BIOS Pil Yuvası Kırıldı

Muratsydn

Decapat
Daha fazla  
BIOS'u sıfırlamak için pili çıkarmak isterken pil yuvası monte edildiği yerden söküldü. Bilgisayarı çalıştırmak istediğimde PC açılırken, ilk bip sesi baskın diğer bip sesleri ise ilk bip sesine nazaran biraz daha düşük seste olmak üzere, 5 kez kısa bip sesi ile uyarı veriyor. Bilgisayarı kapama tuşuna basıp kapadıktan sonra tekrar açtığımda PC normal bir şekilde açılıyor. Güç kablosunu çekip tekrar takıp PC'yi açtığımda bilgisayar yeniden 5 kez bip sesi veriyor ve ben tekardan normal çalışması için kapama tuşu ile kapatıp açmak zorunda kalıyorum. Bu işlemi yaptığımda PC sorunsuz çalışıyor. Başka bir donanımsal arıza mevcut değil. İlk açılıştaki bip sesleri tam olarak BIOS pilinden mi kaynaklanıyor, yoksa başka bir nedeni mi var? Bir de neden ben kapama tuşu ile kapatıp tekrar açtığımda sorun yokmuş gibi PC açılıyor? Beni bu konuda aydınlatırsanız sevinirim. :)

Son düzenleyen: Moderatör:
BIOS'u sıfırlamak için pili sökmek yerine Clear CMOS jumper'ını kullanmalısın.

Yuvayı yerine takabilmen gerek. Takamazsan bir elektronikçiye götür, lehimler.

Yuvayı kontrol ettim. Sökülme sadece yuvanın lehim yerinden değil, anakartı da aşındırarak olmuş. Yani lehim yerleri dahil anakartın zemini de sökülmüş. Buna rağmen lehimlenebilir mi? Jumper'ı bulamadığım için böyle bir yol izledim. Şu an PC, DC kablosunu çekmediğim sürece sorunsuz çalışıyor. Bazı insanlar BIOS pili olmadan PC'lerinin sıkıntısız çalıştığını söyleyince ben de benim bilgisayarımdan çıkan seslerin pille alakalı olup olmadığını öğrenmek için yazdım.

Son düzenleyen: Moderatör:
Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı