Laptop oyunlarda düşük performans veriyor

mudark

Femtopat
Daha fazla  
Merhabalar. Valorant ve CS gibi Online oyunları akıcı şekilde 90 100 FPS kasmadan oynayabilmeme rağmen offline hikayeli oyunlar sistemimin çok çok altında olmasına rağmen 10-20 FPS arasında sabit kalıyor. Garanti servisine yollamama rağmen düzeltemediler. SSD, ekran kartı ve anakart değişti, format atıldı, termal macun falan yenilendi, fanlar temizlendi ama sorun hala devam ediyor FurMark testinden de geçemiyor laptop ama dediğim gibi Valorant ve CS gibi oyunlarda 90 100 FPS alıyorum. Aylardır bu problemle uğraşıyorum. Garanti servisinden ümidimi kestim. Yardımcı olabilecek varsa çok memnun olurum. Ayrıca belirtmek isterim ki sıcaklıkla falan alaklalı değil.

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhabalar. Valorant ve CS gibi Online oyunları akıcı şekilde 90 100 FPS kasmadan oynayabilmeme rağmen offline hikayeli oyunlar sistemimin çok çok altında olmasına rağmen 10-20 FPS arasında sabit kalıyor. Garanti servisine yollamama rağmen düzeltemediler. SSD, ekran kartı ve anakart değişti, format atıldı, termal macun falan yenilendi, fanlar temizlendi ama sorun hala devam ediyor FurMark testinden de geçemiyor laptop ama dediğim gibi Valorant ve CS gibi oyunlarda 90 100 FPS alıyorum. Aylardır bu problemle uğraşıyorum. Garanti servisinden ümidimi kestim. Yardımcı olabilecek varsa çok memnun olurum. Ayrıca belirtmek isterim ki sıcaklıkla falan alaklalı değil.
Sistem belirtir misiniz hocam veya cihaz adı?

1. sistemin özelliklerini atsan çok iyi. 2. pil optimizasyonu ve cpu kullanımı hatta arkaplan uygulamalarını düzenlemen lazım ama önce özellikler.

Sistem özellikleri nedir ve oynayıpta 10-20 FPS aldığınız oyunlar hangileridir bir de fişe takılı oynuyorsunuz laptopla değil mi?

Hocam CS, Valo, LoL gibi oyunlar sistemi yoran oyunlar değil. Hikaye tabanlı oyunlar ya da rekabetçi faktörü bulunmayan oyunlar derecelerine göre (A-AA-AAA) grafiksel, optimizasyon açısından değişkenlik gösterir. CS-Valo gibi oyunlarda 100FPS'yi hangi ayarlarda aldığınızda önemli. Eğer en düşük ayarlarda oynuyorsanız normal yani single player oyunlarda düşük FPS almanız normal. Bireysel ayarlamalar yapılarak daha iyi sonuçlar elde edilebilir ama dediğim gibi bahsettiğim oyunlar (CS,Valo...) sistem yoran oyunlar değil.

Sistem belirtir misiniz hocam veya cihaz adı

LENOVO IDEAPAD 3 CORE İ5 10210U 1.6GHZ-8GB-512GB SSD-15.6"-MX130 2GB-W10​

Sistem özellikleri nedir ve oynayıpta 10-20 FPS aldığınız oyunlar hangileridir bir de fişe takılı oynuyorsunuz laptopla değil mi?

Dying Lightta minimum 40 50 FPS alırken şu an 10 20 arası aynı şey the forrest gibi 2 GB'lık oyunda da geçerli 15 yıllık tomb rider oyununda da. GTA 5'i 50 FPS'te oynarken o da 10 20 arası oldu ama dediğim gibi online rekabetçi oyunlarda bu durum söz konusu değil ayrıca fişe takılı
Hocam CS, Valorant, LoL gibi oyunlar sistemi yoran oyunlar değil. Hikaye tabanlı oyunlar ya da rekabetçi faktörü bulunmayan oyunlar derecelerine göre (a-aa-AAA) grafiksel, optimizasyon açısından değişkenlik gösterir. CS-Valorant gibi oyunlarda 100FPS'yi hangi ayarlarda aldığınızda önemli. Eğer en düşük ayarlarda oynuyorsanız normal yani Single Player oyunlarda düşük FPS almanız normal. Bireysel ayarlamalar yapılarak daha iyi sonuçlar elde edilebilir ama dediğim gibi bahsettiğim oyunlar (CS, Valorant...) Sistem yoran oyunlar değil.

Haklısınız ama illaki bir sistem ister yine de bu oyunlar. Yani Tomb Raider gibi 15 yıllık oyundan daha fazla sistemi yoracağı kesin. Ama işin garibi tomb raider gibi tarihi eser bir oyunda bile 10 20 fps arası gta 5 te de dying lightta da
Arkadaşlar sistem yetersizliği ile ilgili hiçbir problem yok dediğim gibi bu oyunları oynarken aniden bu hatayı almaya başladım ayrıca oyuna gelmiş bir güncelleme ile böyle olmuş diyebilirsiniz ama aynı hatayı aniden belirttiğim tüm oyunlarda almaya başladım garanti servisine 2 kere yolladım SSD ve ana kart ekran kartı değişti lakin sorun çözülmedi dediğiniz her şeyi zaten çok önceden yaptım garanti servisi de kontrol etmiştir zaten bunları yani diyeceğim garip bir FPS problemi merak eden varsa tüm sürücüler ve ekran kartı güncel laptop formatlandı da ancak yine de sorun devam ediyor.

Son düzenleme:

LENOVO IDEAPAD 3 CORE İ5 10210U 1.6GHZ-8GB-512GB SSD-15.6"-MX130 2GB-W10​

Dying Lightta minimum 40 50 FPS alırken şu an 10 20 arası aynı şey the forrest gibi 2 GB'lık oyunda da geçerli 15 yıllık tomb rider oyununda da. GTA 5'i 50 FPS'te oynarken o da 10 20 arası oldu ama dediğim gibi online rekabetçi oyunlarda bu durum söz konusu değil ayrıca fişe takılı

Haklısınız ama illaki bir sistem ister yine de bu oyunlar. Yani Tomb Raider gibi 15 yıllık oyundan daha fazla sistemi yoracağı kesin. Ama işin garibi tomb raider gibi tarihi eser bir oyunda bile 10 20 fps arası gta 5 te de dying lightta da
Arkadaşlar sistem yetersizliği ile ilgili hiçbir problem yok dediğim gibi bu oyunları oynarken aniden bu hatayı almaya başladım ayrıca oyuna gelmiş bir güncelleme ile böyle olmuş diyebilirsiniz ama aynı hatayı aniden belirttiğim tüm oyunlarda almaya başladım garanti servisine 2 kere yolladım SSD ve ana kart ekran kartı değişti lakin sorun çözülmedi dediğiniz her şeyi zaten çok önceden yaptım garanti servisi de kontrol etmiştir zaten bunları yani diyeceğim garip bir FPS problemi merak eden varsa tüm sürücüler ve ekran kartı güncel laptop formatlandı da ancak yine de sorun devam ediyor.
cihazınızın ekran kartı yetersiz rust örnek vericek olursak ondada ciddi anlamda fps sorunu yaşarsınız seviyesi aşırı kötü bi kart oyun testlerine bakarak sorunun sizden kaynaklı olmadığını anlıyabilirsiniz
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Cihazınızın ekran kartı yetersiz Rust örnek verecek olursak onda da ciddi anlamda FPS sorunu yaşarsınız seviyesi aşırı kötü bir kart oyun testlerine bakarak sorunun sizden kaynaklı olmadığını anlayabilirsiniz
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Haklısınız lakin belirttiğim gibi önceden sıkıntı yaşamadan oynuyordum ve aynı ekran kartı hatta aynı özellikler arkadaşımın HP marka laptopunda da var ama hiçbir problem yok dediğim gibi ekran kartı değişti ve değiştikten sonra en azından bir süre oyunlarda kasmadan oynayabilmem gerekirdi ama aynı hatayı direkt olarak aldım. Hem ne kadar kötü olursa olsun en azından 15 yıllık tomb raider oyununu da kasmadan oynatırdı herhalde yani sorunun ekran kartından olduğunu sanmıyorum. Cidden denemediğim yöntem kalmadı garanti servisine de yolladım ama çözüm bulamadım en son bari burda bir şansımı deniyim dedim yani anlayacağınız tek umudum sizsiniz dostlar.

Son düzenleme:
Haklısınız lakin belirttiğim gibi önceden sıkıntı yaşamadan oynuyordum ve aynı ekran kartı hatta aynı özellikler arkadaşımın HP marka laptopunda da var ama hiçbir problem yok dediğim gibi ekran kartı değişti ve değiştikten sonra en azından bir süre oyunlarda kasmadan oynayabilmem gerekirdi ama aynı hatayı direkt olarak aldım. Hem ne kadar kötü olursa olsun en azından 15 yıllık Tomb Raider oyununu da kasmadan oynatırdı herhalde yani sorunun ekran kartından olduğunu sanmıyorum. Cidden denemediğim yöntem kalmadı garanti servisine de yolladım ama çözüm bulamadım en son bari burada bir şansımı deneyeyim dedim yani anlayacağınız tek umudum sizsiniz dostlar.

Baktınız düzelmiyor serviste bir şey yapamıyorsa tüketici hakemeyetine başvurun aynı veya bir üst model ile değişim teklif edebilirsiniz ben bu şekilde i7 7700HQ 1050 Ti 60 Hz laptopu i7 9750H 1660 Ti 120Hz laptopa yükselttim tüketici hakemeyeti kararıyla üstüne 2 bin TL bir fark ödedim ama değdi 2ye katladım performansı sizde deneyin şansınızı onarmazlarsa.

Baktınız düzelmiyor serviste bir şey yapamıyorsa tüketici hakemeyetine başvurun aynı veya bir üst model ile değişim teklif edebilirsiniz ben bu şekilde i7 7700HQ 1050 Ti 60 Hz laptopu i7 9750H 1660 Ti 120Hz laptopa yükselttim tüketici hakemeyeti kararıyla üstüne 2 bin TL bir fark ödedim ama değdi 2ye katladım performansı sizde deneyin şansınızı onarmazlarsa.
servise aynı problemden 2 kere göndermeme rağmen olan sadece orijinal parçalarıma oldu tüketici hakem heyetine başvursam para iadesi alsam bile zarardayım maalesef ülkedeki enflasyondan dolayı aynı paradan alabileceğim bir laptop ya da üstüne para verip daha iyisini alabilme gibi bir imkanım yok yardımınız için teşekkür ederim :)

Yeni konular

Geri
Yukarı