Laptop neden şarj almıyor?

Mçınar

Hectopat
Merhaba arkadaşlar, öncelikle konuyu detaylıca özetlemek istiyorum.

Aylar önce laptopun güç girişine takılan ucu esnete esnete kırdı tamam dedik, eski adaptöre göre uygun yeni adaptör aldık 2-3 aydır kullanıyorduk.(Volt değeri aynı amper değeri sadece fazlaydı bu da sadece watt yüksek old. Orj göre hızlı doldurup çok ısınıyordu.)

Sorun yoktu kardeşim kullanılıyordu. Geçen gün yine laptop a takılan şarj giriş kısmı çok az eğilmiş gibi geldi bana öyle kullanıyordu(hor kullanmak :D)kullanıyordu.

Birkaç gün önce evdeki laptopu kardeşim kullanırken tekrar çıkarıp takarken laptopa giriş kısmından ateş attığını bir anda geri çektiğini söyledi. Sonra laptop şarj olmadığını söyledi.

Sonra bu şekilde benden yardım istedi tekrar aynı riske girmeden ilk güce bağlamadan ilk laptopa bağlantı kısmını takalım ondan sonra prize takalım şeklinde denedim.

Ve laptop şarj alıyordu güç ışığı yanıyordu. Bu şekilde yeni adaptör alana kadar idare et bakalım dedim. O akşam.

Yeniden format atalım diye tutturdu. O akşam format attık, sonra bilgisayar güç ışığı yanmaz oldu ve şunu fark ettik örneğin şarjdayken pil dolmuyor kalan tahmini de vermiyor şarj sabit kalıyor ve şarj güç ışığı yanmıyor vaziyette doldurmuyordu nedenini anlayamadım ve bilgisayarda kasmalar vardı. Görev Yöneticisi'nden durumu takibe alayım dedim ve ne göreyim işlemci hızı düşük hızda sabit çalışıyordu(N4000 işlemci 0.79 da sabit) bunu tetikleyen nedir?

Neden böyle oldu yeni şarj aleti alınmalı mı?

Sorun neden kaynaklı olabilir?

Şarj aleti gerekli gücü sağlamıyor. Çakma şarj aleti önermem. Gerekirse 2. el şarj cihazı alın.

Şarj aleti gerekli gücü sağlamıyor. Çakma şarj aleti önermem. Gerekirse 2. el şarj cihazı alın.

Ölçüm cihazı ile baktığımda gerekli voltajı veriyordu, eve gidince tekrar bakayım voltaj değerine olabilir de?
Ama şarj cihazını 2-3 ay kullandık sadece hor kullanmaktan çok az yamulma var ondan şüpheleniyorum.

• Şarj soketinin olduğu yerde büyük ihtimalle soğuk lehim olmuştur kablolu eski sistemse iletkenlerin bir kısmı kopmuştur. (Stranded copper)
  • Adaptör gerekli gücü sağlayamıyordur.
0.79GHz ya Throttle sebebi ile olur ya da güç yetersizliğinden. Hal böyle iken önce işlemci sıcaklığını kontrol etmekte fayda var.
Ölçüm cihazı ile baktığımda gerekli voltajı veriyordu, eve gidince tekrar bakayım voltaj değerine olabilir de?
Ama şarj cihazını 2-3 ay kullandık sadece hor kullanmaktan çok az yamulma var ondan şüpheleniyorum.

Yük altında ölçüm yapmalısınız. Aksi takdirde doğru sonuç alamazsınız.

• Şarj soketinin olduğu yerde büyük ihtimalle soğuk lehim olmuştur kablolu eski sistemse iletkenlerin bir kısmı kopmuştur. (Stranded copper)
  • Adaptör gerekli gücü sağlayamıyordur.
0.79GHz'ya throttle sebebi ile olur ya da güç yetersizliğinden. Hal böyle iken önce işlemci sıcaklığını kontrol etmekte fayda var.

Yük altında ölçüm yapmalısınız. Aksi takdirde doğru sonuç alamazsınız.

Şarjdan çıkarınca da pildeykende aynı hız sabit bilmiyorum ne oldu bilgisayara bende anlamadım.

Şarjdan çıkarınca da pildeykende aynı hız sabit bilmiyorum ne oldu bilgisayara bende anlamadım.
Bilgisayar kapalıyken şarja takmadan aç. Normal değerlere çıktığını göreceksin. Sorun adaptör voltaj problemi.

Türkçemiz yok maalesef :D sayısalcıyım :D

Hocam ben de İTÜ'de elektrik mühendisliği öğrencisiyim. Biraz dikkat etmeni; kitap, gazete okumanı tavsiye ederim sonuçta işimiz sadece sayılarla değil.

Soruna gelirsek bence format ile alakalı değil. O an tesadüfen adaptör veya güç girişinde bir sıkıntı olmuş olabilir. Bir kere ateş çıkartmış şeyi kullanman yanlış bence. Mümkünse orijinal bir adaptör ile önce deneyin sonra satın alın.

Geri
Yukarı