Laptop işlemcisi değişir mi?

xxultrAslanxx

Hectopat
Daha fazla  
Öncelikle merhabalar. Laptopum i3 3100M 2.40GHz işlemcili. Ben bunu i7'ye yükseltmek istiyorum. Yükseltim yapmak mümkün müdür? Mümkün ise pin kısmımda sıkıntı yaşar mıyım? (Yani pinlerin uymama ihtimali var midir?)
NOT: Aliexpress'ten almayı düşünüyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Öncelikle i3 3100M diye bir işlemci yok. Yüksek ihtimalle i3 3110M'dir. İşlemcinizin PGA (soketli) ve BGA (anakarta gömülü) olmak üzere iki sürümü var. PGA yapısına sahip bir işlemciye sahipseniz ve BIOS'unuzda herhangi bir microcode kısıtlaması yok ise işlemciniz yükseltilebilir. Laptop marka model belirtin veya AIDA64 Extreme'den rapor paylaşın. Rapor paylaşmanız çok daha iyi olur.

AIDA64 HTML Raporu Oluşturma Rehberi

Son düzenleme:
Laptoptan laptopa farkeder ama değiştirmeye değmez. İlk nesil i7'li laptopa 7. nesil i7 takamıyorsun çünkü yine aynı soket işlemci takman lazım. Onu yurtdışından-yurtiçinden bulmak sıkıntı, fiyatı sıkıntı vs. Beklediğin kadar da performans artışı olmaz zaten. O yüzden en mantıklısı laptopu değişmek.

O işlemciler sokete uyumsuz. Ancak soketli yapıya sahipse sokete uyumlu 3. nesil işlemciler takılabilir. Ama PGA yapıya sahip olup olmadığını rapordan sonra öğrenebiliriz.
Haklısınız yanlış okumuşum yeni farkettim.

Öncelikle i3 3100M diye bir işlemci yok. Yüksek ihtimalle i3 3110M'dir. İşlemcinizin PGA (soketli) ve BGA (anakarta gömülü) olmak üzere iki sürümü var. PGA yapısına sahip bir işlemciye sahipseniz ve BIOS'unuzda herhangi bir microcode kısıtlaması yok ise işlemciniz yükseltilebilir. Laptop marka model belirtin veya AIDA64 Extreme'den rapor paylaşın. Rapor paylaşmanız çok daha iyi olur.

AIDA64 HTML Raporu Oluşturma Rehberi

Kusura bakma daha yeni cevap verebildim. Öncelikle yanliş yazmışım. Evet 3110m. İçini açıp baktım. Takılıp çıkarılabiliyor yani PGA.
Marka: Casper CNY.3110-4K35V-S
4GB RAM ddr3
500gb hdd
Bu arada 3.nesil haricinde işlemci takamazmıyım...

Farklı nesile ait işlemci takamazsınız. Sokete uyumlu 3. nesil işlemcileri takabilirsiniz.

İNTEL CORE i7 3612QM PROCESSOR - İlan ve alışverişte ilk adres sahibinden.com'da - 495182829

Sisteminize takılacak en mantıklı işlemci i7 3612QM'dir. Tükettiği güç i3 3110M ile aynıdır. İletkenliği yüksek kaliteli bir termal macun kullandığınızda ısınma problemi yaşamazsınız. Gidip bilgisayarcılardaki 5-10 liralık termal macunu sürmeye kalkmayın.

anladım. ramide yükseltmek istiyorum. 4 gb daha taksam toplamda 8 gb yeterli olurmu.

Geri
Yukarı