Laptop ile mining yapmak

axim399

Femtopat
Daha fazla  
Merhabalar RTX 3060, Ryzen 9 5900HX laptop ile mining yapmaya başladım. GPU 67-68 derece civarı CPU 50 civarlarında geziyor. Merak ettiğim bu sıcaklıklarda uzun süre mining yaparsam ileride bilgisayarımın performansında düşüş yaşar mıyım?

Dosya Ekleri

• 20210926_112512.jpg
    20210926_112512.jpg
    366,2 KB · Görüntüleme: 310
Son düzenleyen: Moderatör:
Birçok oyun şu anki kullanımdan daha fazla yoracaktır sistemi. Sıcaklık değerleri de gayet güzel, kar elde ediyorsanız devam edin. Malzeme ömrü mevzusuna gelirsek, her gün uzun süre oyun oynamak gibi düşünün, ömrü illaki kısalacaktır ama öyle 1-2 yıla çöp olacak gibi bir algı kesinlikle oluşmasın.

Kanka oyunlarda mininge göre daha çok ısınıyor diye biliyorum. Ama laptop sonuçta daha narin makina 7/24 çalıştırırsan bence yazık olur. Sadece ekran kartı değil herşeyi 7/24 çalışacak adaptörü vs sürekli sıcak olacak , plastik kasa sonuçta kasası bile deforme birsüre sonra olur. Ben olsam hiç bulaşmam. Bugün 3060 makinalar 12-13bşnden başlıyor.

Kanka oyunlarda mininge göre daha çok ısınıyor diye biliyorum. Ama laptop sonuçta daha narin makine 7/24 çalıştırırsan bence yazık olur. Sadece ekran kartı değil her şeyi 7/24 çalışacak adaptörü vs sürekli sıcak olacak, plastik kasa sonuçta kasası bile deforme birsüre sonra olur. Ben olsam hiç bulaşmam. Bugün 3060 makinelar 12-13bşnden başlıyor.

Selam hocam mining nasıl yapilir getirisi nedir bende yapabilirim boşta duracagina bir işe yarasin.

Sıcaklık artmadığı sürece sıkıntı olmaz diye düşünüyorum ama laptop olduğu için arkadaşlarında dediği gibi adaptörü vs. sürekli çalışacağı için sıcak olacaktır. Havalar soğumaya başladı aslında balkon müsaitse küçük bir düzenek gibi bir şey koyup laptopuda oraya koyarsın ısınmazda ( eğer aklına yatarsa yağmurlu zamanlara sıkıntı çıkarabilir onun yerine pencereyi açıp önünede koyabilirsin altında soğutucu ile beraber).
Selam hocam mining nasıl yapilir getirisi nedir bende yapabilirim boşta duracagina bir işe yarasin.

Ekran kartının en az 8 GB olması lazım.

Sıcaklık artmadığı sürece sıkıntı olmaz diye düşünüyorum ama laptop olduğu için arkadaşlarında dediği gibi adaptörü vs. sürekli çalışacağı için sıcak olacaktır. Havalar soğumaya başladı aslında balkon müsaitse küçük bir düzenek gibi bir şey koyup laptopuda oraya koyarsın ısınmazda ( eğer aklına yatarsa yağmurlu zamanlara sıkıntı çıkarabilir onun yerine pencereyi açıp önünede koyabilirsin altında soğutucu ile beraber).

RTX 3060'li Gaming laptopum var olmaz mı hocam.

Nicehash quick miner ile bir dene orda görüyorsun getiriyi vs. Sonra karar ver aldığın risk o getiriye değer mi diye. Para elbet gelir de ne kadarı seni amorti eder?
Ben 2 masaüstü aldım ekran kartı bulamadığım için , 4 ayda parasının 1/3üni çıkardı makinalar. Yani 1 yılda amorti edecek hiç bozulmaz sıkıntı yapmaz ise. sende işte bu sıkıntı yapma ihtimali daha fazla. Sallıyorum biyeri bozuldu “başlarım 500 lirasına” diyebilirsin. Ki 3060 mobil ekran kartıyla zannediyorum ayda 500tl anca getirisi olur.

Nicehash quick miner ile bir dene orda görüyorsun getiriyi vs. Sonra karar ver aldığın risk o getiriye değer mi diye. Para elbet gelir de ne kadarı seni amorti eder?
Ben 2 masaüstü aldım ekran kartı bulamadığım için , 4 ayda parasının 1/3üni çıkardı makinalar. Yani 1 yılda amorti edecek hiç bozulmaz sıkıntı yapmaz ise. sende işte bu sıkıntı yapma ihtimali daha fazla. Sallıyorum biyeri bozuldu “başlarım 500 lirasına” diyebilirsin. Ki 3060 mobil ekran kartıyla zannediyorum ayda 500tl anca getirisi olur.
Günde 12 saate yakın çalıştırmayı planlıyorum 7/24 çalıştırırsam binance pool ile 30 TL civarında gelir elde ediyorum o da ayda yaklaşık 1k falan ediyor. Yurtta kaldığım için elektrik giderleri falan sorun değil tek merak ettiğim bu şekilde 2 yıl içinde cihaz kullanılmaz hale gelir mi veya performansında ciddi eksilme olur mu?
RTX 3060'li Gaming laptopum var olmaz mı hocam.
Evet yapabilirsiniz.

Yurtta kaldığım için dışarısı seçenek değil ne yazık ki ancak klimayı açtığımda 65 dereceye kadar düşürebildim sıcaklığı.

Günde 12 saate yakın çalıştırmayı planlıyorum 7/24 çalıştırırsam Binance pool ile 30 TL civarında gelir elde ediyorum o da ayda yaklaşık 1K falan ediyor. Yurtta kaldığım için elektrik giderleri falan sorun değil tek merak ettiğim bu şekilde 2 yıl içinde cihaz kullanılmaz hale gelir mi veya performansında ciddi eksilme olur mu?

Evet yapabilirsiniz.

Yurtta kaldığım için dışarısı seçenek değil ne yazık ki ancak klimayı açtığımda 65 dereceye kadar düşürebildim sıcaklığı.

Merhaba, ile 42-43 mh arası 7/24 olacak şekilde ETH kazmaya başladım birkaç gündür. 125W tüketiyor kart. Günlük 19-20 TL veriyor, aynı mh değeri ile kazmamıza rağmen nasıl aylık 1000 TL gelire tekabul ediyor kazancınız. Aylık olarak da elektrik faturasını 100 TL falan düşünce 500 TL'ye yakın bir rakam hesaplıyorum.

Dosya Ekleri

• Screenshot_20210926-135633.png
    Screenshot_20210926-135633.png
    101,4 KB · Görüntüleme: 184
Son düzenleme:

Geri
Yukarı