Laptop oyunlarda ani FPS düşme sorunu

Alperen0

Kilopat
Daha fazla  
Arkadaşlar merhaba yardımınıza ihtiyacım var. Oyun oynarken hangi oyun olursa olsun 5-10 saniyelik bir kasma giriyor. Mesela CS:GO oynarken 150 FPS'den 15 FPS'ye düşüyor. ThrottleStop tarzı bir şey oluyor sanırım. Undervolt yaptım ama hiç bir değişiklik olmadı. XTU çalışmıyor herhalde. Başka hangi programla yapabilirim? Şimdiden yardımlar için teşekkürler.

ThrottleStop: Islemci ayarlarini degistirmek icin kullanilan bir yazilim. Galiba sadece Throttle(Dar bogaz) oluyor demek istediniz.

Undervolt icin 2 tane program'a tam olarak guvenirim birisi ThrottleStop programi digeri intel XTU. Tabi Ryzen islemcilerin kendi programi var oda iyidir. Bunlar harici bilindik bir firmanin programi var ise denenebilir.

Undervolt size max %20 performans saglar o da silikon piyangosu dedigimiz durumdur. Genelde kazanilan performans %10'u bile gecmez. Ki laptopunuzun sogutmasi iyi ve marka isini hakkiyla yapmissa %5 bile kazanamazsiniz.
Ayrica olay yanlizca undervolt degildir. Sogutmasi iyi bir laptopta eger islemci de voltaja ihtiyac duyuyorsa voltaj arttirarak da performans kazanilabilir.

Yorum yapabilmemiz icin;
Laptopunuzun modeli.
Oyun icerisindeki MSI Afterburner ile sicakliklar ve GPU/CPU kullanimi.
Oyun harici arkaplanda calisan uygulamalar.(Steam, Skype, Spotify, OneDrive, Avast...)

Kusuruma bakmayın yanlış yazmışım. İşte şu sıcaklıktan dolayı frekans düşüren varya o:D CS:GO, PUBG falan oynarken biraz takip ettim sıcaklıkları. Şöyle oluyor. Ekran kartı kullanımı 99 dan 30 a
düşüyor işlemci 40 60 dan 100 e çıkıyor. Sıcaklıklar ise işlemci 90 93 derece arası. Ekran kartı 80 88 arası. Arkada çalışanlar Steam, Discord.
Laptop modeli ise HP Pavilion Power CB-008NT gibi bir şey idi.
ThrottleStop: Islemci ayarlarini degistirmek icin kullanilan bir yazilim. Galiba sadece Throttle(Dar bogaz) oluyor demek istediniz.

Undervolt icin 2 tane program'a tam olarak guvenirim birisi ThrottleStop programi digeri intel XTU. Tabi Ryzen islemcilerin kendi programi var oda iyidir. Bunlar harici bilindik bir firmanin programi var ise denenebilir.

Undervolt size max %20 performans saglar o da silikon piyangosu dedigimiz durumdur. Genelde kazanilan performans %10'u bile gecmez. Ki laptopunuzun sogutmasi iyi ve marka isini hakkiyla yapmissa %5 bile kazanamazsiniz.
Ayrica olay yanlizca undervolt degildir. Sogutmasi iyi bir laptopta eger islemci de voltaja ihtiyac duyuyorsa voltaj arttirarak da performans kazanilabilir.

Yorum yapabilmemiz icin;
Laptopunuzun modeli.
Oyun icerisindeki MSI Afterburner ile sicakliklar ve GPU/CPU kullanimi.
Oyun harici arkaplanda calisan uygulamalar.(Steam, Skype, Spotify, OneDrive, Avast...)
Birde ben undervoltu performans için değil, sıcaklık düşsün diye yaptım.

Son düzenleme:
Undervoltta fazla tecrubeniz yok ise undervoltu mavi ekran alana kadar ilerletmeniz aldiktan sonra da uzun sureli kullanim icin en az 20mv geriye gitmeniz ve oyle kullanmanizi tavsiye ederim.

Verdiginiz bilgilere gore;

Ilk olarak 80-88 ekran karti icin biraz fazla. Karta overclock yaptiniz mi? Yaptiysaniz geri alin. Ayrica Ekran kartina da MSI Afterburner uzerinden Undervolt yapabiliyorsaniz guvenilir bir rehberi takip ederek ona da yapiniz. Varsa laptop sogutucu kullanin yoksa en azindan kullanirken laptopun altini biraz daha yukseltin.

Arada artan islemci kullanimi oyundan dolayi olamaz. Dediginize gore islemci kullanimi 40larda 100e cikiyor. E oyuna bu kadar islem gucu lazim degil? O zaman arka plandaki bir uygulama yapiyor. Task Manager'dan islemci kullanimi %100e ciktiginda hangi uygulamanin bunu yaptigini bulun. Sorun buyuk ihtimal cozulur.

Sorununuz eger her 1-2 dakikalik aralar ile oluyorsa. Evet sorun sicakliktir. Sicaklik artar frekanslar iner drop olur. Sonra sicakliklar 1 dakika boyunca yavasca tekrar artar ve yine frekans iner ve bu boyle gider. Eger daha uzun sureli aralar ile oluyorsa sorun yazilimsaldir. Driverlar, Arkaplan uygulamalari vb.

Sicaklilar hakkinda:

Kac derecede throttle anlamaniz icin.(Her modelde farkli olabilir.)
Islemciye gercekten yuklenen bir bench indirin.(Mesela Cinebench R20.)
Sonra sicakliklari ve islemci frekansini takip edin. islemci basta max frekans baslar sonra dar bogaz sicakligina gelince frekans indirir.

Mesela benim islemcim i5 9300h LENOVO'da test basinda 4GHz 90 dereceye ulastiginda 3.6GHz oluyor. Sicakliklarda 80'e iniyor. Yani Darbogaz sicakligi 90 derece.

Aynisi ekran karti icinde gecerli frekans sicaklik iliskisini takip edin.

Takip ettiğimde göre işlemci 94 derecenin üstüne çıkarsa bu olay oluyor. 1 2 dakikalık değilde, 2 3 bazen 4 5 bazense hiç olmuyor. Şuan da -120 yaptım undervolt değerini. Eğer devam ederse 130 u da deneyeceğim. Eskiden yaptığımda -150 de mavi ekran almıştım. Sanırım 130 a kadar sağlıklı değer ama -120 de bir denemem gerek. Ekran kartına OC yapmadım. Takip edecek rehber de bulamadım. Mesela LOL oynarken bir sıkıntı olmuyor ama iş CS:GO, PUBG gibi oyunlara gelince sıkıntı yaşamaya başlıyorum. Bu da haliyle beni sıcaklıktan dolayı olduğu düşüncesine itiyor.
Yok mu yardımcı olacak?

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı