Çözüldü Laptop işlemcisinin termal sıcaklık sınırı nasıl arttırılır?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Blacksidemre

Megapat
Moderatör
Makaleler
4
Yer
İstanbul
Merhaba. Elimde Acer Nitro 5 AN515-57 model bir laptop var. Termal macun alacak bütçeyi henüz ayarlayamadım o yüzden laptopumun termal sıcaklık değerinde oynayabiliyorum oyunları. Termal sıcaklık sınırı 92 derece.

Bu değerin üstüne hiç çıkmıyor.

İdarelik, 1 haftalığına bu termal sıcaklık sınırını arttırmak istiyorum. Termal sıcaklık sınırını nasıl arttırabilirim?
  • i7 11800H
  • RTX 3060 95 W
  • 2x8 GB RAM

Çözüm
Bildiğim üzere BIOS'a hard-coded bir değer o, BIOS modlamadan değiştirmenin bir yolu yok. Sağlıklı bir işlem de değil, 92'ye ulaşıp thermal throttling yapıyorsa bıraksan daha da çıkar demek oluyor.
Merhaba. Elimde Acer Nitro 5 AN515-57 model bir laptop var. Termal macun alacak bütçeyi henüz ayarlayamadım o yüzden laptopumun termal sıcaklık değerinde oynayabiliyorum oyunları. Termal sıcaklık sınırı 92 derece.

Bu değerin üstüne hiç çıkmıyor.

İdarelik, 1 haftalığına bu termal sıcaklık sınırını arttırmak istiyorum. Termal sıcaklık sınırını nasıl arttırabilirim?
  • i7 11800H
  • RTX 3060 95 W
  • 2x8 GB RAM
Sıcaklık sınırını arttırırsan cihaz ısıdan kapanır.

Bildiğim üzere BIOS'a hard-coded bir değer o, BIOS modlamadan değiştirmenin bir yolu yok. Sağlıklı bir işlem de değil, 92'ye ulaşıp thermal throttling yapıyorsa bıraksan daha da çıkar demek oluyor.

İdarelik yapmam lazım ama dediğiniz gibi BIOS modlamak gerekiyorsa hiç el sürmeyeyim.

İdarelik yapmam lazım ama dediğiniz gibi BIOS modlamak gerekiyorsa hiç el sürmeyeyim.

BIOS modlama gerekebilir. Bence bulaşma idarelik yapacağım diyorsunuzda diğer parçalarınızda çok ısınacak. Çok ısı cihaz için verimli değil. Herkes ısıyı düşürmeye çalışıyor sen yükseltmeye çalışıyorsun enteresan. :)

Bende de aynı durum işlemci çok ısınıyor. Termal macun sipariş ettim. Onu deneyeceğim. Valorant destek ile konuştum benden stres testi yapmamı istediler. Sonuçlar böyle işlemci arada FPS 95'lere kadar iniyor200'lerden sonra soğuyunca eski haline dönüyor. i5 11400H RTX 3060 laptop 32 GB RAM. Onlarda aynısını söyledi biliyorsan sen yap bilmiyorsan servis yardımcı olur dediler.

Ekran görüntüsü 2024-05-27 152631.png

Bende de aynı durum işlemci çok ısınıyor. Termal macun sipariş ettim. Onu deneyeceğim. Valorant destek ile konuştum benden stres testi yapmamı istediler. Sonuçlar böyle işlemci arada FPS 95'lere kadar iniyor200'lerden sonra soğuyunca eski haline dönüyor. i5 11400H RTX 3060 laptop 32 GB RAM. Onlarda aynısını söyledi biliyorsan sen yap bilmiyorsan servis yardımcı olur dediler.

Eki Görüntüle 2206140

Isınma sorununu Valorant destekle konuşmanda bir acayipmiş hocam. :)

Ek olarak %35'lik throttling gözüküyor. Isınmadan dolayı.

stabilitytest.png

Isınma sorununu Valorant destekle konuşmanda bir acayipmiş hocam. :)

Ghost of Tsushima'da filan çok hissetmiyorum da rekabetçi işlemci kullanan oyunlarda belliyor oluyor. Bende bir yazayım dedim. Çünkü hoşuma gitmedi 200'den anlık 90'lara düşüp 10-15 sn sonra düzelmesi.

Yeni konular

Geri
Yukarı