Çözüldü Laptop kısa devre sonucu bataryadayken çalışmıyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Barisoter

Femtopat
Daha fazla  
Laptopumu termal macun temizliği için açtm elimdeki vida yanlışlıkla ilgili devre elemanının üzerine düstü ve kıvılcım cıktı daha sonra laptopumu bataryadayken açılmadığını sadece prizdeyken çalıştığını fark ettim. Çözümünü bilen var mı resimlerde kıvılcım çıkan elemanı belirtiyorum.
Cihazım özellikleri
Asus rog m16 gu603he
İ7 11800h
Rtx3050Ti

Dosya Ekleri

• IMG_20240328_012128.jpg
    IMG_20240328_012128.jpg
    233,1 KB · Görüntüleme: 31
  • IMG_20240328_012205.jpg
    IMG_20240328_012205.jpg
    237,1 KB · Görüntüleme: 26
  • IMG_20240325_173624.jpg
    IMG_20240325_173624.jpg
    160 KB · Görüntüleme: 32
  • IMG_20240328_020634.jpg
    IMG_20240328_020634.jpg
    227,5 KB · Görüntüleme: 4
Son düzenleme:
Çözüm
Laptopumu termal macun temizliği için açtm elimdeki vida yanlışlıkla ilgili devre elemanının üzerine düstü ve kıvılcım cıktı daha sonra laptopumu bataryadayken açılmadığını sadece prizdeyken çalıştığını fark ettim. Çözümünü bilen var mı resimlerde kıvılcım çıkan elemanı belirtiyorum.
Cihazım özellikleri.
ASUS ROG M16 GU603he.
i7 11800H.
RTX3050 Ti.

Kısa devre olan yeri 750TL karisiliginda yaptırdım FPS sorunuda düzeldi her şey düzeldi.
Yani yanlışlıkla vida o elemana değdi ve kıvılcım cıktı zaten görselde görünüyor sanırım yandı o eleman. Bilgisayarı prizde kullanıyorum ama dediğim gibi oyunlarda ciddi FPS düşüşü yaşıyorum Yani CPU ve GPU sıcaklığında düşük olmasına rağmen bu durum oluyor nedenini anlamadım. İlgili kondansatörü degiştirseler sorun çözülür mü acaba?

Sorunun sadece ondan olduğunu bilmiyoruz. Bağlantılarda problem olabilir. Ancak herhangi farklı yanık vs var mı? Sorun şu anda zaten bariz olarak onda. Ancak dediğim gibi kontrol edilmesi gerekir. Ayrıca devre elemanlarının amacı o zaten. Bataryayı korumak. Durduk yere kısa devre oldu diye batarya gitmez. Ama tam kontrol etmek gerek.

Yani yanlışlıkla vida o elemana değdi ve kıvılcım cıktı zaten görselde görünüyor sanırım yandı o eleman. Bilgisayarı prizde kullanıyorum ama dediğim gibi oyunlarda ciddi FPS düşüşü yaşıyorum Yani CPU ve GPU sıcaklığında düşük olmasına rağmen bu durum oluyor nedenini anlamadım. İlgili kondansatörü degiştirseler sorun çözülür mü acaba?

Bende öyle düşünüyorum o kondansatör degişirse düzelme ihtimali vardır belki Bataryadan şüpheli değilim nedense

Test etmek gerekiyor. Bunu da düzgün birinde yaptırmanızda fayda var. Bana bu şekilde tamire gelen ürünlerde birden fazla yerde bile arıza çıkabiliyor. 1 kondansatör anakartınızın kızarmasına kadar gidebiliyor. Sizle benzer durumu yaşayanlarda ilk iş multimetre ile bataryayı ölçüyorum. Sonrasında bağlantılı olan kondansatörün bileşenlerin diyotları doğru bir aktarım yapabiliyor mu ona bakıyorum. Bunu detaylı olarak yapacak pek insan çıkmaz. İstanbuldaysanız 1-2 Servis önerebilirim. Mahalle tamircisi yüzü görmenizi pek önermem. Bana mahalle tamircisinden dönen çok alet var ve bilgi eksikliği olduğundan dolayı daha kötü hale getirebiliyorlar.

Sorunun sadece ondan olduğunu bilmiyoruz. Bağlantılarda problem olabilir. Ancak herhangi farklı yanık vs var mı? Sorun şu anda zaten bariz olarak onda. Ancak dediğim gibi kontrol edilmesi gerekir. Ayrıca devre elemanlarının amacı o zaten. Bataryayı korumak. Durduk yere kısa devre oldu diye batarya gitmez. Ama tam kontrol etmek gerek.
Yok hocam başka bir yerde yanık olmadı vida direk o elemanın üzerine düştü hızlıca çektim ama kıvılcım çıktı Bide şu detayları da ekleyeyim şuanda Bilgisayardan bataryayı söktüğüm zaman fişe takar takmaz kendi açılıyor ama batarya bilgisayara takılıyken kendi kendine açılmıyor power tuşuna basıp acıyorum. Ayrıca Thunderbolt 4 bağlantisinı kullanarak bilgisayara güç veremiyorum bu olaydan önce Thunderbolt bağlantısını kullanarak şarj bile edebiliyordum.

Yok hocam başka bir yerde yanık olmadı vida direk o elemanın üzerine düştü hızlıca çektim ama kıvılcım çıktı bir de şu detayları da ekleyeyim şu anda bilgisayardan bataryayı söktüğüm zaman fişe takar takmaz kendi açılıyor ama batarya bilgisayara takılıyken kendi kendine açılmıyor Power tuşuna basıp acıyorum. Ayrıca Thunderbolt 4 bağlantisinı kullanarak bilgisayara güç veremiyorum bu olaydan önce Thunderbolt bağlantısını kullanarak şarj bile edebiliyordum.

Net bir şey söylemek zor fakat bahsettiğiniz sorun güçte düşümde DPTF (intel işlemcili sistemlerde) kontrolcüsünün arızası ve güç kontrolcüsünün DC_IN_R (belki de IN_MOS) bağlantılarının üzerindeki hattaki bozukluktan kaynaklı görünüyor. Kondansatörü tamir ederek sorununuz çözülmeyecek gibi görünüyor (tabii benim anlamadığım yeni bir mimari kullanılmadıysa). Kontrolcü parçasının değişimide bayağı sıkıntı çıkartacak. DC_IN_G1 üzerinde bağlı GND bağlantısınıda kontrol etmek gerekecek. Özetle anlayabileceğiniz şekilde birden fazla parçayı etkileyen bir elektrik dağılımı var ve bunu yöneten devreler başınıza bela olma durumunda. Ben sadece kondansatörü değiştirtip sonucu görmek istiyorum diyorsanız değiştirtip sonucu görebilirsiniz. Fakat kontrolcünün içindeki arızayı gözle göremezsiniz.

Net bir şey söylemek zor fakat bahsettiğiniz sorun güçte düşümde DPTF (intel işlemcili sistemlerde) kontrolcüsünün arızası ve güç kontrolcüsünün DC_IN_R (belki de IN_MOS) bağlantılarının üzerindeki hattaki bozukluktan kaynaklı görünüyor. Kondansatörü tamir ederek sorununuz çözülmeyecek gibi görünüyor (tabii benim anlamadığım yeni bir mimari kullanılmadıysa). Kontrolcü parçasının değişimide bayağı sıkıntı çıkartacak. DC_IN_G1 üzerinde bağlı GND bağlantısınıda kontrol etmek gerekecek. Özetle anlayabileceğiniz şekilde birden fazla parçayı etkileyen bir elektrik dağılımı var ve bunu yöneten devreler başınıza bela olma durumunda. Ben sadece kondansatörü değiştirtip sonucu görmek istiyorum diyorsanız değiştirtip sonucu görebilirsiniz. Fakat kontrolcünün içindeki arızayı gözle göremezsiniz.
Hocam MSI afterburnerdan baktığım zaman FPS düşüşü olduğunda Gpu nün çektiği watt değerinin az olduğunu görüyorum Yani Şöyle söyleyim bilgisayarım maksimum performans modundayken bu sorun daha çok oluyor

Hocam MSI Afterburner'dan baktığım zaman FPS düşüşü olduğunda GPU'nün çektiği watt değerinin az olduğunu görüyorum Yani Şöyle söyleyim bilgisayarım maksimum performans modundayken bu sorun daha çok oluyor

Güç yönetimi bileşenleriyle ilgili dediğim gibi sorun. İyi bir tamirciye götürüp akibetini net öğrenebilirsiniz. İstanbuldaysanız önerim "Teknoloji çözüm" firması. İşlerini temiz ve garanti vererek yapıyor. Arıza tespitini de ücretsiz yapıyorlar.
YouTube kanalı:

Cihazım özellikleri.
ASUS ROG M16 GU603he.
i7 11800H.
RTX3050 Ti.

Kısa devre olan yeri 750TL karisiliginda yaptırdım FPS sorunuda düzeldi her şey düzeldi.

Çözüm
Hayırlı olsun. Yine ucuz yolla kurtarılabilmiş.

Aynen hem ucuz hem sorunu çözülmüş. Tabii yapılan işçilik değişen parça fiyatı değiştirir ama malum dolandırıcı da var piyasa da dandik malzemeler iyi olmayan işçişilik hatta hiç çalışmaması daha kötü olması gibi. Hayırlısı olsun bakalım. Çözüm raporu da pek doğru gelmedi ama olsun.

Yeni konular

Geri
Yukarı