Laptop nasıl temizlenir?

Öncelikle statik elektriğe dikkat et. Mümkünse kendini toprakla. Statik elektrik yüzünden cihaz zarar görebilir. Cihazın içini açmak için Youtube'da bir sürü söküm videosu var sadece cihazın model adını yazıp sonuna "disassembly" yazman yeterli. Onlar sana rehber olacaktır.

Fan'ı çektirmek yerine hava üfleyen bir makine ile tozları arındırın. Sulu boya fırçası ile de tozları temizleyebilirsiniz hiç uğraşmadan. Ki tozları silmek için en sağlıklı ve sağlam yöntem fırça ile silmektir. Ben öyle yapıyorum.

Termal macunu ince bir tabaka halinde süreceksiniz. Buna dikkat edin çoğu kişi dikkat etmiyor sonra neden ısınıyor makine diyorlar. Termal macunu çok küçük nokta halinde bırakıp yayacaksınız ince tabaka olarak. Ve en önemlisi kaliteli bir macun kullanın.

Alkol yerine kolonya olur mu? Bir de peçete ile direk fanı temizleyeyim mi? İlk defa yapacağım onun için soruyorum.

Zaten azıcık bir şey kaldı.

Tamam.
Kolonya da olmasın. Peçete ve kulak temizleyicisi ile yaparsın bu işi.
Sıvı teması olmasın bana kalırsa.

Az kalmışsa, sorun yok. Zaten pirinç tanesi kadar süreceksin.

Bilgisayarının modelini Youtube'a yaz ve temizleme videolarına bak. Bunlar sana çok iyi rehber olur.
Korkman gereken tek yer bana kalırsa macunu fazla sıkmaman. Temizlemesi zor oluyor.
Fana hava verirken yada hava çekerken pervanenin hareket etmemesini sağla.
Vidaları nereden çıkardığını unutmamak adına ya video çek yada bir sıra vs. oluştur.
Sıvı kullanma!

Öncelikle statik elektriğe dikkat et.

Nasıl dikkat edeyim? Yani ne yapmam lazım?

Cihazın içini açmak için YouTube'da bir sürü söküm videosu var sadece cihazın model adını yazıp sonuna "disassembly" yazman yeterli.

Sökmek sorun değil onu yaparım.

Fan'ı çektirmek yerine hava üfleyen bir makine ile tozları arındırın. Sulu boya fırçası ile de tozları temizleyebilirsiniz hiç uğraşmadan.

Saç kurutma makine si gibi mi?

Bilgisayarının modelini Youtube'a yaz ve temizleme videolarına bak. Bunlar sana çok iyi rehber olur.

Aynı modelden pek fazla olmadığından videosu da yok.

Korkman gereken tek yer bana kalırsa macunu fazla sıkmaman.

Zaten azıcık kaldı. Yarım leblebi kadar.

Fana hava verirken ya da hava çekerken pervanenin hareket etmemesini sağla.

Tamam. Elimle tutarım.

Vidaları nereden çıkardığını unutmamak adına ya video çek ya da bir sıra vs. oluştur.
Sıvı kullanma!

Tamam teşekkürler.

Nasıl dikkat edeyim? Yani ne yapmam lazım?
Mesela çıplak elle toprağı elleyin. Veya da toprağın üzerinde yürüyün. Statik elektrik gidecektir vücudunuzda bulunan. Statik elektrik devrelerin en büyük düşmanı çünkü.
Saç kurutma makinesi gibi mi?
Sayılır ama şiddetli hava üfleyen bir cihaz olmayacak. Ayrıca soğuk hava üflemesi gerekiyor. Sıcak hava zararlı bileşenler için. Bence fırça yardımı ile almak daha sağlıklı olur tozları.

Mesela çıplak elle toprağı elleyin. Veya da toprağın üzerinde yürüyün. Statik elektrik gidecektir vücudunuzda bulunan. Statik elektrik devrelerin en büyük düşmanı çünkü.

Sayılır ama şiddetli hava üfleyen bir cihaz olmayacak. Ayrıca soğuk hava üflemesi gerekiyor. Sıcak hava zararlı bileşenler için. Bence fırça yardımı ile almak daha sağlıklı olur tozları.

Saç kurutma makinesi asla kullanmayın oda statik elektrikli hava üretir. Hava kompresörü olabilir.

Laptop modelin nedir?

Bilmiyorum. Eski bir model. Şu an açtım içini. Model adını başka bir şekilde öğrenebilir miyim bilmiyorum.

Öyle yapayım.

Saç kurutma makinesi asla kullanmayın oda statik elektrikli hava üretir.

Fırça ile temizleyeyim o zaman.

Saç kurutma makinesi asla kullanmayın o da statik elektrikli hava üretir.
Ben de o yüzden fırça ile al dedim arkadaşa. :) Ben öyle temizliyorum fanı falan. Hiç riske girmiyorum. Ayrıca fan ile PCB bağlantısını da kesmeli arkadaş. Yani fan kablosunu anakart üzerinden çıkarmalı. Fan döndükçe statik elektrik oluşturacak ve anakarta zarar verecek bu yüzden.

Geri
Yukarı