Laptop marka kalite sıralaması nasıldır?

X_DreamSoldier

Picopat
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Meslek
Yüksek Öğrenci
Arkadaşlar MSI, Dell, Acer, Monster, ASUS TUF serisi, Casper Excalibur, HP, Lenovo bunlari iyiden kötüye sıralar mısınız? Gerek ısınma gerek kullanılan malzame (hepsinin ayni özellik olarak düşünün yani sadece marka kalitesi olarak karşılaştırılmasi). Açıklayarak yazarsanız çok iyi olur.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bu şekilde sıralanabilecek bir şey değil bu. Yılına, bütçeye ve amaca yönelik ürününe göre değişkenlik gösterir. Bir markanın üst bütçeye uygun oyuncu cihazı kötüyken orta bütçedeki cihazı iyi olabiliyor. Giriş modellerinde çok kötü ürünler çıkaran bir firmanın da orta-üst ürünleri iyi olabiliyor.

Şu ana kadar Samsung, Dell, Asus, Casper, HP, Compaq, MSI gibi çeşitli markaları kullandım. Asus'un 2 ve MSI'ın 3 cihazını sayarsak 2008 yılından beri elimden şahsi kullanım amaçlı 7 markadan 10 dizüstü cihaz geçti. Aralarında en memnun olduklarım Asus ve Dell oldu, Asus'un Zephyrus modelinin soğutma performansından memnun değilim yalnızca. MSI'ların üçünde de farklı model olmalarına rağmen aynı kronik sorun çıktı, HP ve Compaq için çok bir şey demek istemiyorum. Casper şaşırtıcı şekilde bende sorunsuz çalıştı, öncesinde kardeşim yıllarca kullanmıştı sonra 6-7 ay kadar benim de işimi gördü hatta forumdaki eski yöneticilerden birinde o cihaz şu anda. Samsung'un laptop pazarına girdikleri 2008 yılı cihazları iyiydi, R560 modelinden de memnun kalmıştım.

DDR5 gelsin, hem masaüstü hem dizüstü sistemleri yenileyeceğim, sırf merak ettiğim için yeni dizüstü cihazda Macbook Pro alabilirim. Onun hakkında da yorum yapacak durumda olurum. Hayatında tek markanın ürününü kullanıp diğer markaları kötüleyen sığlardan olmamak lazım, mümkün olduğu kadar farklı marka ve ürün kullanıp deneyimlemek iyidir.

Son düzenleme:
-9 yıl boyunca Dell xps L501X kullandım. 2 yıllık garanti süresi içinde 1 defa anakart, 1 defa harddisk, 1 defa touchpad paneli, 1 defa RAM, 1 batarya ve 1 adaptör değişti. Garanti bittikten sonra 7 yıl rutin RAM SSD upgrade, heatsink, termal macun ve tekrar batarya değişimi haricinde çok sıkıntı çıkarmadı. Geçen yıl anakart gitti yine. Aşırı ısınıyordu cihaz, malzeme kalitesi ortalamaydı. Ekran kalitesi dönemine göre ve bugüne göre bile 60Hz olması dışında iyiydi. Ses sistemi bir laptopta şimdiye kadar gördüğüm en kaliteli sistemlerden diyebilirim. Ama cihaz 2011 başında verdiğim 1253$ haketmiyordu.

-Evde günlük olarak 1 yıldır Pavilion Gaming 17 i7 9750H + 1660 Ti max-q lu modeli kullanıyorum. Kasa kalitesi düşük. 1 metreden parkeye köşeye gelecek çekilde düşürdüm hava çıkış plastiği çatladı japonla yapıştırdım. Aldığım günden beri pil sağlığı %95 ile %80 arasında inip çıkıyor. İlk aldığımda pil ömrü %85'di şarj döngüsü 0 olduğu için ve pilin üretim haftası cihazı aldığım günden 3.5 hafta öncesi olduğu için çok takılmadım. Ekran kartı tarafını NVIDIA çözmüş 70 dereceyi nadir geçiyor. İşlemciyi'de undervolt ile 80-85 derece arasında tutabiliyorum. Hatta hızını 3.5GHz'ye sabitlersem 70-75 derecelere düşüyor. Bu ayarlarla fan sesi olmadan oyun oynayabiliyorum. Klavyesi bir Gaming laptop için facia en azından 6 Key ghosting koysalardı iyiydi. 144Hz ekranı mükemmel. Sessizlik 1. önceliğim olduğu için memnuniyetim şimdilik yüksek.

-Eşim'e 6 yıl öne ASUS TP300LD almıştım. 3 yıl önce şarj olmamaya başladı ve adaptör kablosu temassızlık etmeye başladı. Kabloyu güzelce lehimleyerek hallettim, şarj için önce anakart tamir eden bir yerde tamirini denettirdim olmayınca Letgo'dan 900TL'e aynı cihazdan bulup anakart adaptörünü bizdekiyle change edip şarj olmadığını ve sorunun anakartta olduğunu söyleyerek letgodan 700TL'ye geri sattım. Alette şu an herhangi bir sorun yok. Termal macun bile yenilemiyorum arada tozunu alıp geçiyorum. Batarya sağlı %80 civarında, kasa kalitesi ortalama üzeri. Verdiğim her kuruşu sonuna kadar hak ediyor.

-Kuzenime 7 yıl önce levono Y580 aldırmıştım. Aldığı hafta 2metre yüksekten düşürüp kasayı çatlatması haricinde 7 yıldır sorunsuz kullanıyor. Batarya sağlığı bile %75 civarındaymış hala. Kendisi aşırı titizdir. Bataryayı %30'da şarja takıp %80'de şarjı keser. Geçen gün 6 GB olan RAM'i 8'e çıkardık, bir de SSD aldırdım. Bir 4-5 yıl daha idare eder diyor.

-Iş yerinde 3.5 yıldır aralıksız çalışan Lenovo Thinkpad T570 var. Pil ömrü %85 civarı her yönüyle kaya gibi cihaz ama gerkesiz pahalı.

-2 yıldır da yine iş yerinde günlük olarak Dell lattidue 7390 kullanıyorum. Dell yine aynı Dell. Arızaya meyilli bir türlü değiştirmediği şarj ucu var. Aşırı ısınmadan dolayı u serisi işlemciyi undervolt yaparak ve prochot değerini 80 derecede sabitleyerek ancak kullanabiliyorum. Batarya ömrü %77-78'lerde. Malzeme kalitesi kaliteli plastik, ekran 13.3" olmasına rağmen ASUS TP300LD'nin yanında 10" lik tabletmiş gibi duruyor, tasarımı inceliği iyi. Klavyesini nadir kullanmama ve sık sık temizleyip toz tutturmamama rağmen bazı tuşlar tutukluk yapıyor. Parasını haketmeyen bir cihaz.

Geri
Yukarı