri
Yukarı