Laptop işlemci hızı sabitleme

İşlemcimin normal hızı 2.71 GHz fakat ben 3.00 veya 3.10 arası GHz alıyorum. Bu da benim laptopumun çok ısınmasına neden oluyor. Oyunlarda da kasama meydana geliyor. Acaba işlemcimin hızını ayarlayabileceğim bir program var mı veya farklı bir çözüm yolu var mı? Yardımcı olursanız sevinirim.

Laptop BIOS'unda Turbo Boost ayarı var ise, kapatın.
Yalnız bu işlem sıcaklıklarda aşırı bir etki yaratmaz. Temizlik ve termal macun tazeleme işlemi yapılmalı.

Güç yöneticisine girin plan ayarlarını değiştire basın ardından gelişmiş seçeneğine basıp en yüksek işlemci kullanımını prizde ve bataryada %70-75 yapın. Isınma sorununuz düzelecektir. Ancak buna bağlı performans düşecektir.

İşlemcinin performansını kısmak yerine termal macun temizliğini yapıp ThrottleStop ile undervolt yapabilirsiniz. Hem performanstan ödün vermezsiniz, hem de sıcaklık değerleri normale iner. Ayrıca pil ömrünüzü de uzatabilirsiniz. 3.0 GHz sabit ayarlayabilirsiniz bu sayede. İşlemcinizin tam adını yazarsanız voltaj değerlerini ne kadar kısabileceğiniz hakkında yardım edebilirim.

İşlemcinin performansını kısmak yerine termal macun temizliğini yapıp ThrottleStop ile undervolt yapabilirsiniz. Hem performanstan ödün vermezsiniz, hem de sıcaklık değerleri normale iner. Ayrıca pil ömrünüzü de uzatabilirsiniz. 3.0 GHz sabit ayarlayabilirsiniz bu sayede. İşlemcinizin tam adını yazarsanız voltaj değerlerini ne kadar kısabileceğiniz hakkında yardım edebilirim.
ben laptopun termal macununu yenilememe rağmen 2.49 da çalışınca ısınp kapanıyor ama oyun oynarken sürekli 2.49 a çıkıyor pc kapanmamak için 1.20 ye kadar düşürüyor buda oyunlarda yüksek fps alırken aniden 20 saniye boyunca 15 20 fps de kalıyor sonra tekrar 100 e çıkıyor nasıl düzeltecem

beyler laptop aldım ve işlemcim amd ryzen 3 2200u ve işlemci base clock 2.5 turbo ile 3.4 oluyor amd stres testinde ilk %100 de 3.4 e çıkıp bi anda 2.5 yani base clock a geri dönüyor ve oyun içinde hiç turbp ya girmiyor ve 2.5 te yakılı kalıyor sizce ne yapmalıyım pc ise hp marka

Merhaba bana yardım edebilir misiniz?

Geri
Yukarı