Laptop ile masaüstü performans farkı nasıl?

1 sene önce bir Gaming laptop aldım R5 5600H, GTX 1650, 8 RAM.
Şu an laptopun fiyatı 17K-18K arası bilgisayardan, donanımdan sizin kadar anlamadığım için aklıma şu soru geliyor.
Ben şu an 17K-18K'ya bir masaüstü bilgisayar toplasaydım oyun performansı için laptopa kıyasla ne kadar fark yaratırdı? 1. ve en merak ettiğim soru bu.
Çünkü sürekli duyuyorum oyun performansı için muhakkak masaüstü diye.
2. sorum ise: Bilen arkadaşlardan da yukarıda verdiğim fiyat bandında bir PC toplayacağım, ne alınabilir nasıl bir toplama PC yapılabilir?

Arkadaşıma 1,5 ay önce 16 RAM, 500SSD, Ryzen 5 5500 ve RTX 3060 12GB'lık sistem topladık 16 küsüre. Kasa, PSU ve Anakarttan biraz kısarak 15 e rahat getirebilirdik, ama parçalar kaliteli ve uzun ömürlü olacağından için ekstra parayı verdik. Monitör ve klavye gibi çevresel birimler dahil değildi fiyata.

1 sene önce bir Gaming laptop aldım R5 5600H, GTX 1650, 8 RAM.
Şu an laptopun fiyatı 17K-18K arası bilgisayardan, donanımdan sizin kadar anlamadığım için aklıma şu soru geliyor.
Ben şu an 17K-18K'ya bir masaüstü bilgisayar toplasaydım oyun performansı için laptopa kıyasla ne kadar fark yaratırdı? 1. ve en merak ettiğim soru bu.
Çünkü sürekli duyuyorum oyun performansı için muhakkak masaüstü diye.
2. sorum ise: Bilen arkadaşlardan da yukarıda verdiğim fiyat bandında bir PC toplayacağım, ne alınabilir nasıl bir toplama PC yapılabilir?
1. soruna şöyle bir açıklık kavuşturayım: Eğer aynı isim takınan donanımlara sahip bir dizüstünü ve bir masaüstünü karşılaştıracak olursak genellikle masaüstü bilgisayarlar daha iyi performans verir (eğer işlemciler arasında çok büyük bir fark yoksa). Bunun sebebi genellikle bulunduğu form dolayısıyla ısıdan ve enerji tüketiminden tasarruf etmektir. Genellikle dememin sebebi ise sizin bulunduğunuz durum. GTX 1650 mobil (dizüstlerinde bulunan) ve GTX 1650 arasında pek bir fark yok. Bunun sebebi aralarındaki güç tüketimi farkının az olması (50W ve 75W). Şayet, bir mobil 3060 (115W) ile masaüstü 3060 (170W) arasında büyük farklar oluşabilir.

Artık çok masaüstü toplama tarzı şeyleri takip etmiyorum kur vb. durumlardan, ondan dolayı pek bir bilgim yok 17 bin türk lirasına yaklaşık olarak RTX 3060 Ti gibi bir sistem dizilebilir (tekrar ediyorum, dizilebilir sistemlerden çok farklı olabilir, sadece bir tahmin) ve bu dizilen sistem, sizin dizüstünüzden çok daha iyi performans verir.​

Arkadaşıma 1,5 ay önce 16 RAM, 500SSD, Ryzen 5 5500 ve RTX 3060 12GB'lık sistem topladık 16 küsüre. Kasa, PSU ve Anakarttan biraz kısarak 15 e rahat getirebilirdik, ama parçalar kaliteli ve uzun ömürlü olacağından için ekstra parayı verdik. Monitör ve klavye gibi çevresel birimler dahil değildi fiyata.
Peki sizin topladığınız üç aşağı bbeş yukarı aynı fiyat bandında olan bu sistem ne kadar fark eder şuan bendeki laptopa performans olarak

Peki sizin topladığınız üç aşağı bbeş yukarı aynı fiyat bandında olan bu sistem ne kadar fark eder şuan bendeki laptopa performans olarak
Günlük kullanımda neredeyse hiçbir farkı olmaz, ancak oyun performansı açık ara daha iyi 3060'ın. Belirli oyunlarda 2-2,5 kat daha fazla 3060'ın FPS'i 1650 mobile göre.

Yeni konular

Geri
Yukarı