Laptop menteşenin vida yuvası kırıldı

dangeras

Hectopat
Merhaba.

MSI GL63 serisi laptopum var. Kapağı açıp kapatırken çok dikkatli davranmama rağmen sol menteşesinin bağlı olduğu vida yuvaları kırılmış. Ekranı açarken menteşenin kastırdığını fark edemedim ancak ekranda ışık sızması görünce bir sorun oluğunu anladım. Ekranın ön dış çerçevesini söktüğümde kırıkları gördüm. Resimleri aşağı ekliyorum. (kırımızı daire içerisine aldığım kısımlar)

Yardım istediğim konu; elim çekiç tornavida tutar. Onarım için çevremde soruşturduğumda yapıştıracaklarını söylediler ve yüksek ücret istediler. Ayrıca menteşe demirini direk arka kapağa yapıştırmaktan bahsettiler. İlerleyen zamanda sorun olsa ekranımı sökemeyecek hale gelecek. İnternette araştırdığım zaman da "sun-fix" ve "İran yapıştırıcısı" tavsiye ediliyor. Elimde vidaların yuvaya girdiği minik sarı metaller duruyor sadece plastik kısımda kırıklar var. Onarım işlemini nasıl yapabilirim? En sağlam şekilde ne yapabilirim?

Bir de panelden ışık sızması olmaması için sanırım çift taraflı bant ile yapıştırmam gerekiyor.(resimlerin birinde mavi daire içerisine aldığım yere yapıştırmak için) ancak normal kalın bantlardan değil sanki. Hangi ürünü tavsiye edersiniz bu konuda hiçbir bilgi bulamadın. Bilgili ve ilgili arkadaşlardan yardım ve tecrübelerini rica ediyorum :)

Dosya Ekleri

• WhatsApp Image 2022-06-19 at 01.04.13.jpeg
    WhatsApp Image 2022-06-19 at 01.04.13.jpeg
    103,4 KB · Görüntüleme: 83
  • WhatsApp Image 2022-06-19 at 01.04.14.jpeg
    WhatsApp Image 2022-06-19 at 01.04.14.jpeg
    117,3 KB · Görüntüleme: 78
  • WhatsApp Image 2022-06-19 at 01.04.15 (1).jpeg
    WhatsApp Image 2022-06-19 at 01.04.15 (1).jpeg
    134,2 KB · Görüntüleme: 73
  • WhatsApp Image 2022-06-19 at 01.04.15.jpeg
    WhatsApp Image 2022-06-19 at 01.04.15.jpeg
    148,6 KB · Görüntüleme: 57
Silikon tabancası ile deneyebilirsiniz. Zarar vermez. Sökülme durumunda da rahat olur. Uygun fiyatlı bir şey de olur.

Sun-Fix gerçekten de böyle oluyor. Sanayide bile kullanılır.

Silikon tabancası ile deneyebilirsiniz. Zarar vermez. Sökülme durumunda da rahat olur. Uygun fiyatlı bir şey de olur.

Silikon tabancası ile yapılırsa yumuşak kalacaktır. Ekranı açıp kapatırken esneme yapar ve bir anlamı olmaz diye düşünüyorum.

Sun-fix diye oyun hamuru gibi bir yapıştırıcı/dolgu malzemesi var. Kendi bilgisarımı onunla yapmıştım fakat kuruduktan sonra beton gibi oluyor bilgin olsun.
Not: Ekrana değil alt kasaya yapmıştım.

Benim resimlerde gösterdiğim kısımlarda sıkıntı var. Beton gibi olması gerekiyor diye düşünüyorum ancak sun-fix zamanla arka plastikten bırakır mı diye de düşünüyorum. İkiz tüp yapıştırıcıları daha mı etkili bilmiyorum.

Silikon tabancası ile yapılırsa yumuşak kalacaktır. Ekranı açıp kapatırken esneme yapar ve bir anlamı olmaz diye düşünüyorum.

Benim resimlerde gösterdiğim kısımlarda sıkıntı var. Beton gibi olması gerekiyor diye düşünüyorum ancak sun-fix zamanla arka plastikten bırakır mı diye de düşünüyorum. İkiz tüp yapıştırıcıları daha mı etkili bilmiyorum.
Benim plastikte henüz bırakma olmadı. Yapmamın üstünden 1-2 yıl kesin geçmiştir.

Geri
Yukarı