Laptop oyun sırasında işlemci saat hızı 0,38 GHz'e kadar düşüyor

scriptedwedge

Hectopat
Yer
Ordu Fatsa
Daha fazla  
RAM
Kingston 3200MHz 16 GB
SSD veya HDD modeli
SK Hynix_HFM512GDHTNI-87A0B
Ekran kartı
GTX 1650Ti
İşlemci
AMD Ryzen 7 4800H 8C/16T
Merhaba arkadaşlar,
Lenovo laptopumla oyun oynarken bir anda FPS 10a çakılıyor. Çözüm olarak bende yeniden başlatıyordum. Görev yöneticisine baktığımda işlemcimin 0,38 GHz saat hızına düştüğünü gördüm. Çözüm olarak ne yapabilirim? Oyunu kapattıktan 10 dakika sonra da normale döndü saat hızı.

image (1).png

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba arkadaşlar,
İmzamdaki özelliklere sahip Lenovo laptopumla oyun oynarken bir anda FPS 10a çakılıyor. Çözüm olarak bende yeniden başlatıyordum. Görev yöneticisine baktığımda işlemcimin 0,38 GHz saat hızına düştüğünü gördüm. Çözüm olarak ne yapabilirim? Oyunu kapattıktan 10 dakika sonra da normale döndü saat hızı.

Eki Görüntüle 1619838

Aynı sorun i7 2670qm de vardı Turbo Boost kapatarak ve termal macun yenileyerek çözdüm kısacası ısınmadan dolayı oluyor.

Merhaba arkadaşlar,
Lenovo laptopumla oyun oynarken bir anda FPS 10a çakılıyor. Çözüm olarak bende yeniden başlatıyordum. Görev yöneticisine baktığımda işlemcimin 0,38 GHz saat hızına düştüğünü gördüm. Çözüm olarak ne yapabilirim? Oyunu kapattıktan 10 dakika sonra da normale döndü saat hızı.

Eki Görüntüle 1619838
4 seçenek;

1- Isınıyor ve frekans öldürüyor
2- Pilde kullanıyor olabilirsin
3- Oyun/Yüksek performans modundamı kullanıyorsun
4- Driverler güncelmi (Control center tarzı vb.)

İşlemci aşırı ısınmadan dolayı thermal throttling yapıyor olabilir. Yani çok ısınınca saat hızını düşürüyor.
High performance thermals etiketi yapıştırıyorlar laptop daha düz duramıyor :)
Isındığı için kendini korumaya alıyor yüksek ihtimal. Eski laptopumda aynısı oluyordu. Altına fan koymak çözüm olabilir. Ben o yavaşlatmanın kilidini kaldırmıştım sonra da ekran kartı yandı :D
Evet yüksek ihtimal çözecek gibi. Geçmiş olsun buarada.
Aynı sorun i7 2670qm de vardı Turbo Boost kapatarak ve termal macun yenileyerek çözdüm kısacası ısınmadan dolayı oluyor.
Hazır bataryayı değiştirecektim bu vesileyle termal macun değişimi fan temizliği yaptırtırım.
4 seçenek;

1- Isınıyor ve frekans öldürüyor
2- Pilde kullanıyor olabilirsin
3- Oyun/Yüksek performans modundamı kullanıyorsun
4- Driverler güncelmi (Control center tarzı vb.)
1- Yüksek ihtimal evet bundan dolayı.
2- Şarjda kullanıyorum
3- Performans modundayım
4- Sadece yeni bir bios update geldi okadar.
İlginiz için teşekkür ederim cezalandırılmıştım kusuruma bakmayın geç cevaptan dolayı. Mutlu yıllar :)

Yeni konular

Geri
Yukarı