Laptop LCD ekranın içine böcek girmesi ve leke oluşumu

Yer
Mersin
Milyonda bir insanın başına gelebilecek olay benim bugün PUBG oynarken başıma geldi ve oyun esnasında hareket ederek oyunda düşman sanmama neden oldu. Toz sanıp ovuşturdum. Keza biraz fazla ovdum ki öldü ve öyle leke yaptı. Dokunmasaydım çıkabilirdi belki. Yine de can sıkıyor. Paneli açıp temizlemeyi düşündüm. Söktüm, çıkardım paneli fakat kenarları bantlı. Bir sıkıntı olur mu, nasıl söküp temizleyebilirim? Gerçekten komik bir durum.

IMG_20210611_181642.jpg
IMG_20210611_181602.jpg

Panelin etrafında siyah bantlar var çıkarıp paneli ayırıp temizlesem nasıl olur? Tel Redmi Note 8 Pro.
Titreşim motoru güçlü bir telefon, güzel. Telefonun bir kenarını böcek arkadaşın yakınlarına doğru getirip telefonu titreştir. Ekranla ufak bir teması olsun telefonun. Çok bastırıp panele zarar verme. Sürekli olarak titreştirmek için Google Play'den bir uygulama indirebilirsin. Vibration Test diye aratsan bir ton çıkar zaten.

Her neyse konuya döneyim, böcük arkadaşın yanına yanaştır telefonun bir kenarını, kenarı bak, köşesi değil. Telefonu titreştir. Böcekle telefon arasında 1 parmak kalınlığında mesafe olsa yeterli. Böylece ekranın katmanları da titreşecek ve böcek hareket edecektir. Göz önünden çekilene kadar böceği ilerletsen yeterli.

Böceği kendin ezerek öldürdüysen yapışma ihtimali var, belki sorununu çözmeyebilir. Ama yeterince bir süre beklersen böcekten geriye kalanlar panelin de ısısı sayesinde kuruyacağı için titreşimle yerinden sökme ihtimalin var. Sökme derken, iyi anlamda. Böceğin kalıntılarını sökeceksin oradan yani :D

Panele de bir zararı olmaz, korkma.

Titreşim motoru güçlü bir telefon, güzel. Telefonun bir kenarını böcek arkadaşın yakınlarına doğru getirip telefonu titreştir. Ekranla ufak bir teması olsun telefonun. Çok bastırıp panele zarar verme. Sürekli olarak titreştirmek için Google Play'den bir uygulama indirebilirsin. Vibration test diye aratsan bir ton çıkar zaten.

Her neyse konuya döneyim, böcük arkadaşın yanına yanaştır telefonun bir kenarını, kenarı bak, köşesi değil. Telefonu titreştir. Böcekle telefon arasında 1 parmak kalınlığında mesafe olsa yeterli. Böylece ekranın katmanları da titreşecek ve böcek hareket edecektir. Göz önünden çekilene kadar böceği ilerletsen yeterli.

Böceği kendin ezerek öldürdüysen yapışma ihtimali var, belki sorununu çözmeyebilir. Ama yeterince bir süre beklersen böcekten geriye kalanlar panelin de ısısı sayesinde kuruyacağı için titreşimle yerinden sökme ihtimalin var. Sökme derken, iyi anlamda. Böceğin kalıntılarını sökeceksin oradan yani :D

Panele de bir zararı olmaz, korkma.

Denemediğim yöntem kalmadı sanırım bunla yaşamayı öğreneceğim 😂

Bastırmaya korkacak kadar bastırdım. Titreşim dışında bu camlara yapışan vakumlu plastikle bile çekip bollaştırmaya çalıştım ama olmadı. Alışmaktan başka çare yok sanırım :)
O kadar bastırdıysan yapışmıştır hayvan. Bir hafta falan sonra tekrar dene. Belki kurursa titreşim olayıyla çıkarabilirsin.

Yeni konular

Geri
Yukarı